Newsletter Plasterek.pl [2010-11-18]

Baza wiedzy

dendelion.jpgDlaczego astma w dziecińsywie, może być przyczyną traumy?

Symbiotyczna więź astmatyczna cz. 1 (Psychologiczne aspekty astmy oskrzelowej) - Astma oskrzelowa, to jedna z najczęściej występujących w świecie zachodu chorób przewlekłych. Medycznie rzecz ujmując, traktuje się ją jako chorobę zapalną. Ma ściśle określone objawy organiczne, choć często traktowana jest także jako choroba psychosomatyczna, czyli mająca podłoże w psychice. Nie ma co do tego pewności i jednoznacznych na to dowodów. Dlatego astma należy do jednych z najbardziej tajemniczych chorób, bo od ponad 2500 lat nie znane są prawdziwe przyczyny jej powstawania.

 


Temat miesiąca

Ptree (2).jpgowiedz mi, jak postrzegasz czas, a powiem Ci kim jesteś (część I) - Pamiętacie stary przebój Maryli Rodowicz  ... niech żyje bal, bo to życie, to bal jest nad bale, niech żyje bal, drugi raz nie zaproszą nas wcale... ? Melodia łatwo wpada w ucho, słowa jakoś tak same przyklejają się do ust, ale sens... , przynajmniej u mnie, wywołuje w sercu niepokój. Czas biegnie nieubłaganie, upływa niezależnie od tego, czy zamierzamy go zagospodarować, czy pozwolić mu przecieknąć przez palce. Wykorzystując czas, dziwimy się czasami gdzie on nam umyka. Nie możemy dojrzeć mijających chwil radości, niecierpliwych godzin w poczekalni, długich dni oczekiwania na ważną decyzję, straconych lat młodzieńczych, ani umykających lat starości. Czas, który wykorzystujemy, jest po prostu nienamacalny.


flower.jpgPowiedz mi, jak postrzegasz czas, a powiem Ci kim jesteś (część II)

II. Perspektywa teraźniejsza

Każdy z nas w okresie dziecięcym posługiwał się perspektywą teraźniejszą. Objawiało się to głównie w dążeniu do przyjemności i unikania bólu. Nasze życie zaczyna się od naturalnej koncentracji na teraźniejszości, co jest niejako dziedzictwem przeszłości i pomaga nam przeżyć.  Jednakże niektórzy ludzie kontynuują koncentrowanie się na teraźniejszości i reagują tylko na te wydarzenia, które zdarzają się w ich bezpośrednim fizycznym i społecznym otoczeniu. Pewna dawka orientacji na teraźniejszość, owszem, jest niezbędna do tego, by cieszyć się życiem, ale zbyt silna może ograbić nasze życie ze szczęścia.


perspective.jpgJak stworzyc idealną dla siebie perspektywę czasu? - Aby móc w pełni cieszyć się życiem, musimy nauczyć się rozwijać idealną, zrównoważoną perspektywę czasu, która pomoże nam wieść dłuższe, pełniejsze, pomyślniejsze i szczęśliwsze życie. Jak  już pisałam w poprzednim artykule, perspektywa, w jakiej oceniamy nasz czas, ma fundamentalne znaczenie dla naszego życia. Rozwijamy ją i kształtujemy od chwili pojawienia się na świecie. Towarzyszy nam na wszystkich etapach naszego rozwoju, ewoluując niejako wraz z nami, by w wieku wchodzenia w dorosłość, stanowić z nami integralną całość.

 


Warsztaty online

3Dteam.jpgDroga do dialogu -  warsztaty online (II edycja)

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu trzech warsztatów online pt. „Droga do dialogu"

Część I: „Pułapki komunikacji - jak sobie z nimi radzić."

Termin: 11 - 15. X

Część II: „Rozwiązywanie konfliktów."

Termin: 15 - 19. XI

Część III: „Asertywność w konflikcie."

Termin: 06 - 10. XII

 


Wieści

vailent.jpgDlaczego gry nacechowane przemocą nie służą dzieciom ?

Znieczulający wpływ ekranowej przemocy na mózg gracza - Badacze z grupy Jordana Grafmana z National Institute of Neurological Disorders and Stroke w Bethesda (USA) ostrzegają na łamach czasopisma „Social Cognitive and Affective Neuroscience", że emocjonalna odpowiedź mózgu maleje pod wpływem przemocy spotykanej w komputerowych grach. Brad Bushman z Ohio State University wraz z Bryanem Gibsonem z Central Michigan University donoszą z kolei, że poziom agresji wywołanej wirtualną rozrywką może się utrzymywać nawet przez dobę.


friends.jpgJak może Ci pomóc przyjacielska rozmowa?

Po przyjacielskiej rozmowie jesteśmy zdolniejsi - Na przestrzeni dwu lat Oscar Ybarra z University of Michigan opublikował dwa artykuły dotyczące wpływu kontaktów z innymi na nasze zdolności poznawcze. Wyszedł on z założenia, że skoro człowiek to istota społeczna, to jego kontakty z bliźnimi mogą mieć wpływ na różne funkcje i zdolności, które wykonuje on - przynajmniej pozornie - zupełnie sam. W 2008 wybrał „Personallity and Social Psychology Bulletin", a w tym miesiącu jego artykuł gości na stronach czasopisma „Social Psychological and Personality Science".


man adn woman.jpgW czym zawiera się istota kobiecości i męskości?

Czyżby koniec róznicy między płciami - Cordelia Fine z Macquarie University (Australia) kwestionuje w swoim artykule na łamach „Current Directions in Psychological Science" powszechnie przyjęte poglądy dotyczące różnic, zwłaszcza w mózgu, między kobietami a mężczyznami. Koniec zaś płci rozumianej jak dotychczas ogłosił rok temu na elektronicznych stronach „Physiology and Behavior" Bruce S. McEwen z Rockefeller University na podstawie czterech dekad badań nad mózgiem i systemem nerwowym człowieka.



Psychogratka

moja żona i moja teściwa.jpgCzy wiesz ile trwa "teraz" ?

Żona i teściowa - Na pewno każdy z Was spotkał się już z tym obrazkiem. Jego pierwowzorem jest grafika, która w  1890 roku, została użyta w angielskiej reklamie. Jest to podwójny obraz, na którym możemy dostrzec młodą dziewczynę odwróconą tyłem lub profil staruszki z wielgachnym nosem.

Ale czy ktoś z Was wie dlaczego, gdy raz odkryjemy oba te wizerunki, to zaczynamy widzieć na zmianę raz jeden raz drugi?



Literatura

paradoks czasu.jpgParadoks czasu. Psychologia postrzegania czasu.

Autor: John Boyd, Philip  Zimbardo

„Czas ma znaczenie, nieważne kim jesteś, gdzie mieszkasz, ile masz lat i czym się zajmujesz. Niezależnie od tego, czy pijesz w samotności, czy też jesteś przywódcą narodów, czas ma znaczenie. Czy jesteś samotną matką, dyrektorem, nauczycielem, studentem, czy więźniem, czas ma znaczenie. Możesz być wyluzowanym hedonistą, czy też żwawo pnącym się do góry, pracoholikiem typu A, czas ma znaczenie. Twój czas jest cenny. Odbywasz tę podróż tylko raz, jest więc niezwykle istotne byś wykorzystał ją możliwie jak najlepiej". (Fragment książki)




« Lista wszystkich biuletynów