Newsletter Plasterek.pl [2010-12-03]

Aktualności

gift.jpgGrudniowe obdarowywanie - Grudzień to czas, kiedy słowa „dawać" i „otrzymywać" bardzo często pojawiają się na naszych ustach i w naszych myślach. Dajemy podarunki na gwiazdkę, swój czas na święta, uśmiech, składając sobie życzenia i siebie, będąc z najbliższymi. Lubimy dawać, brać trochę mniej. Bo dawanie jest takie szlachetne, a branie takie egoistyczne. Ale czy na pewno? Czy osoba, która nie umie przyjąć prezentu, uśmiechu losu, nagrody, zasłużonej pochwały, będzie umiała dać - tak ze szczerego serca, z prawdziwą radością...

 


Baza wiedzy

wall.jpgPsychologiczne mechanizmy adaptacyjne w astmie oskrzelowej

Symbiotyczna więź astmatyczna cz.2 - Astma oskrzelowa jest chorobą przewleką i nieuleczalną. Rodzi to szereg konsekwencji związanych z reakcjami adaptacyjnymi na tę chorobę. Tym bardziej, gdy pojawiła się już w dzieciństwie.

Pomyślmy przez chwilę o zwykłej infekcji. Każdy z nas ma swoje reakcje na fakt, że choruje. Kiedy dopada nas przeziębienie możemy ignorować jego objawy związane z katarem, kaszlem, ogólnym osłabieniem i mimo ich uporczywości lekceważyć ich istnienie. Wykonywanie codziennych obowiązków staje się trudniejsze, bo kosztuje więcej energii, ale możliwe, bo można sięgnąć po doraźnie działające preparaty łagodzące objawy. Tym łatwiej stosować nam wtedy „technikę" bagatelizowania, np. przeziębienia.

 


Temat miesiąca

hands.jpgJak wydarza się obdarowywanie?

Odwieczny zwyczaj obdarowywania - W historii ludzkości jest kilka rzeczy, które towarzyszą człowiekowi od zawsze. Niezależnie jak zmienia się świat dookoła, niezależnie jak zmienia się sam człowiek, towarzyszą mu,  dostosowując się do nowych okoliczności. Jedną z takich rzeczy jest obdarowywanie. Jednak nie to, rozumiane jedynie jako dawanie prezentu, ale  obdarowywanie, które kreuje, nawiązuje i przekazuje, a więc wszystko to, co tworzy relację.


Wieści

number.jpgDlaczego warto uczyć dzieci posługiwać się liczbami ?

Im lepsi z matematyki, tym zdolniejsi - Zdolności liczbowe małżonków przekładają się na ich bogactwo, a im wcześniej zaczniemy dzieciom mówić o liczbach, tym szybciej i łatwiej się ich nauczą, nawet przed pójściem do przedszkola. Pierwsza matematyczna wiadomość tygodnia pochodzi od J. P. Smitha, J. McArdle i R. Willisa z trzech różnych amerykańskich uniwersytetów, którzy piszą w „The Economic Journal", a druga od Susan Levine z University of Chicago z zespołem, która publikuje swoje wyniki na łamach czasopisma „Developmental Psychology".


teenager.jpgCzy seks może odstresowywać?

Seks, stres i stopnie - jak się do siebie mają - Nastoletnie dziewczęta w Stanach Zjednoczonych statystycznie częściej od chłopców angażują się w seks bez żadnych zabezpieczeń, ale - jeżeli eksperymenty na szczurach potwierdzą się na ludziach - mogą dzięki temu być mniej zestresowane, jeżeli tylko doświadczyły przyjemności. Ich, a także ich partnerów, stopnie nie muszą wcale na tym cierpieć.


children.jpgJak pobudzać współczucie u odważnych maluchów?

Nieustraszeni, ale i nieczuli - Inbal Kevenson-Baron z uniwersytetu w Haifie w Israelu właśnie opublikowała swój doktorat, przygotowany pod kierownictwem prof. Ofry Mayseless, o maluchacha, u których wrodzona odwaga zdaje się wypierać zdolność do współczucia innym. Zbadała nasza doktorantka osiemdziesięciu trzy - i czterolatków dwukrotnie w odstępie roku. Obserwowała ich zachowanie w przedszkolu, w domu i w laboratorium. 

 


Literatura

sztuka dawania.pngSztuka dawania prezentów

Autor: Kamila Nowak

Jak dawać ukochanej osobie wyjątkowe prezenty, które będą najlepszymi podarunkami, jakie otrzymała?

Tylko wyobraź to sobie. Niedużym nakładem sił i środków kupujesz/tworzysz unikalny prezent. W niebanalny i wywierający jeszcze większe wrażenie sposób wręczasz go np. ukochanemu. Widzisz na jego ustach szczery uśmiech i radość w oczach. Widzisz, że sprawiłaś mu autentyczną radość i jest on tak szczęśliwy, że ma ochotę wziąć Cię na ręce i 1000 razy dziękować. Kluczem do sprawienia komuś takiej radości nie są drogie prezenty, ale prezenty z pomysłem.

 


Grupy

3Dteam.jpg1.jpgDroga do dialogu - asertywność w konflikcie

Część III. (6-10.XII.) W tej grupie odbywają się warsztaty z cyklu "Droga do dialogu" pt. "Asertywność w konflikcie" prowadzone przez Jacka Olszewskiego. Koszt 67 zł. Nr konta SILOE Dariusz Siatka 03 1160 2202 0000 0001 1802 9380.« Lista wszystkich biuletynów