Newsletter Plasterek.pl [2010-12-17]

Baza wiedzy

astma2.jpgJakie mechanizmy obronne stosują osoby chore na astmę oskrzelową?

Symbiotyczna więź astmatyczna cz. 3 - Mechanizm obronny - zaprzeczanie - U ludzi, którzy chorują na astmę oskrzelową od dzieciństwa, obserwuje się dwa silne mechanizmy radzenia sobie z chorobą. Pierwszym z nich jest zaprzeczanie istnieniu poważnej choroby i cierpienia z niej wynikającego. Zaprzeczanie jest ważną strategią radzenia sobie z cierpieniem u każdego człowieka, ale nie zawsze jest strategią dominującą. Zaprzeczamy bolesnej prawdzie, bolesnej chorobie czy bolesnym wydarzeniom, w których musimy uczestniczyć. Zaprzeczamy wtedy, gdy poziom bólu w danym momencie przekracza nasze subiektywne przeczucie związane z tym, czy zdołamy temu bólowi stawić czoło. Zaprzeczamy także wtedy, gdy dyskomfort staje się permanentny, czyli w chorobie nieuleczalnej przewlekły i ciągłe kierowanie uwagi na ten dyskomfort niosłoby ze sobą ryzyko, np. poddania się, a zatem zagrażałoby przetrwaniu.

 


Temat miesiaca

light&dark - Kopia.jpgDlaczego w związku należy dawać tyle, ile możemy wziąć?

Ekstrawertyk i introwertyczka - Każdy z Was pewnie wie kim był Carl Gustaw Jung, a jeżeli nie, to na pewno nieraz nazwisko to obiło mu się o  uszy, zwłaszcza w kontekście psychologii. Ale pewnie nie każdy wie, że to właśnie jemu zawdzięczamy, tak dobrze wszystkim znany, podział ludzi na ekstrawertyków i introwertyków. Jung dokonał tego podziału na podstawie kierunku (ekstrawersja - na zewnątrz, introwersja - do środka), w jakim przepływa u nas energia libido. Przy czym należy tu zaznaczyć, że chociaż termin libido Jung zapożyczył od Freuda, to jednak dla niego nie oznaczało ono jedynie energii związanej z seksualnością, ale ogólną energię człowieka.

 


Warsztaty online

candel.jpgGdy odchodzą Anioły... - warsztaty dla kobiet po poronieniu

Jeśli doświadczyłaś poronienia,

Jeśli czujesz ból, cierpienie lub masz poczucie, że Twoje serce umarło,

Jeśli trudne emocje związane z tym wydarzeniem utrudniają Ci powrót do dawnego rytmu,

Jeśli u najbliższych nie znajdujesz oczekiwanego wsparcia,

A wciąż wracasz do wspomnień dotyczących przedwczesnego zakończenia ciąży,

Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w warsztatach:  Gdy odchodzą Anioły...

Warsztaty odbywają się od 03. I.2011 do 14. I.2011 w grupie pt. Gdy odchodzą Anioły...

Koszt warsztatów: 70 zł

 


Wieści

student.jpgJak pozytywne myślenie o sobie zwiększa szansę na uzyskanie wysokiej oceny?

Fizyka a płeć - Krótkie wypracowanie potwierdzające własne wartości, napisane przed testem, może podnieść wyniki sprawdzianów z fizyki pisanych przez studentki na poziomie uniwersyteckim. Donosi o tym trójka psychologów i trójka fizyków z University of Colorado pod kierownictwem Akiry Miyake na łamach ostatniego numeru czasopisma „Science".


coffee.jpgJak zwiększyć swoją wydajność umysłową?

Glukoza i kofeina wspomagają wydajność mózgu - Podane jednocześnie glukoza i kofeina sprawiają, że nasz mózg pracuje wydajniej, tzn.  używając mniej energii, osiągną te same wyniki jeżeli chodzi o uwagę i krótkotrwałą pamięć. Do tego wniosku doszli naukowcy z grupy J.M.S. Grabulosy z Universitad de Barcelona, którzy wyniki swoich badań opublikowali na stronach czasopisma „Human Psychophramacology: Clinical and Experimental".

 

jelly.jpgDlaCzego świadomość zła nie powstrzymuje nas od jego czynienia?

Tajemnice zła częściowo odkryte - Sama świadomość, że pewne działanie jest nieuczciwe wcale nie oznacza, że się tego zadania nie podejmiemy, zwłaszcza, gdy łatwiej jest się od właściwego moralnego kursu oddalić. Oto w skrócie wyniki dwu badań, z których pierwsze zostało opublikowane na łamach „Mid-Western Educational Research" przez Kennetha Kirwa z University of Nebraska wraz ze współpracownikami, a drugie w elektronicznym wydaniu „Social Psychological and Personality Science" przez R. Tepera i M. Inzlichta z University of Toronto.

 


Literatura

Dawcy i Biorcy.jpgDAWCY I BIORCY. Tajemnice wzajemnej fascynacji.

Autor: Cris Evatt, Bruce Feld

Jak uczynić swój związek szczęśliwszym? Receptur zapewne jest wiele i każda na swój sposób dobra. Jedną z możliwości, uczynienia swojego życia uczuciowego lepszym możemy znaleźć w książce „Dawca i Biorca. Tajemnice wzajemnej fascynacji". Jej główne założenie jest bardzo proste, każdy z nas rodzi się Dawcą (osobą skoncentrowaną na świecie zewnętrznym) lub Biorcą (osobą skoncentrowaną na świecie wewnętrznym). Dawca i Biorca od urodzenia żyją w różnych światach, patrzą na życie z dwóch zupełnie różnych punktów widzenia, a w związku z tym, każdy z nich dąży do innych celów.Psychogratka

poozyl.jpgJesteś  Dawcą czy Biorcą?

Sprawdź, jaką rolę odgrywasz w swoim związku.

W tabeli poniżej znajdziesz szereg stwierdzeń opisujących Dawcę bądź Biorcę. Wybierz to, które bardziej pasuje do Ciebie. Prawdopodobnie zdarzy się tak, że Twoje odpowiedzi znajdą się zarówno po stronie opisującej Dawcę, jak i Biorcę - to naturalnie, rzadko bywa  tak, aby jakaś osoba była skrajnym Dawcą lub skrajnym Biorcą. Kiedy wypełnisz już wszystkie rubryki, policz które z wybranych cech Dawcy czy Biorcy występują u Ciebie częściej. Pamiętaj, że wypełniasz ten kwestionariusz tylko dla siebie, więc bądź wobec siebie szczery/a i nie wybieraj określeń, które według Ciebie są bardziej pozytywne, bądź oznaczają cechę, którą chciałbyś/chciałabyś u siebie widzieć.Grupy

grupy wsparcia.jpgGrupy wsparcia

Udział w grupach wsparcia, wsparcie - doświadczenia

Utworzona: 12.12.2010, 22:47 przez Monika Włodarczyk

Podziel się swoimi doświadczeniami na temat: Co daje Ci udział w grupach wsparcia, katharsis tu na Plasterku? - Zarówno kiedy dajesz wsparcie jak i je otrzymujesz. Do czego i kiedy potrzebne jest wparcie?


candel.jpgGdy odchodzą Anioły...

Warsztaty dla kobiet po poronieniu(03.01-14.01.2011) pt. "Gdy odchodzą Anioły..." prowadzone przez Małgorzatę Kulawik oraz Ewę Siatkę. Koszt 70 zł. Wpłata na konto SILOE:03 1160 2202 0000 0001 1802 9380

Utworzona: 14.12.2010, 13:37
« Lista wszystkich biuletynów