Newsletter Plasterek.pl [2011-02-25]

Aktualności

Napisali dla nas oraz nowa sonda

Na stronie głównej działu "Baza wiedzy" pojawiła się nowa zakładkanapisali dla nas.jpg

W tym miejscu przedstawiamy Wam sylwetki osób, które pisząc dla Plasterka, podzieliły się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem.

sonda.jpgZapraszamy Was również do oddania głosu w nowej sondzie na kwietniowy temat miesiąca.

 



Temat miesiąca

mask3.jpgPod jakimi maskami skrywamy naszą samotność?

Maski samotności - Samotność nakłada różne maski. W zależności od tego, gdzie leży jej przyczyna, będzie się różnie manifestować. Samotność może się skrywać za niską samooceną, depresyjnym nastawieniem do świata czy ciągłym poszukiwaniem potwierdzenia siebie w oczach innych. Tak jak istnieje wiele czynników składających się na samotność, tak i wiele jest jej skutków. Wszystkie one jednak są negatywne, odbierając nam w pewien sposób radość kontaktów z drugą osobą. O przyczynach i skutkach samotności rozmawiałam z panią Anną Skrzypek-Musiał, która na co dzień pomaga samotność przezwyciężyć.


jaś fasola.jpgDlaczego odczuwanie braku jest nam w życiu niezbędne?

Syndrom Jasia Fasoli - W swoich obserwacjach osób samotnych natrafiam często na mechanizm, który nazwałem Syndromem Jasia Fasoli. Zupełnie nie chodzi tu o jakieś naśmiewanie się - Jaś Fasola jest dla mnie postacią jednoznacznie tragiczną w swej samotności. Załączony filmik pokazuje o co mi chodzi. Jaś Fasola pragnie cieszyć się Świętami Bożego Narodzenia, ale do tego celu są potrzebni ludzie, bliskie osoby, których Jaś nie ma.


mask2.jpgJak samotność czyni z nas zakamuflowanego singla?

Nie jestem samotna/-y, tylko trendy singlem - Nikt nie chce się przyznać do swojej samotności. Znajomym zawsze mówimy, że jesteśmy singlami, czy po prostu potrzebujemy więcej przestrzeni. Jednak nie każdy nam jest w stanie w coś takiego uwierzyć. Prawda i tak wyjdzie na jaw. Single (ang. stanu wolnego, pojedynczy) to określenie dla pokolenia głównie 25-35 lat, żyjących szybko, często robiących karierę zawodową. Nie przejmujących się wydatkami i żyjących z dnia na dzień. Nie wiążą się na stałe, tworząc czasem krótkie związki lub spotykając się tylko na jedną noc dla przyjemności. Często lubujących się z nowinkami technicznymi i ubierających się modnie lub wyjątkowo.

 


Wieści

Jbaby4.jpgak wielkość wpływa na posiadaną władzę, w oczach niemowlaków?

O rozwoju wiedzy, czyli co wiedzą niemowlaki i komu to służy - Zespół kierowany przez Lotte Thomsen z Harvard University wybrał tygodnik „Science", by ogłosić wyniki eksperymentów, mających na celu ustalenie z jakim zasobem wiedzy i zdolności umysłowych przychodzimy na świat i na jakim etapie te zdolności się przejawiają. Zainteresowani rodzice coś intrygującego dla siebie powinni tu znaleźć; niemowlaki - zdecydowanie mniej, a politycy być może po środku.


fish.jpgCzy ludzką inteligencję, można mierzyć tą samą skalą, co inteligencje rybek?

Coś inteligentnego o inteligencji - Na łamach „Artificial Intelligence" zespół naukowców z dwu hispańskich uczelni (Universitad Compultense de Madrid i Universitad Politécnica de Valencia) i jednej australijskiej (Manash University) zapowiadają uniwersalny test na inteligencję. Dużo wcześniej o tym, że wiara czyni cuda nawet w matematyce pisały w czasopiśmie „Child Development" zespoły z dwu amerykańskich uczelni (Columbia i Stanford).


conversation.jpgDlaczego podobieństwo w sposobie mówienia zbliża ludzi?

Przez mowę do trwałego, szczęśliwego i pożytecznego związku - Sposób w jaki mówimy i piszemy więcej o nas zdradza niż sama treść wypowiedzi, a gdy znajdziemy kogoś, kto ma styl do nas podobny, szanse na szczęśliwy związek są większe - z pożytkiem dla zdrowia obojga. Mowę studiowali James Pennebaker i Molly Irland z University of Texas, a korzyści ze stabilnego związku przedstawili David i John Gallacher z Cardiff University. Ci pierwsi wybrali czasopismo „Psychological Science", ci drudzy „BMJ - British Medical Journal".

 


Literatura

kuchnia organiczna.jpgKUCHNIA ORGANICZNA - Prosta, smaczna i zdrowa

Autor: Daniel Żyżniewski

„Ze wszystkich istot żyjących, tylko człowiek może jeść w pełni świadomie"

Daniela Żyżniewskiego doskonale znacie z cyklu Symbiotyczna więź astmatyczna (psychologiczne aspekty astmy oskrzelowej)", który od kilku miesięcy ukazuje się na Plasterku. Jednak obszar zainteresowań Daniela wykracza poza psychologię i związane z nią aspekty codziennego życia. Jego drugą pasją, która zaowocowała wydaniem książki (na razie w wersji elektronicznej, ale w planach jest również wersja papierowa) jest świadome odżywianie się.

 


Grupy

pewność siebie.jpgIle warta jest Twoja pewność siebie?

Kto, co, jakie sytuacje wpływają na kształtowanie Twojej pewności siebie?

Utworzona: 21.02.2011, 12:33 przez Katarzyna Rutecka



« Lista wszystkich biuletynów