Newsletter Plasterek.pl [2010-10-15]

Aktualności

konkurs na maskotkę.jpgMasz jeszcze szansę wzięcia udziału w konkursie!!!

Drodzy Plasterkowicze

Gdybyście mieli wyobrazić sobie maskotkę portalu Plasterek.pl, to jak by ona wyglądała i jak się nazywała?

Ogłaszamy konkurs na stworzenie maskotki portalu Plasterek.pl.!!!

Uruchom swoją wyobraźnię, kreatywną część swojej osoby i stwórz grafikę przedstawiającą maskotkę Plasterka oraz nadaj jej imię. Napisz także w kilku słowach dlaczego powinna wyglądać właśnie w ten sposób.

Wartość nagród dla laureata I miejsca to prawie 750zł!



Temat miesiąca

jak się...2.jpgKilka rad, jak pozbyć się jesiennych smutków?

Jak się pozytywnie doładowac szczególnie jesienią - Ludzie dzielą się ta tych co kochają jesień i na tych co jej nienawidzą. Tak, upraszczam, ale to bardzo szczególna pora roku. Jakoś nie mówi się o depresji letniej ani zimowej, a o jesiennej. Szara, bura i ponura aura sprzyja dołkom psychicznym. Melancholijny nastrój wygania gdzieś cały zapał do działań twórczych. Brakuje nam energii. Co z tym zrobić? Widzę dwie opcje. Pierwsza to akceptacja stanu rzeczy. Druga to podjęcie konkretnych działań, by podnieść sobie energię. Przyjrzyjmy się im obu, bo tak naprawdę wcale się nie wykluczają.


leaf1.jpgJak sobie poradzić z sezonową (nie tylko) depresją?

Kiedy codzienność boli - Gdy za oknem widzimy jesienną szarugę,a temperatura na dworze zupełnie nie przypomina tej wakacyjnej, może ogarnąć nas melancholia, doświadczymy spadku energii, a nasza zdolność koncentracji i gotowość do podejmowania wyzwań spadnie do poziomu zerowego. I nie ma w tym nic złego, każdy ma prawo do gorszego dnia i spadku formy.Jednakże, kiedy taki stan się przedłuża, a w naszą codzienność wkrada się bezsens i pustka, powinien to być dla nas sygnał alarmowy. O tym jak go nie przegapić i co zrobić, kiedy nasze codzienne życie przestaje nas cieszyć rozmawiałam z psychoterapeutą Panem Arkadiuszem Lewy.


young gearl.jpgCzy dziecięca depresja staje się coraz powszechniejsza?

Smutny świat młodych ludzi - Wywyiad z prof. JACKIEM BOMBĄ - kierownikiem Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CMUJ. Pokolenie dzisiejszych nastolatków częściej niż wcześniejsze płaci depresją za dojrzewanie. Prof. Jacek Bomba w latach 1981-1985 przeprowadził badania, z których wynika, że na depresję cierpiało prawie 20% siedemnastolatków. Z badań przeprowadzonych w Gdańsku i Koszalinie przez prof. Hannę Jaklewicz z Uniwersytetu Gdańskiego wynika, że zaburzenia depresyjne występują u blisko 50% szesnasto- i siedemnastolatków z liceów oraz u 65% ich rówieśników ze szkół zawodowych. 25% wymagało leczenia.



Warsztaty online

3D Team1.jpgMożesz się jeszcze zapisać  na  II i III część warsztatów !!!

Jak nie wpaść w przepastne pułapki komunikacji? Jak rozwiązać konflikt tak, by obydwie strony pozostały zwycięzcami? Jak zachować się asertywnie, czując spokój i satysfakcję?

Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania, zapisz się już dzisiaj na warsztaty online „Droga do dialogu".

Proponujemy udział w cyklu trzech warsztatów, które sprawią, że Twoje relacje osobiste i zawodowe nabiorą nowego znaczenia. Dzięki nim będziesz umiał/a precyzyjnie wyrażać swoje myśli, potrzeby i pragnienia, poznasz metody, dzięki którym  konflikt stanie się miejscem dialogu, a nie polem bitwy, nauczysz się jak asertywnie komunikować swoje potrzeby, wyrażając jednocześnie szacunek wobec siebie i innych osób.

