Newsletter Plasterek.pl [2010-09-03]

Warsztaty online

krajobrazy.jpgKrajobrazy wewnętrzne - cykl osobistych warsztatów

Zapraszamy Cię do odwiedzenia własnego wnętrza, do chwili refleksji i wędrówki po jego różnych częściach. Ubierz w słowa swe wewnętrzne krajobrazy po to, by lepiej zrozumieć ich istotę i siebie samego.

Do rozpoczęcia warsztatów pozostło już tylko 3 dni. Jeżeli pragniesz zmierzyć się z własnymi emocjami,  przyjrzeć  swoim wspomnieniom czy odkryć ukryte marzenie - dołącz do grupy - krajobrazy wewnętrzne

 


Temat miesiąca

sadness2.jpgSzkolne lęki

Pierwszy wrzesień - początek roku szkolnego. Dzieci po wakacjach idą do szkoły. Niektóre, jak pierwszaki, przekraczają szkolny próg po raz pierwszy, te starsze po raz kolejny. Zarówno ci pierwsi jak i ci drudzy, mają wobec szkoły własne oczekiwania i wyobrażenia. U jednych wzbudza  ona  ciekawość i ekscytacje, niestety u niektórych strach i obawy. Szkolne lęki to dla niektórych dzieciaków prawdziwy koszmar. Mogą  one dotknąć zarówno pierwszoklasistę, jak i zaprawionego w szkolnych bojach  gimnazjalistę. O szkolnych lękach, ich genezie i sposobie radzenia sobie z nimi rozmawiałam z pedagogiem Panem Józefem Rostworowskim,  jednym z naszych specjalistów z centrum porad.

 


Wieści

emotion.jpgEmocjonalne zniekształcenia pamięci - Połączenie wyników dwu studiów dotyczących wpływu negatywnych emocji na pamięć pozwalają w jednym artykule objąć trzy grupy wiekowe i stwierdzić, że im jesteśmy starsi, tym gorszą mamy pamięć, zwłaszcza do wydarzeń o negatywnym wydźwięku emocjonalnym. Wyniki opublikowane na elektronicznych łamach czasopisma „Journal of Experimental Child Psychology" dotyczyły porównania dzieci w wieku od siedmiu do jedenastu lat i młodych dorosłych w wieku od osiemnastu do dwudziestu trzech lat. 


listening.jpgJak słuchać muzyki, by pomagała w nauce i nie tylko - Najnowsze studium dotyczące wpływu muzyki na procesy poznawcze autorstwa Nicka Perhama i Joanne Vizard zostało opublikowane w czasopiśmie „Applied Cognitive Psychology". Zamiast potwierdzać znane już pozytywne efekty muzyki na słuchającego, dwójka psychologów testowała wpływ „niezwiązanych efektów dźwiękowych" na pamięć. Wnioski są nieco zaskakujące: muzyka w trakcie wykonywania ćwiczenia przeszkadza!


study.jpgIm więcej nauki w młodości, tym mniejsze ryzyko starczej demencji - Dwie publikacje na przestrzeni ostatnich dwu miesięcy wyjaśniają, dlaczego osoby z wyższym wykształceniem są mniej narażone na konsekwencje starczej demencji w porównaniu ze średnio i nisko wykształconymi rówieśnikami. Szwedzkim uczonym z uniwersytetu w Geteborgu studium zajęło dwa lata, a Anglicy i Finowie mieli kontakt z zainteresowanymi nawet przez dwadzieścia lat.

 


Literatura

jak mówić żeby....jpgJak mówić żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole

Autor: Adele Faber Elaine Mazlish

Poradnik z doświadczeniami rodziców i nauczycieli - prosty i skuteczny! Autorkom książki pomagały w pracy dwie nauczycielki. Książka pokazuje niezwykłą technikę dialogu z dziećmi (radzi, co mówić i kiedy to mówić) w domu i w szkole. Buduje most nad przepaścią miedzy rodzicami i nauczycielami a dziećmi, które dzięki dobremu i wzajemnemu porozumieniu się mają szansę stać się kochającymi i twórczymi osobami w dorosłym życiu.Grupy

grupa.jpgPOZYTYWNI (HIV+)

grupa utworzona przez seropozytywną szczęśliwą mamę dla osób,które starają się po prostu fajnie żyć.Zapraszam wszystkich,nie tylko HIV+
(nie chciałam umieszczać tej grupy pod hasłem"niepełnosprawność i choroby",ale nie miałam lepszego pomysłu:)

Utworzona: 02.09.2010, 01:16

 

grupa.jpgco nam dzisiaj w sercu gra :)

jeśli chcecie coś powiedzieć pijąc poranny kubek herbaty lub kawy lub kończąc dzisiejszy dzień to ciepło zapraszam.

Utworzona: 03.09.2010, 08:29 przez muza*


szkoła.gifSzkoła bez lęku

Jak pomóc dziecku i sobie w pokonywaniu niełatwej drogi szkolnych doświadczeń?

Co zrobić, aby kontakt ze szkołą był dla dziecka i rodziców pozytywnym doświadczeniem?

Utworzona: 03.09.2010, 12:25 przez Aneta(anetabarta)
« Lista wszystkich biuletynów