Newsletter Plasterek.pl [2011-05-06]

Aktualności

love5.jpgRóżne oblicza miłości

Maj, jak żaden inny miesiąc kojarzy się z miłością. Kiedy wiosna oszałamia nas feerią barw i zapachów, uczucia jak polne kwiaty, rozkwitają w naszych sercach. Jednakże miłość, to nie tylko piękne słowa, bukiet róż i bycie razem. Miłość to również prac nad budowaniem tego co rodzi się miedzy ludźmi, miłość to wyzwanie by rozwijać siebie dla dobra drugiej osoby, a czasami miłość, to łzy i ból, gdy nasze wyobrażenia i oczekiwania rozpadają się jak domek z kart. Miłość przywdziewa bardzo różne oblicza, Wy zdecydowaliście, że chcecie je poznać. Zapraszam zatem do majowego odkrywania miłości. Napiszcie czym miłość jest dla Was, a ja z Waszych odpowiedzi stworzę kalejdoskop miłości - piszcie anetabarta@plasterek.pl

 


Baza wiedzy

Ialarm.jpgNTERWENCJA KRYZYSOWA - WYBRANE STRATEGIE DZIAŁANIA-część 1

Pisząc o wybranych strategiach interwencji kryzysowej nie sposób choćby  pokrótce nie scharakteryzować samego przedmiotu tej interwencji - kryzysu. W rozległej literaturze na temat kryzysu istnieje wiele jego definicji. Wspólną cechą powyższych definicji jest spojrzenie na kryzys jako na sytuację, w obliczu której ludzie stają się bezradni. Wydarzenia, których doświadczają są dla nich trudne, bo są nowe, niespodziewane i zaskakujące, albo też znane choć nagle wymykające się spod kontroli. Oni zaś sami są nimi jakby porażeni : nagle tracą wszystkie swoje zdolności i umiejętności. Silne emocje, których doświadczają (lęk, przerażenie, rozpacz) blokują do nich dostęp.

 


Temat miesiąca

person.jpgKim jest kochający człowiek?

Miłości się uczymy - to nie moja teza, ale efekt badań psychologów, socjologów i antropologów. Jest to bardzo dobra wiadomość, bo skoro się jej nauczyliśmy, to znaczy, że możemy się jej również oduczyć i nauczyć na nowo. Miłość nie jest czymś, co się nam, ot tak, po prostu przytrafia. Uczymy się jej od pierwszych dni życia, a naszymi pierwszymi nauczycielami są rodzice. To oni w pierwszej kolejności uczą nas, jak kochać, a że doskonali nigdy nie są, to i nauczona miłość bywa poraniona i nie zawsze taka piękna. W następnej kolejności za wpajanie nam zasad miłości zabiera się społeczeństwo. Poznajemy normy i zasady, którymi powinniśmy się kierować okazując naszą miłość. Dowiadujemy się jak powinniśmy miłość wyrażać, czego unikać, a co preferować. Po latach zdobywania wiedzy i praktycznych ćwiczeń, uważamy się za ludzi umiejących kochać. Ale czy każdy z nas umiałby odpowiedzieć na pytanie: kim jest kochający człowiek?

 


Wieści

DNA.jpgCzyżby nadzieja na nowy lek na autyzm?

Autyzm lepiej zrozumiany, wkrótce lepiej leczony -  Podczas gdy Laurent Mottron z University of Montreal z zespołem przeglądał fachową literaturę, by opublikować swoje wnioski na łamach czasopisma „Human Brain Mapping", Craig Erickson z Indiana University oczekuje na rozpatrzenie wniosku o patent dotyczący stosowania akomprozatu, leku stosowanego w celu zmniejszenia objawów abstynencji alkoholowej podczas leczenia odwykowego, do terapii zespołu łamliwego chromosomu X (zespołu Martina-Bella), najczęstszej genetycznej przyczyny autyzmu.


prayer1.jpgJak rozwój duchowy wpływa na radość życia?

Duchowość pomaga chorym na astmę Sian Cotton z University of Cincinnati przedstawił wyniki swoich obserwacji dotyczących nastoletnich astmatyków na odbywającej się między 14 a 16 kwietnia w San Antonio konferencji na temat psychologii pediatrycznej. Główna jego konkluzja: duchowość pomaga młodym ludziom lepiej znosić tę chroniczną chorobę.


back.jpgDlaczego nieznanych mężczyzn boimy się bardziej niż nieznanych kobiet?

Trójka psychologów z University of Warwick odkryła, że mężczyźni bardziej kontrastowo widzą świat niż kobiety. Czy jest to jeden z powodów, który sprawia, że bardziej boimy się obcych panów niż pań jest kwestią otwartą, bo to, że się boimy odkrył już dwa lata temu David Navarete z Michigan State University i napisał o tym na łamach „Psychological Science". V. Pasterski, K. Zwierzyniecka i Z. Estes natomiast wybrali „Archives of Sexual Behavior", by podzielić się swoim odkryciem, od opisu którego ten artykulik rozpoczynamy.

 « Lista wszystkich biuletynów