Newsletter Plasterek.pl [2010-04-16]

Baza wiedzy

żałoba.jpgGdy dusza przywdziewa czarny płszcz żałoby - Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on Tobie.

John Donne


Temat miesiąca

meal.jpgGdy jedzenie przestaje być tylko pokarmem - Jedzenie jest częścią naszego życia, konieczną i bardzo ważną. Jeżeli spotkanie z przyjaciółmi to najlepiej przy grillu. Rodzinna uroczystość koniecznie przy suto zastawionym stole, a romantyczna randka nie może obejść się bez wyszukanej kolacji. 

O roli jedzenia w naszym życiu, zajadaniu problemów i traktowania go jako substytutu niezaspokojonych potrzeb rozmawiałam z psychoterapeutką nurtu Gestalt Panią Renatą Procak.

 


Wywiad

Eichelberger.jpgMitologizowanie tej tragedii jest bardzo niebezpieczne - Czy tragedia w Smoleńsku to kolejny dowód na to, że nad Polską ciąży klątwa? Czy Bóg tak chciał? Wojciech Eichelberger psycholog oraz psychoterapeuta, w wywiadzie udzielonym w radiu Tokfm, odpowiada na te pytania i wiele innych, które zrodziły się po sobotniej katastrofie w Smoleńsku. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem "Mitplogizowanie tej tragedii jest bardzo niebezpieczne", znajdującym się w naszej bazie wiedzy, w zakładce wywiady.

 


Wieści

shy.jpgNieśmiali gwałtownicy - Dwu psychologów z George Mason University donosi na łamach „Current Directions in Psychological Science", że nie wszyscy zachowujący się w sposób niepohamowany lub zbytnio ryzykowny, czyli cierpiący na zaburzenie niepokoju towarzyskiego (Social Anxiety Disorder), są tak samo gwałtowni i porywczy wewnętrznie.


femineKobieca refleksja nad kobiecością - "Szkiełko i Oko", obiektywizm, zewnętrzna postawa badawcza i obiekt badany "TO": kamyk na drodze, komórka pantofelka, podwójna helisa DNA; Rozłożyć na części, zanalizować, opracować model działania i odstawić na półkę z etykietką "POZNANE NAUKOWO, WIEDZA OBIEKTYWNA". A gdzie w tym wszystkim podmiotowość, fenomen, złożoność i prawo "Obiektu" do powiedzenia "NIE"?


dog.jpgPies pawłowa - "Pies Pawłowa" - słynny czterołap, bohater wielu opracowań naukowych. Na bazie reakcji jego ślinianek powstała teoria, która na wiele lat zmieniła myślenie świata naukowego - świata psychologii (behawioryzm traktowany jest jako jeden z filarów psychologii) oraz tego codziennego świata, w którym rzesze rodziców, wychowawców i terapeutów próbowało warunkować reakcje swoich podopiecznych.

 


Literatur

psychologiczne aspekty.jpgPsychologiczne aspekty doświadczania żałoby

Autor: Stanisława Steuden , Stanisława Tucholska

Jednym z uczuć, jakie doświadczamy będąc w żałobie ,to poczucie pustki i osamotniania. Rodzą się one, gdyż śmierć bliskiej osoby zawsze nas zaskakuje. Nawet, gdy w wyniku długiej choroby, spodziewamy się, że wkrótce przyjdzie czas pożegnania, nie umiemy się do tego momentu przygotować.


żałoba w rodzinie.jpgŻałoba w rodzinie. Jak pomóc cierpiącym dzieciom i ich rodzinom.

Autor: Herbert Martin

Ból po stracie kochanej osoby to - jak pisze autor książki - duchowa rana. Potrzeba czasu, by się ona zabliźniła. Jest to szczególnie trudny proces w wypadku dzieci, zarówno tych terminalnie chorych, jak i tych, które doświadczają straty bliskich, na przykład rodziców. Osoby pozostające w żałobie potrzebują wsparcia i pomocy.

 


Grupy

RKiW.jpgRKiW

Jestem mamą dziecka z rozszczepem kregosłupa i wodogłowiem. Chętnie odpowiem na wasze pytania.

Utworzona: 09.04.2010, 11:37 przez kamila 25


żałoba nar..jpgŻałoba narodowa

W związku z katastrofą, w której zginęło tylu ważnych Polaków zakładam tę grupę bo być może ktoś z Plasterkowiczów będzie chciał w tym miejscu wyrazić swoje emocje i podzielić się uczuciami

Utworzona: 12.04.2010, 17:17 przez Teodor


asertywność.jpgAsertywność

Czym jest dla Was asertywność? Czy zawsze łatwo być asertywnym? Jak być asertywnym?

Utworzona: 12.04.2010, 22:37

 « Lista wszystkich biuletynów