Newsletter Plasterek.pl [2010-07-16]

Baza wiedzy

leżę na trawie.jpgA tata wyjeżdża/odchodzi - jak sobie z tym poradzić (c.d.)

I. Jak się pożegnać, żeby móc się znów przywitać

Droga Samotna Kobieto! Teraz, skoro nabrałaś już właściwego dystansu do swojego życia, skoncentrujmy się na tym, jak przygotować Twoją Rodzinę do rozstania. Napisałam, że może mieć ono podobny przebieg do żałoby. Co to oznacza? Zgodnie z literaturą przedmiotu, bez względu na to, czy śmierć (czytaj: utrata, czyli wyjazd lub odejście partnera i taty) przychodzi niespodziewanie, czy jest spodziewana, tego, kto jej doświadcza; tego, kto został czeka cztery lub pięć faz przystosowania. Zdecydowałam się przedstawić tu podział na pięć kolejnych etapów, choć wielu fachowców łączy fazę pierwszą i drugą:


relaks.jpgJak przygotować dziecko do wyjazdu/odejścia partnera i ojca

ASPEKT PIERWSZY

Jak przygotować dziecko do wyjazdu/odejścia partnera i ojca

Droga Samotna Kobieto! Bardzo Cię proszę nie traktuj tego, co napiszę poniżej jako instrukcji, którą należy wprowadzić w życie punkt po punkcie. Jeśli jesteś w tej komfortowej sytuacji, że jako rodzina dopiero stanęliście przed problemem wyjazdu taty do pracy za granicę/odejścia, zastanów się, które z podanych poniżej propozycji są dla Ciebie interesujące. Ty sama oraz Twój partner znacie siebie i swoje dzieciaki najlepiej.

 


Temat miesiąca

trap.jpgWakacyjne pułapki

Przed nami wakacje,  a więc czas wolności, swobody i beztroski - szczególnie dla dzieci i młodzieży.  Okres ten wiąże się jednak z wieloma zagrożeniami, o których warto wiedzieć, aby ustrzec przed nimi dzieci. O wakacyjnych zagrożeniach i sposobach ich przeciwdziałania rozmawiałam z pracownikiem Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie - pedagogiem, Panią Teresą Kwinta.


Wieści

loneliness1.jpgNostalgia przeciw samotnośco i dlatego na zdrowie - Dwa badania opublikowane na przestrzeni dwu ostatnich lat wykazują związki między zdrowiem ciała, samotnością i nostalgią. W obu przypadkach uczestnicy eksperymentu pochodzili z trzech różnych grup wiekowych, choć nie zupełnie się pokrywających, to w sumie pokrywających niemal wszystkie etapy przeciętnego życia z wyjątkiem tych najwcześniejszych.


alkohol.jpgSposoby na alkoholizm: religia i sport - Wrześniowe wydanie czasopisma „Alcoholism: Clinical and Experimental Research" poda pełne wyniki badań, które od dziś można zastosować w życiu, by zmniejszyć ryzyko nadmiernej konsumpcji alkoholu. U nastolatków (ale już nie u młodych ludzi dorosłych) religijność pomaga osłabić wpływ czynników genetycznych na spożycie alkoholu, a dla wszystkich skuteczna jest aktywność fizyczna, co odkryły dwie grupy badaczy zza oceanu.

 

old  age.jpgIm starsi, tym szczęśliwsi - Według czerwcowego wydania czasopisma „Current Directions in Psychological Science" starsi ludzie są bardziej zadowoleni z małżeństwa, mają lepszych przyjaciół i uczestniczą w mniejszej liczbie konfliktowych sytuacji. Mimo, że ich fizyczna i umysłowa sprawność maleje, ich poziom zadowolenia z życia rośnie. Tak twierdzi prof. Karen Fingerman z Perdue University i jej współpracownicy na podstawie wieloletnich badań i eksperymentów, które wskazują także na wiele przyczyn tego stanu rzeczy.

 


Psychogratka

sky1.jpgOdkryj swój ukryty talent - Moc kolorów doceniają nawet psychologowie. Niebieski, to kolor który uspokaja, wycisza. Już samo wyobrażenie sobie czegoś błękitnego może spowolnić galopujący puls i wyrównać  przyspieszony oddech. Wyobraź sobie, że spoglądasz na niebieskie, czyste niebo. Jego błękitu nie zakłóca nawet najmniejszy obłoczek. Teraz przenieś wzrok trochę niżej i pomyśl - widok jakiego krajobrazu, połączonego z tym bezkresnym niebem byłby dla ciebie najbardziej relaksujący?

 


Literatura

Jedz, módl się....jpgJedz, módl się, kochaj

Autor: Elizabeth Gilbert

W pierwszej części poznajemy autorkę i jej wcale niełatwe życie. Spotykamy się z nią w momencie kiedy uświadamia sobie, że jej małżeństwo choć z pozoru udane, dostarcza jej samych cierpień. Pewnej nocy Elizabeth podejmuje decyzje o rozwodzie i właśnie w tym momencie zaczyna się jej niesamowita podróż, której opisem jest właśnie ta książka.Chociaż Elizabeth podróżuje w sensie fizycznym - odwiedza Italię, Indię oraz Indonezję, to przede wszystkim jest to podróż do jej wnętrza.


i żę Cię....jpgI że Cię nie opuszczę... czyli love story 

Autor: Elizabeth Gilbert

Kontynuacja poprzedniej części, która wbrew tytułowi nie jest romansem. Elizabeth wraz z Felipe (miłość jednak znalazła drogę do jej serca) zamierza na stałe osiąść na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Po początkowym, krótkim okresie sielanki, w ich życie wkracza przeznaczenie. Wdziera się brutalnie burząc ich największą „świętość" - przyrzeczenie, jakie złożyli sobie nawzajem, że nigdy się nie pobiorą.

 


Grupy

grupa.jpgDepresja

Czy można udawać, że się nie choruje na depresję? Czy ta choroba jest często spotykna? Jaki się objawia? Jak poprosić o pomoc..

Utworzona: 09.07.2010, 22:55 przez dziobek-ania


bezdzietność.jpgBezdzietność

Zapraszam do wymiany refleksji na temat niemożności zostania rodzicem, walki z nią, bądź akceptacji

Utworzona: 13.07.2010, 10:41 przez anda

 « Lista wszystkich biuletynów