Newsletter Plasterek.pl [2011-08-19]

Baza wiedzy

brain.jpgCzekanie na śmierć - stereotypy o starości cz. 2

Czy mózg czeka na śmierć?

Jednym z najpowszechniejszych stereotypów na temat starzenia się i starości jest ten, w którym z pełnym przekonaniem mówi się o tym, że człowiek na starość „cofa się w rozwoju". Tymczasem człowiek może cofać się jedynie wtedy, gdy podejmuje decyzję o wycofaniu się lub niezależnie od swojej woli zachoruje na poważną chorobę neurodegeneracyjną. O chorobach na starość i ich skutkach będzie kiedy indziej. Teraz przyjrzyjmy się człowiekowi, który nie choruje, a po prostu starzeje się. Na początek warto poznać kilka podstawowych faktów na temat najważniejszego dla naszego życia organu.

 


Temat miesiąca

new life.jpgNowy, ten sam człowiek

Zaczynając w życiu jakiś nowy etap często mamy ochotę zostawić za sobą wszystko to, co było. Pozbyć się, jak zbędnego balastu wierząc, że nie jest nam już potrzebne, a stanowi jedynie obciążenie. Jednak odrzucanie tego co za nami nie jest dobrą metodą, gdyż prędzej, czy później wróci do nas, jak bumerang i to jeszcze z większą mocą. Co zatem zrobić ze „starym życiem", kiedy przed nami otwiera się perspektywa zaczęcia od nowa? Najlepiej zrobić w nim przegląd, zreperować co uszkodzone, odłożyć co zbędne, a resztę spakować w podręczny bagaż, który będzie nam służył na drodze do nowego życia.  A o tym, jak to zrobić rozmawiałam z psychologiem Panem Wojciechem Drath.



Wieści

alkohol.jpgJak najskuteczniej przeciwdziałać alkoholowemu uzależnieniu?

Zgubne skutki „uroku" alkoholu - Straszenie negatywnymi konsekwencjami nadużycia alkoholu raczej nie ma szans, by zwyczaj upijania się wyeliminować według badania przeprowadzonego pod kierownictwem Diane Logan z University of Washington, a którego opis znajdujemy w najnowszej elektronicznej wersji czasopisma „Psychology of Addictive Behaviors".


pink.jpgDlaczego czasami warto założyć „różowe okulary"?

Perspektywa zmienia nastrój - Pozytywne spojrzenie na drobne porażki, ich akceptacja i poczucie humoru to trzy najskuteczniejsze metody poprawiania sobie nastroju w trudnych chwilach, choć samo poczucie humoru może albo skracać, albo wydłużać nam życie, zależnie od źródła informacji. O sposobach walki ze stresem pisze dwójka naukowców z University of Kent, J. Stoeber i D. Janssen, na łamach magazynu „Anxiety, Stress and Coping", a wpływ humoru na długość życia - z diametralnie różnymi wynikami - badały dwa zespoły: Lewisa Termana w USA i Svena Svebaka w Norwegii.


fame.jpgJakie wartości przyswajają dzieci śledząc losy ulubionych bohaterów telewizyjnych?

Jak telewizja kształtuje młode pokolenie - Sława stała się najważniejszą wartością proponowaną młodemu pokoleniu przez popularne programy telewizyjne w Stanach Zjednoczonych, spychając wcześniej promowane poczucie przynależności do wspólnoty na odległe 11 miejsce. Wynika to z przeglądu dokonanego przez Y. Uhls i P. Greenfield z University of California opublikowanego na elektronicznych łamach magazynu „Cyberpsychology: Journal of Psychosocial Research on Cyberspace".

 


Grupy

grupa.jpgProblemy emocjonalne dorosłych dzieci

Problem emocjonalny dorosłych, nieżonatych dzieci w wieku 25-30 lat niepokoi rodzicow ponieważ dziecko jest dorosłe, a jednoczesnie uzależnione od nich. Internet -diabeł XXI wieku zaciera ręce bo ma coraz więcej uzależnionych od klikania. 



« Lista wszystkich biuletynów