Newslleter Plasterek.pl [2011-04-01]

Aktualności

pytajnik.jpgDlaczego Centrum Porad?

Dlaczego korzystanie z Centrum Porad na portalu Plasterek.pl

może być dla Ciebie najlepszą formą uzyskania pomocy specjalisty?


alarm clock.jpgKwietniowe przebudzenie

Przesypiamy około 1/3 naszego życia. To sporo, dlaczego więc zamiast w pełni korzystać z dobrodziejstw pozostałego czasu, tak chętnie godzimy się śnić na jawie? A godzimy się na to, kiedy składamy odpowiedzialność za nasze życie w cudze ręce, kiedy obwiniamy parszywy los o nasze niepowodzenia oraz wtedy, kiedy szukamy szczęścia wszędzie, tylko nie w sobie. Nikos Kazantzakis - grecki pisarz, filozof i myśliciel -  mawiał: „Masz pędzel i farby, namaluj swój raj i wskakuj do środka". Tak, posiadasz wszelkie predyspozycje i umiejętności, aby namalować swój własny, najpiękniejszy raj. Jest tylko jeden warunek, musisz się obudzić i robić to w pełni świadomie, bo malując przez sen wyjdzie Ci jedynie bohomaz.Baza wiedzy

Syzyf.jpgGimnazjum - nauczycielska droga przez mękę?

Krótka rozmowa z nauczycielem o mojej roli podczas lekcji. Dzwonek. Wchodzimy do klasy. Od razu widzę grupki uczniów usadowione w różnych częściach sali. Zanim nauczyciel może cokolwiek powiedzieć, mija dłuższa chwila. W międzyczasie paru odważniejszych uczniów zaczepia mnie pytaniami. Przedstawiam się i wędruję na koniec klasy, żeby nie przeszkadzać w lekcji. Nauczyciel próbuje rozpocząć zajęcia, ale gwar, zaczepki uczniów, polemizowanie z nauczycielem utrudnia jakiekolwiek działania. Co odważniejsi uczniowie chodzą po klasie, ktoś wygina się w rytmach hip- hopu, paru uczniów siedzi ze słuchawkami w uszach. Mniej odważni szeptają między sobą w mniejszych podgrupach. Nauczycielowi z trudem udaje się zainteresować uczniów tematem lekcji. Zaprasza do dyskusji, a następnie do pracy w podgrupach. Mozolnie, z dłuższymi przerwami na utrzymanie dyscypliny, udaje się zrealizować temat lekcji. Dzwonek i cisza... zanim nauczyciel zdążył podsumować lekcję, uczniów już nie było w klasie...

 


Temat miesiąca

sunrise.jpgCo oznacza wewnętrzne przebudzenie i jak możemy je rozpoznać?

Wewnętrzne przebudzenie - Wkraczamy w życie wyposażeni w schematy, przekazane nam przez najbliższych. Patrzymy na świat przez pryzmat ich wartości,  schematów i życiowych doświadczeń. Jednakże w pewnym momencie naszego życia te ustalone wzorce przestają nam wystarczać, mało tego zaczynają nam w pewien sposób przeszkadzać. Wówczas rodzi się w nas pytanie: Kim jestem? Dlaczego moje życie wygląda tak, a nie inaczej? Według Pani Natalii Slipińskiej, te rodzące się pytania, to nasz pierwszy krok na drodze do wewnętrznego przebudzenia, które prowadzi do odkrycia siebie.

 


Wieści

elixir.jpgCo robić by zachować młodość jak najdłużej?

Nieoczekiwane składniki eliksiru młodości - Howard Friedman z University of California wraz z zespołem naukowców i z pomocą ponad 100 studentów analizował przez 20 lat dane dotyczące 1500 zdolnych dzieci po raz pierwszy objętych długoletnim badaniem przez prof. Louisa Termana w 1921 roku, czyli wtedy, gdy miały one około 10 lat. Trzy lata obserwacji 3202 starszych obywateli o średniej wieku 80,2 lata pozwoliło Siegfriedowi Wreyerowi z Zentralinsitut für Seelische Gesundheit w Mannheim  stwierdzić, że umiarkowana ilość alkoholu odwleka nadejście starczego otępienia i choroby Alzheimera. Amerykanin swoje wyniki ogłosił w osobnej publikacji, a Niemiec na elektronicznych łamach czasopisma „Age and Aging".


father and daughter.jpgW jaki sposób relacja dziecka z rodzicem przeciwnej płci, stymuluje jego rozwój?

Jaki ojciec - taka córka - Julie A. Patock-Peckham z Baylor University wraz z licznym zespołem ogłosiła na łamach „Journal of Studies on Alcohol and Drugs" związek między stylem sprawowania rodzicielskiej kontroli, a impulsywnością i problemami z alkoholem młodych ludzi.


sleep2.jpgJaka jest recepta na zdrowy sen?

Bogactwo na sen - Dostatek, wykształcenie i udane życie małżeńskie, to najlepsza recepta na dobry sen według badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Essex, którzy przez wiele lat obserwują 14 tysięcy brytyjskich rodzin. Dotychczas otrzymane wyniki właśnie zostały ogłoszone, a poniżej ich ciekawsze fragmenty.

 


Literatura

Aniołkowe mamy.jpgAniołkowe mamy.

Historie kobiet, które poroniły. Porady specjalistów.

SĄ!!!. Zaczynają się pojawiać!!!

Co? Książki o poronieniu, o stracie dziecka nienarodzonego, o emocjach, które po takim wydarzeniu wybuchają, o trudnościach z organizacją życia po stracie. Ta o której chcę Ci napisać to "Aniołkowe Mamy. Historie kobiet, które poroniły. Porady ekspertów" wydana przez Wydawnictwo M. Już sam tytuł mnie porwał. Ujął za serce dopisek "Przerwijmy tabu".
« Lista wszystkich biuletynów