Newsletter Plasterek.pl [2010-12-10]

Baza wiedzy

road - Kopia.jpgCzy znasz cel swojego życia?

Misja życia: powołanie czy wybór - Z pewnością przynajmniej czasami zastanawiamy się, dlaczego niektórym się w życiu powodzi, a innym zawsze wiatr w oczy wieje; dlaczego tylko niektórzy stają się kanonizowanymi świętymi Zachodu lub uznanymi guru Wschodu; dlaczego tak niewielu udaje się przeskok z przeciętności do prawdziwej wielkości w różnorodnych dziedzinach życia, takich jak biznes, sztuka, sport, czy nawet po prostu zdrowie ducha i ciała? Czy taki a nie inny los jest nam pisany jakimś odwiecznym prawem, zostaje ustalony w naszym imieniu przez jakąś wyższą istotę, czy może sami jesteśmy za taki stan rzeczy odpowiedzialni. Odpowiedziom na te pytania poświęcam poniższą refleksję. Artykuł ten potraktujcie, jako zaproszenie, by nad celem życia głębiej się zastanowić.Temat miesiąca

Santa Claus.jpgPo co dzieciom wiara w Świętego Mikołaja?

Grudniowy wieczór, Twoje dziecko bez sprzeciwu biegnie umyć zęby  i już po chwili kładzie się do łóżka, nawet nie chce słuchać  bajki na dobranoc tłumacząc, że bardzo chce mu się spać. Mocno zaciska oczy, aby jak najszybciej zasnąć, bo dzisiaj w nocy przyjdzie do niego wyjątkowy gość. Czy taki scenariusz rozgrywa się w Waszym domu, a może pamiętacie go jeszcze z okresu własnego dzieciństwa? Magia Świętego Mikołaja trwa nieprzerwanie, bierze w swoje władanie małych i dużych. Sprawia ogromną radość dziecku, które otrzymuje wymarzony prezent oraz  rodzicom, którzy z radością patrzą w zachwycone oczy dziecka.

Czy wiara dzieci w dobrego staruszka, ubranego w czerwoną kapotę i przemieszczającego się w saniach zaprzęgniętych w renifery, ma sprawiać pociechom tylko radość? Czy może w postaci Mikołaja ukryty jest jakiś głębszy sens? O roli Świętego Mikołaja w życiu dzieci oraz ich rodziców rozmawiałam z Panią Olgą Haller psychologiem, specjalistką counsellingu Gestalt.

 


Wieści

children1.jpgDlaczego warto budować z dzieckiem silną więź ?

Dziecinne doświadczenia, a późniejsze zdrowie psychiczne - Wspólne zabawy z dziećmi chronią najmłodszych przed psychicznymi chorobami w wieku dorosłym, natomiast ich złe traktowanie sprzyja późniejszym komplikacjom na tym samym tle - oto w skrócie wyniki dwu badań dokładniej opisanych poniżej. Prof. Mark F. Lenzenweger z Binghamton University pisze na łamach ostatniego numeru czasopisma „Development and Psychology", a Kate M. Scott z zespołem z University of Otago-Wellington w Nowej Zelandii dzieli się swoimi spostrzeżeniami na stronach „Archives of General Psychiatry" z sierpnia br. 


tired.jpgDlaczego zmęczenie może wywołać depresję?

Zmęczenie zostawia ślady na naszym mózgu - Depresja z przemęczenia jest możliwa, ma ona nawet wyraźne objawy fizjologiczne, ale na szczęście można jej nadejście przewidzieć i zapobiec. Pisała o tym wcześniej Karin Olson z University of Alberta na łamach „Oncology Nursing Forum", a w tym miesiącu swoją dezertację na ten temat ogłosiła Agneta Sandström ze szwedzkiego universytetu Umeå.


pregnancy.jpgDlaczego paląc, będąc w ciąży, skazujesz swoje dziecko na cirpienie?

Palenie w trakcie ciąży, to więzienie dla dziecka - Mniejsza liczba komórek macierzystych w hipokampie i większa szansa na więzienie w wieku dorosłym to konsekwencje ponoszone przez dzieci, gdy ich matki palą podczas ciąży. O tym pierwszym odkryciu donosi Robin Lester z University of Alabama z zespołem podczas dorocznego spotkania Society for Neuroscience w San Diego. Drugi wniosek wypływa z analizy danych w ramach Collaborative Perinatal Project na Rhode Island.

 


Literatura

Janosch.jpgAch, jak cudowna jest Panama!

Autor: Janosch

Z książeczkami Janoscha zatknęłam się, kiedy byłam opiekunką. Z ogromną przyjemnością czytała je swoim podopiecznym, którzy z równie wielką przyjemnością słuchali. Nawet największe rozrabiaki na moje słowa;  zobaczymy co u Misia i Tygryska natychmiast się uspakajały. To mądre książki, w każdej zawarte jest jakieś przesłanie, które pokazuje dziecku czym są; przyjaźń, odpowiedzialność, troska o przyjaciela, marzenia... Moje ulubione to: „Ach, jak cudowna jest Panama!" i „Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś".

 


Grupy

rekomendacje.jpgRekomendacje

Podziel się swymi wrażeniami na temat warsztatów. Poleć osoby prowadzące. Zareklamuj innym warsztaty, z których skorzystałeś/aś.

Utworzona: 03.12.2010, 18:05 przez Plasterek.pl

 « Lista wszystkich biuletynów