Newsletter Plasterek.pl [2011-06-17]

Aktualności

sonda lipiec.jpgZapraszamy do głosowania na lipcowy „Temat miesiąca"

Drodzy Plasterkowicze, po raz kolejny zapraszamy Was do udziału w sondzie. Tym razem możecie zdecydować, o czym chcecie przeczytać w lipcowym „Temacie miesiąca". 


Baza wiedzy

Dandelion.jpgSymbiotyczna więź astmatyczna cz.10 (psychologiczne aspekty astmy oskrzelowej)

Portret psychologiczny osób chorujących od dzieciństwa na astmę oskrzelową jest złożony. Proces kształtowania się osobowości takiego dziecka przebiega w innych, niż u większości rodzin, warunkach. Są to warunki choroby przewlekłej, groźnej dla życia i determinującej ostrożność w kontaktowaniu się ze światem zewnętrznym. Astma bowiem jest chorobą, która wchodzi w ścisłą symbiozę z emocjami. Mimo wielu dowodów na to, że emocje w astmie oskrzelowej odgrywają dużą rolę, to nie udało się do dziś bezsprzecznie dowieść istnienia tzw. „osobowości astmatycznej". Może to kwestia czasu, a może nigdy do tego nie dojdzie. Udało się natomiast dowieść, że astmę oraz jej konsekwencje emocjonalne warto rozpatrywać w kontekście całej rodziny, a nie tylko chorującego na nią dziecka.Temat miesiąca

shoe family.jpgCZY RODZINA XXI WIEKU POTRZEBUJE OJCA?

Temat tej refleksji został ujęty w formie prowokacyjnego pytania. Wydawałoby się, że już przedszkolak potrafi powiedzieć, że rodzina, to „tata, mama i ja". Tymczasem w dzisiejszych czasach zakwestionowano najbardziej oczywiste, fundamentalne dla człowieka rzeczywistości. Ludzkość osiągnęła ogromny postęp techniczny, a równocześnie zatraciła fundamentalne wartości, nie potrafi odpowiedzieć człowiekowi na jego podstawowe pytania. Konkretny przykład: ONZ uchwalając Międzynarodowy Rok Rodziny w 1994 r. nie była w stanie określić, czym jest rodzina. Mówiąc z pewną ironią, może lepiej byłoby się zwrócić z tym pytaniem do przedszkolaka niż do ekspertów ONZ.

 


Wieści

girl.jpgW jaki sposób seksualizacja dziewczęcej odzieży wpływa na ich rozwój?

Seksualizacja odzieży, a zdrowie noszących ją kobiet - Niewielkim odzewem odbił się opublikowany cztery lata temu raport amerykańskich psychologów przygotowany pod kierownictwem Eileen Zurbriggen jeżeli spojrzeć na ofertę odzieżowych sklepów dla jeszcze nie-nastoletnich dziewcząt, której to przyjrzały się bliżej S. Goodin i S. Murnen z Kenyon College. Wyniki swojej rynkowej analizy przedstawiły dwie badaczki  na elektronicznych łamach magazynu „Sex Roles".


happy parents.jpgDlaczego szczęśliwy rozwój dziecka uzależniony jest od szczęścia jego rodziców?

Im lepiej rodzicom, tym lepiej dla dziecka - Łagodzenie stresu u oczekującej potomstwa pary, troska o harmonię między młodymi rodzicami oraz możliwie najszybsze usunięcie objawów depresji u matek, to trzy strategie korzystnie odbijające się na zdrowiu dzieci w świetle ogłoszonych w tym tygodniu wyników badań. Zespół kierowany przez Man Soo Yu z University of Missouri zajął się zwłaszcza przyszłymi ojcami, publikując swoje rekomendacje na łamach „Journal of Advanced Nursing". Młodych rodziców studiowała grupa składająca się z przedstawicieli ośmiu naukowych instytucji ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a wynikami swojej pracy dzieli się ona na stronach czasopisma „Child Development".


wings2.jpgJak literacka fikcja wpływa na  naszą podświadomość?

Książka doda Ci skrzydeł - Czytanie to nie tylko źródło wiedzy czy możliwość ucieczki od rzeczywistości. Dzięki książkowym bohaterom możemy stać się częścią większej wspólnoty, a poczucie przynależności do grupy jest bardzo ważne z psychologicznego punktu widzenia. Na przykładzie opisów czarodziei i wampirów ten mechanizm odkryły i opisały Sh. Gabriel i A. Young z University at Buffalo na łamach majowego wydania czasopisma „Psychological Science".

 


Psychogratka

type.jpgJakim jesteś typem A, B czy C ?

Sprawdź jaka jesteś: przebojowa jak typ A, zrównoważona jak typ B, czy może wrażliwa jak typ C. Jakiś czas temu amerykańscy kardiolodzy zauważyli, że osoby, które przeszły zawał serca, mają podobny temperament: są dominujące, niecierpliwe i łatwo wpadają w gniew. Na tej podstawie stworzyli wzorzec osoby ze skłonnością do choroby serca i nazwali go typem A. Dało to początek badaniom nad związkiem pomiędzy osobowością człowieka, a jego skłonnością do zapadania na dane choroby. Później dołączyli się psycholodzy, którzy do typu A dodali dwa kolejne - B i C. Sprawdź do jakiego typu Ty należysz.

 


Grupy

detoks.jpgDetoks duszy

Warsztaty dla kobiet, którym zbyt ciężki tyłek nie pozwala cieszyć się życiem. Termin: 20.VI. - 1.VII.2011. Prowadzą: Aneta Barta i Ewa Siatka. Koszt 49 zł. Wpłata na konto SILOE:03 1160 2202 0000 0001 1802 9380


grupy.jpgNieetyczne zachowania terapeutów

Podzielmy sie opinią i przeżyciami kiedy działania terapeutów były nieetyczne.

Utworzona: 16.06.2011, 12:14 przez arleta33
« Lista wszystkich biuletynów