Część II: „Rozwiązywanie konfliktów." (15-19.XI)

Część III: „Asertywność w konflikcie." (06-10.XII)



Wieści

pain.jpgDlaczego warto walczyć z migreną?

Migrena może być przyczyną depresji - Migrena to choroba, której nie można skutecznie wyleczyć można jedynie łagodzić jej objawy. W naszym kraju cierpi na nią 5 mln ludzi. Atak migreny może być wywołany konkretnym czynnikiem lub pojawić się zupełnie niespodziewanie. Czynnikiem wywołującym migrenowy ból głowy może być dosłownie wszystko: fizyczna dolegliwość - wysokie ciśnienie krwi, przemęczenie, stan zapalny zęba, chore zatoki, bóle kręgosłupa, czynniki zewnętrzne - długa podróż, dym papierosowy, hałas, ostre światło, nasze nawyki - zbyt długi lub zbyt krótki sen, nadmierna ilość czekolady czy alkoholu, zbyt długie oglądanie telewizji.


patient.jpgCzy lekarz, kóremu ufasz może być  dobrym diagnostykiem?

Osobowość lekarza i pacjęta wpływają na diagnozę depresji - Na przestrzeni ostatnich dwu lat prof. Paul R. Duberstein z University of Rochester Medical Center opublikował wraz ze współpracownikami kilka artykułów dotyczących wpływu osobowości lekarza i pacjenta na diagnozę depresji. Dwa lata temu jego wyniki ukazały się na łamach „Journal of General Internal Medicine", a w tym miesiącu na stronach czasopisma „International Psychogeriatrics".


pregnant.jpgW jaki sposób niewielka ilość wina może pomóc kobiecie spodziewającej sie dziecka?

Alkohol i depresja w oczekiwaniu na dziecko - Podczas gdy negatywne skutki depresji w okresie ciąży łatwo sobie wyobrazić, nieco trudniej zobaczyć pozytywny wpływ umiarkowanej ilości alkoholu na płód znajdujący się w łonie pijącej matki. Ten bardziej oczywisty aspekt zdrowia dziecka i matki badali naukowcy z University of Washington, Ohio State University i University of Pittsburgh pod kierownictwem Nancy Grote, a o niespodziewanym, dobroczynnym działaniu alkoholu na rozwój dziecka donosi grupa siedmiu naukowców na łamach „Journal of Epidemiology and Community Health".



Literatura

Mój czarny pies.jpgMÓJ CZARNY PIES. DEPRESJA

Autor: Matthew Johnstone

Czy o depresji można pisać w lekki prawie zabawny sposób? Tak, co udowodnił Matthew Johnstone pisząc swoją książkę pt. „Mój czarny pies. Depresja". Określenie depresji mianem czarnego psa autor zaczerpnął od samego Winstona Churchilla, który tak jak on zmagał się z ta chorobą. Książka swą formą przypomina publikację przeznaczoną dla dzieci. Przeglądając ją ma się wrażenie, że więcej w niej ilustracji niż treści. Jednak, kiedy przeczytamy teks umieszczony pod obrazkami zrozumiemy jak głębokie i trafne są to słowa. Autorowi udało się to co potrafią nieliczni. W niewielkiej ilości słów zawrzeć istotę tej ciężkiej choroby, jaką jest depresja.

 


Grupy

rozwiązywanie konfliktów.jpgDroga do dialogu - rozwiązywanie konfliktów

Część II. (15-19.XI.) W tej grupie odbywają się warsztaty z cyklu "Droga do dialogu" pt. "Rozwiązywanie konfliktów" prowadzone przez Jacka Olszewskiego. Koszt 67 zł. Nr konta SILOE Dariusz Siatka 03 1160 2202 0000 0001 1802 9380.

Utworzona: 02.10.2010, 14:02


asertywność w konflikcie.jpgDroga do dialogu - asertywność w konflikcie

Część III. (6-10.XII.) W tej grupie odbywają się warsztaty z cyklu "Droga do dialogu" pt. "Asertywność w konflikcie" prowadzone przez Jacka Olszewskiego. Koszt 67 zł. Nr konta SILOE Dariusz Siatka 03 1160 2202 0000 0001 1802 9380.

Utworzona: 02.10.2010, 14:02

 



« Lista wszystkich biuletynów