Newsletter Plasterek.pl [2010-05-14]

Baza wiedzy

ladder2.jpgDrogi coraz wyższej świadomości, albo drugie słowo o medytacji - W poprzednim artykule na stronach „plasterka,"  zatytułowanym „O medytacji pierwsze słowo," opisałem niektóre korzyści płynące z praktyki kontemplacji. By zrozumieć kolejne funkcje tej antycznej praktyki, wypada mi najpierw przedstawić szczeble rozwoju ludzkiej świadomości od urodzenia, aż do najwyższego poziomu, wciąż jeszcze związanego z umysłem. Przyjmuję tutaj terminologię dwu Jeanów, Piageta i Gebsera, w formie zaadoptowanej przez Kena Wilbera, a wspaniale streszczonej i o osobisty element wzbogaconej przez Jima Mariona. Być może istnieją polskie tłumaczenia ich dzieł (Piageta na pewno), ale ponieważ nie mam do nich dostępu, zdany jestem na własne tłumaczenie tych nieco technicznych terminów. Może to być mylące dla tych, którzy już znają przyjęte przez innych nazewnictwo, za co niniejszym przepraszam.

 


Temat miesiąca

mosaic.jpgMama z mozaiki - Od poniedziałku, tj. 10.05.2010, zapraszam Was do śledzenia mini cyklu, który pojawi się w dziale Temat Miesiąca. Jak się domyślacie, będzie on poświęcony mamom. Codziennie, przez cały tydzień, będzie pojawiał się jeden wywiad. W poniedziałek poznamy mamę małej dziewczynki. We wtorek spojrzymy na mamę oczami nastolatki. Środa będzie dniem mamy - młodej kobiety, która wkracza w świat budowania własnej rodziny. W czwartek o swojej mamie opowie kobieta, która sama posiada dwójkę dzieci. Na zakończenie, w piątek, swoją mamę przedstawi nam kobieta, która ma dorosłe już dzieci i została babcią.

 


Joga duszy

agreement.jpgSPOTKANIE SZÓSTE - UMOWY - ćwiczenie pomagające określić podstawowe zasady, jakimi warto kierować się naszym zdaniem w życiu; zasady te stanowią rodzaj kierunkowskazów, które uznajemy za cenne i warte stosowania, co nie oznacza, że udaje nam się zawsze zgodnie z nimi żyć


Wieści

I.jpgCzasami inni znają nas lepiej - Zewsząd jesteśmy zachęcani do poznawania samych siebie. Liczne poradniki i książki psychologiczne, zachęcają nas do zgłębiania tajników swojej osobowości w myśl zasady, że człowiek jest najlepszym sędzią samego siebie. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to prawda. Owszem, jesteśmy całkiem dobrzy w ocenie swoich wewnętrznych cech związanych z emocjami, jednak przyjaciele są lepsi w ocenie naszych umiejętności intelektualnych np. inteligencji czy kreatywności.


wash hends.jpgMycie rąk pomaga zaakceptować podjętą decyzję - Mycie rąk może mieć dla nas znaczenie, nie tylko ze względów higienicznych, ale również może ułatwić akceptację podjętej decyzji. Zwykłe umycie rąk powoduje, że ludzie o wiele łatwiej godzą się z podjętą wcześniej decyzją. Do takich wniosków doszli psychologowie, którzy zauważyli, że osoby, które zaraz po podjęciu trudnej decyzji umyły ręce, czuły się pewniej i spokojniej, niż osoby, które tego wówczas nie zrobiły.


wash hends.jpgGłos mamy choćby przez telefon - Leslie Seltzer z University of Wisconsin-Madison poddała prawdziwej torturze dziewczynki w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Badaczka kazała im wygłosić improwizowane przemówienie do nieznanego im wcześniej grona dorosłych słuchaczy, jak też rozwiązać trudne matematyczne zadanie przed tym samym zgromadzeniem. To było jej potrzebne, by podnieść we wszystkich uczestniczkach eksperymentu poziom kortyzolu, hormonu związanego ze stresem.

 


Literatura

być rodzicami.jpgByć rodzicami pozostac zakochanymi - Mała książeczka, kolejny poradnik, kojarzący się z jeszcze jednym zbiorem rad pokazującym, jak tu pozostać szczęśliwym. I tak jest. Książka, którą Wam polecam jest poradnikiem, pisanym krótko, zwięźle i na temat, jak "Być rodzicami, pozostać zakochanymi". Sięgnęłam po nią bez większego przekonania, po czym samo wprowadzenie ujęło mnie na tyle, że "połknęłam" ją w ekspresowym tempie.

 


Grupy

Dlaczego warto żyć Dlaczego....jpg

Moi drodzy temat b.przyjemny , wiele uświadamiający nam samym.
Czyli co nas trzyma przy życiu , co nam daje sił do pokonania kolejnego dnia. ;]

Utworzona: 09.05.2010, 11:47 przez Weronika 123

 


rozwód....jpgrozwód - koniec dziecińtwa??

Rozwód - jedno słowo a mówi tak wiele. Ciągnie za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji.
Ale jak ma się to do dziecka?

Utworzona: 09.05.2010, 15:43 przez Weronika 123


urodziny.jpgUrodziny Plasterka

19 maja obchodzimy pierwsze urodziny Plasterka.Świętujmy razem to radosne wydarzenie!Zapraszamy Was do podzielenia się odczuciami, opiniami i komentarzami na temat portalu Plasterek.pl.

Utworzona: 12.05.2010, 09:48 przez Plasterek.pl

 « Lista wszystkich biuletynów