Newslleter Plasterek.pl [2011-04-15]

Aktualności

Profesor Władysław Łosiak.jpgEksperci na portalu Plasterek.pl

Drodzy Plasterkowicze!

Jak już wcześniej pisaliśmy, podjęliśmy starania o to, by podnosić rzetelność i wiarygodność portalu Plasterek.pl. W tym celu poprosiliśmy o pomoc ekspertów, którzy będą sprawdzać merytoryczną wartość artykułów, jakie dla Was publikujemy. Artykuły, które uzyskają ich aprobatę, będą oznaczane symbolem "EKSPERT POLECA". Dziś serdecznie witamy na Plasterku Pana prof. dr hab. Władysława Łosiaka! Pan Profesor Władysław Łosiak zgodził się podjąć roli Eksperta i dbać o merytoryczną poprawność artykułów związanych z tematem stresu.

 


Temat miesiąca

joy of life.jpgJak żyć świadomie?

To twoje życie! Tylko Ty możesz je zmienić! Postanów TERAZ, że ten rok będzie najlepszym rokiem Twojego życia. A następny będzie jeszcze lepszy. Zdradzę ci wielką metafizyczną tajemnicę: życie zawsze jest na TAK i dostarcza Ci dokładnie tego, o co prosisz .... świadomie lub nieświadomie! Jak wolisz prosić? Decyzja należy do Ciebie!!! Wiesz co? ŻYCIE JEST JEDNYM WIELKIM WYBOREM. Ty i tylko Ty jesteś w tej komfortowej, potężnej pozycji z której możesz dokonywać wyborów w swoim życiu. I zawsze Twoje wybory będą dla Ciebie dobre, bo Ty dobrze wiesz co jest dla Ciebie najlepsze!!!


half.jpgTEST NA POŁOWĘ ŻYCIA...

CZY TWOJE DOTYCHCZASOWE ŻYCIE NIE JEST ZBYT MAŁE W STOSUNKU DO PRAGNIEŃ DUSZY?

Parę lat temu zainspirowała mnie twórczość (pisarska jak i dorobek) analityka jungowskiego Jamesa Hollisa ph.d. - w międzyczasie zostałała przełożona na język polski jego książka "Finding Meaning in the Second Half of Life" pod tytułem "Odnaleźć sens w drugiej połowie życia" (polecam). Z tej  książki: „Finding Meaning in the Second Half of Life. How to Finally, Really Grow Up" , wybrałem, przetłumaczyłem i nieco rozszerzyłem kilka zasadniczych pytań.

 


Wieści

moon2.jpgDlaczego nieprzespana noc upośledza naszą zdolność prawidłowego wyboru?

Bezsenna noc na pociechę - Po nieprzespanej nocy jesteśmy nie tylko zmęczeni i bardziej pobudliwi, ale także okresowo bardziej entuzjastyczni - na poziomie neuronalnym potwierdził te wcześniejsze obserwacje Matthew Walker z University of California ze swoim zespołem, a opis w jaki do tego doszedł przedstawił na stronach „Journal of Neuroscience".


broth.jpgW jaki sposób talerz pachnącego rosołu zastępuje nam przyjaciół?

Rosół zamiast przyjaciół  - Skoro wirtualne relacje nawet z fikcyjnymi bohaterami filmów pomagają nam przetrwać samotność, to czy nie więcej spodziewać się możemy po prawdziwym jedzeniu? Na to pytanie pozytywnie odpowiedzieli Jordan Troisi i Shira Gabriel z University of Buffalo, a sprawozdanie ze swoich eksperymentów ogłosili na łamach czasopisma „Psychological Science".


prayer.jpgCo robić, gdy ogarnia nas złość?

Modlitwa na złość  - Modlitwa obniża poziom złości i zapobiega negatywnym zachowaniom zazwyczaj prowokowanym przez gniew. Do tych wniosków doszło trzech badaczy, R. Bushman z Ohio State University, R. Bremner z University of Michigan oraz S. Koole z Vrije Universiteit w Amsterdamie, a o wynikach ich pracy przeczytać możemy w elektronicznej edycji „Personality and Social Psychology Bulletin".

 


Literatura

Radość życia.jpgRADOŚĆ ŻYCIA

O sztuce miłości i akceptacji

Doktor Leo F. Buscaglia w latach 1970 - 1981 wygłosił szereg wykładów, które przyciągnęły rzesze zachwyconych i oczarowanych jego życiową filozofią osób. Wiele lat później, wykłady te, zostały zebrane i spisane, dzięki czemu macie możliwość poznania ich niesamowitej mądrości i płynącej z nich radości.

„Zdaniem  Nikosa Kazantzakisa idealny nauczyciel buduje z siebie most, zaprasza uczniów, by po nim przeszli, a ułatwiwszy im przejście - z radością się zapada, zachęcając ich w ten sposób do budowania własnych mostów".

 « Lista wszystkich biuletynów