Newsletter Plasterek.pl [2010-04-23]

Baza wiedzy

silence.jpgO medytacji pierwsze słowo - Medytacja ma za sobą długą historię niemal pięciu tysięcy lat. Według niezliczonych badań, ma moc przedłużania naszej młodości. Jej praktyka wymaga czasu, ale jeżeli jej owoce są przynajmniej w połowie tak wspaniałe, jak niektórzy twierdzą, dzięki niej, w ostatecznej analizie, możemy tylko zyskać. Ponieważ jest ona niezwykle ważna dla tych, którzy ją na co dzień uprawiają (a jest ich w samych Stanach Zjednoczonych około dziesięć milionów) i tak wiele jej poświęcono badań, czuję się zmuszony podzielić moją o niej refleksję na dwie części. W tym pierwszym odcinku skoncentruję się na bardziej spektakularnych ale mniej istotnych owocach tej starożytnej praktyki. Najpierw jednak spróbuję medytację zdefiniować.Temat miesiąca

net.jpgSekta - w sieci kłamstwa - Każdy z nas ma własne wyobrażenie na temat sekty. Większości jawi się jako hermetyczna grupa z charyzmatycznym przywódcą. Wydaje się nam, że doskonale potrafimy ocenić czy dana grupa jest sektą czy nie. Dzięki tej umiejętności, uważamy, że jesteśmy  odporni na manipulację, a słowa „zostać zwerbowanym"  nigdy nie będą nas dotyczyć.

O naturze sekt, płynącym z nich zagrożeniu oraz możliwości uwolnienia się od jej wpływu rozmawiałam z ojcem Tomaszem Franc koordynatorem Dominikańskich Ośrodków Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach.

 


Wieści

shopping.jpgJak kupić szczęście - Jak wydać pieniądze, by przyniosły nam, najwięcej szczęścia i społecznej aprobaty? Na to pytanie odpowiada opublikowana w kwietniowej edycji „Personality and Social Psychology Bulletin" praca prof. Leaf Van Bovena z University of Colorado, oparta na dziesięciu latach badań i eksperymentów. Lepiej będzie, jeżeli za posiadane pieniądze kupimy jakieś doświadczenie życiowe, np. koncert czy wycieczkę, niż dobra materialne, jak samochód czy biżuterię.

 

medytacja.jpgMedytacja a odpoczynek - Prof. Jim Lagopoulos z Sydney University prowadził zespół badaczy związanych z Norwegian University of Science and Technology i odkrył, że mózg medytujących metodą „bezdyrektywną" (tzn. taką, według której medytujący nie stara się skoncentrować na czymś konkretnym, np. słowie czy obrazie, ale po prostu obserwuje przepływ myśli i uczuć bez zbytniego zaangażowania) wykazuje stan uważnego rozluźnienia, o czym świadczą fale elektryczne przezeń emitowane a rejestrowane elektroencefalogramem.


medytacja1.jpgMedytacja zamiast kawy - Fadel Zaidan najprawdopodobniej dostanie za swoją pracę doktorat, ale każdy z nas może z jego pracy sam wyciągnąć wnioski i zacząć praktykować jakiś typ medytacji. Autor i jego współpracownicy odkryli eksperymentalnie, że nawet cztery dni medytacji po 20 minut dziennie może aż dziesięciokrotnie poprawić wyniki niektórych testów na sprawność umysłu, zwłaszcza tych, które przeprowadzone są w ściśle określonym czasie, czyli pod wpływem dodatkowej presji zewnętrznej.

 


Literatura

sekty.jpgSekty za zamkniętymi drzwiami

Autor: Wiktor Krzysztof, Mikrut Grzegorz

Książka popularna o problemie sekt, podbudowana solidnym materiałem źródłowym i wolna od ideologicznych sporów, skierowana do szerokiego grona odbiorców.

Czytelnik informowany jest rzeczowo o sektach działających w Polsce, celach i metodach ich działania, kontrowersjach z nimi związanych, sposobach obrony przed nimi, umiejętności utrzymywania kontaktu z bliskimi osobami przebywającymi w sekcie.

 


Grupy

grupa.jpgSamotność w sieci i poza

Jak radzić sobie z samotnością nie mając stałego dostępu do internetu ??
Gdzie szukać grupy wsparcia ?? mieszkam na wsi.

Utworzona: 13.04.2010, 16:50 przez Danielsan


inter. psych..jpgInternetowy psycholog

Ciekawi mnie co myślicie o pomocy psychologicznej on-line.

Utworzona: 18.04.2010, 00:01 przez Lirjel


grupa.jpgMajka

Problemy zdrowotne spowodowane stresem. Strach przed bólem i śmiercią

Utworzona: 19.04.2010, 11:19

 « Lista wszystkich biuletynów