Newsletter Plasterek.pl [2010-06-18]

Aktualności

aktualności.jpgPodziel się ze znajomymi - Jeśli spodobał Ci się jakiś artykuł na Plasterku, uważasz, że może zainteresować kogoś z Twoich znajomych to powiedz im o tym korzystając z opcji "udostępnij". Pod każdym tekstem, obok "dodaj do ulubionych" znajduje się mały button, dzięki niemu szybko podzielisz się ze znajomymi tym co ciekawe.


Baza wiedzy

moondial.jpgMundial - jak go przeżyć? - kilku tygodni, z każdym dniem wzrastała gorączka zwana szałem mundialu.  Dzisiaj 11 czerwca osiągnęła swój punkt kulminacyjny. Rozpoczęły się  Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010. Pierwszy gwizdek na zielonej murawie, to dla większości mężczyzn znak przeistoczenia się ze zwykłego faceta w kibica.Od mundialu nie uciekniesz. Zobaczysz go w telewizji, usłyszysz o nim w radiu, przeczytasz w gazecie. W pracy przez najbliższy miesiąc będzie dyżurnym tematem. W pubach zgromadzi rzesze fanów głośno wrzeszczących na szklany ekran. A w tym całym szale - TY. Prawdopodobnie należysz do tej części kobiet (a jest ich przeważająca większość), które dla swoich mężczyzn, w tym szczególnym okresie, przestają istnieć.


sumer.jpgPlanowanie urlopu - długo wyczekiwany czas bez zmartwień czy przyczyna dodatkowego stresu -  Dla większości z nas urlop wiąże się z nadejściem tych wymarzonych chwil, kiedy to możemy wypocząć, poświęcić czas sobie i swoim bliskim. Samo planowanie wypoczynku wzbudza w nas często ekscytację, podniecenie, ale u niektórych również negatywnie odczuwane napięcie. Badania naukowe, przeprowadzone przez dwóch amerykańskich psychiatrów, Holmesa i Rahe'a, ukazały najczęstsze i najważniejsze zdarzenia życiowe wywołujące stres. Oceniali go oni na skali, przypisując danemu zdarzeniu lub sytuacji punkty. Na liście owych wydarzeń znalazł się także „urlop", w związku z czym warto trochę szerzej przedstawić wyniki ich badań.

 


Temat miesiąca

new  born.jpgTatuś przyszłości właśnie powstaje - Jeżeli John Badalament ma rację - a będąc jednym z najsławniejszych znawców tematu ojcostwa w Stanach Zjednoczonych na pewno nie szerzy bezpodstawnych opinii - to mamy, jako pokolenie, nieco przez okoliczności wymuszoną okazję, by stworzyć nowy model ojcostwa na nowy wiek, a może i tysiąclecie. Nasz ekspert właśnie opublikował książkę na temat bycia współczesnym tatusiem zatytułowaną „The Modern Dad's Dilemma: How to Stay Connected with Your Kids in a Rapidly Changing World" („Dylemat współczesnego tatusia: jak pozostać w kontakcie z własnymi dziećmi w szybko zmieniającym się świecie")...

 


Wieści

pity.jpgZ natury jesteśmy współczujący, ale jak długo jeszcze ? - Pocieszające jest odkrycie grupy włoskich naukowców z kilku tamtejszych uniwersytetów, że z natury czujemy empatię wobec innych. Alarmujące wydają się natomiast wyniki amerykańskich badaczy, mówiące o czterdziestoprocentowym spadku zdolności do współczucia na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat wśród studentów w tamtejszych szkołach wyższych. Zacznijmy od tej lepszej wiadomości.


anger.jpgAnatomia gniewu, ale tylko dla mężczyzn - Naukowcy z Universitat de València przeprowadzili najbardziej jak do dziś całościowe badanie psychobiologicznych parametrów związanych z uczuciem gniewu. Dwa lata temu dwójka amerykańskich naukowców wykazała, że gniewny mężczyzna jest wynagradzany, podczas gdy kobieta traci status, niezależnie jaki go miała przed nieostrożnym wybuchem. Zacznijmy jednak od Hiszpanów.


motivation.jpgMatematyczne prawo opisujące ludzkie wybory - Grupa badaczy pod kierownictwem Hansa Breitera z Massachusetts General Hospital odkryła specyficzne dla jednostki, matematycznie wyrażone wzory zachowań płynące z podświadomych skłonności dotyczących wybierania lub unikania przedmiotów z naszego otoczenia. Są te wzory tak precyzyjnie osobiste, jak linie papilarne, twierdzą naukowcy.

 


Literatura

Dobry  stres.jpgDOBRY STRES. Przewodnik

Autor: Hartley Mary

Czy o stresie można powiedzieć coś pozytywnego? Okazuje się, że tak - stres bywa pożyteczny. Przez lata wierzyliśmy, że jest on czymś złym: niszczy nasze zdrowie, wpływa szkodliwe na relacje z innymi ludźmi, czyli po prostu utrudnia nam życie. Niemniej, stres ma również swoje dobre strony - uzmysławia, jak sobie radzić w problemowych sytuacjach i odpowiednio sterowany wpływa na nas mobilizująco.Psychogratka

glasses.jpgCzy potrafisz czerpać radość z urlopu? - Cały rok marzysz o wakacjach, wolnym czasie, który możesz poświęcić na wszystko to, co sprawia Ci przyjemność. Ale czy potrafisz ten czas mądrze wykorzystać tak, aby dał Ci radość i wytchnienie? Czy raczej okres urlopu jest dla Ciebie męczarnią, podczas której nie wiesz co ze sobą zrobić, a nadmiar wolnego czasu po prostu cię przeraża?

Sprawdź, rozwiązując nasz test!


Grupy

grupa.jpgSAMOTNOŚĆ

Samotność człowieka i różne jej oblicza. Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami związanymi z tym niezwykłym stanem.

Utworzona: 11.06.2010, 20:35 przez Marcinboot


grupa.jpgDzieci :)

Jak poradzic sobie z maluchem (jeszcze nie 2 letnim) ktory wyczuwa slabsze dzieci i je bije? W naszym domu nie ma przemocy, nie wiem skad te zachowanie.

Utworzona: 09.06.2010, 13:55
« Lista wszystkich biuletynów