Newsletter Plasterek.pl [2010-05-28]

Aktualności

Wyszukiwarka specjalistów - W Centrum porad uruchomiliśmy wyszukiwarkę. W tym momencie w łatwy sposób znajdziesz specjalistę, który zajmuje się interesującym Cię zagadnieniem.

Do dyspozycji masz dwa filtry "Specjalność" i "Problematyka". Poprzez wybór pierwszego, zdecydujesz czy na stronie chcesz widzieć profile psychologów/terapeutów, pedagogów, doradców zawodowych czy też interwentów kryzysowych. Korzystając z drugiego, szybko znajdziesz specjalistę świadczącego usługi w danym temacie.

Dodatkowo obok zdjęcia każdego z nich pojawiły się ikony symbolizujące możliwy sposób kontaktu i formy świadczonych usług.

Wprowadzone dodatki z pewnością przyczynią się do łatwiejszego korzystania z działu Centrum porad

Zapraszamy

Zespół Plasterek.pl

 


Baza wiedzy

lighthouse.jpgTWOJA ŻYCIOWA MISJA - Znajdź swoje miejsce w świecie i żyj z poczuciem sensu i pasji! - Na pewno nie raz się zastanawiałeś, po co właściwie jesteś na tej Ziemi, jaki jest sens wszystkiego, co robisz i doświadczasz. Czyżby twoje życie miało się sprowadzać jedynie do jedzenia, pracy, zarabiania pieniędzy i frenetycznej konsumpcji?

Czasami tego rodzaju pytania nurtują nas nie do końca świadomie sformułowane, odczuwamy je jako pewien dyskomfort - „coś nas gniecie". Innym razem nawiedzają nas one w chwilach uniesienia, inspiracji pięknem przyrody, kiedy czujemy, iż jesteśmy czymś znacznie więcej, niż dotąd potrafiliśmy wyrazić i pokazać światu

 


Temat miesiąca

happy mom.jpgKiedy kobieta zostaje mamą - Macierzyństwo to jedna z najbardziej naturalnych cech kobiet, które od zawsze zachodziły w ciążę, rodziły i wychowywały dzieci. Traktowano to jak naturalny proces, nie wymagający głębszej analizy, ani specjalnego przygotowania. Na szczęście z takim rozumowaniem spotykamy  się coraz rzadziej i to nie tylko wśród samych kobiet. Dziś zdajemy sobie sprawę, że świadome dobrze przeżyte macierzyństwo, to coś więcej niż tylko pełny brzuszek dziecka i sucha pielucha. Macierzyństwo to przede wszystkim spełniona mama, która czuje się dobrze w swojej roli, w pełni ją akceptuje i potrafi skorzystać z dobrodziejstw, jakie bycie mamą niesie ze sobą.

O tym, jak przygotować się do macierzyństwa, co zrobić, aby był to czas osobistego rozwoju, jak macierzyństwo wpływa na poczucie własnej kobiecości rozmawiałam z Panią Moniką Lipowską-Hajduk, psychologiem, pedagogiem, trenerem i mamą.

 


Wieści

infant.jpgRodzimy się z kodeksem etycznym - Psycholodzy z Yale University doszli do wniosku, że już półroczne dzieci potrafią dokonać ocen moralnych, co oznacza, że rodzimy się z wbudowanym w mózg kodeksem etycznym. Profesor Paul Bloom z Centrum Psychologii Poznawczej Niemowląt wraz ze swoim zespołem badawczym, przeprowadził liczne doświadczenia, które zaprzeczają m.in. teorii Zygmunta Freuda mówiącej, że rodzimy się jako „amoralne zwierzęta". Paul Bloom twierdzi, że pewna umiejętność odróżniania dobra od zła jest naszą wrodzoną cechą.


hands.jpgKobiecy dotyk wzmaga finansowe ryzyko - Najnowsze badania donoszą, że skłonność do podejmowania ryzyka finansowego przez ludzi   wzrasta, jeżeli jest ono poprzedzone kobiecym dotykiem. Psycholodzy wyjaśniają to zjawisko tym, że prawdopodobnie jest ono kojarzone z dotykiem matki, który w dzieciństwie dawał nam poczucie bezpieczeństwa, ukojenia oraz wsparcia, zachęcając tym samym do odważnego i nieskrępowanego odkrywania świata.


school.jpgZaangażowanie rodziców nie tworzy geniusza, ale każdemu dziecku pomaga - Ostatnie wydanie dwumiesięcznika „Child Development" zawiera wyniki obserwacji ponad 1300 dzieci od urodzenia do piątej klasy w dziesięciu amerykańskich miastach. To druga część raportu, tym razem dotycząca szkoły podstawowej. Wynika z niego, że im więcej rodzice angażują się w szkolne życie swojego potomstwa, tym mniejsze są problemy z zachowaniem tych dzieci.

 


Literatura

mama.jpgMama i sens życia - W sześciu fascynujących opowieściach zaczerpniętych z własnego doświadczenia, Irvin D. Yalom jeszcze raz udowadnia, że jest nieustraszonym odkrywcą ludzkiej psychiki i prowadzi swych pacjentów - i siebie - do przemiany. To niezapomniana galeria ludzkich charakterów opisana z sugestywnymi szczegółami. Równorzędnie do eksponowanej psychoterapeutycznej prawdy, autor wykazuje niezwykłą dbałość o jej kształt literacki. Kto wie, czy nie jest to odpowiedź profesjonalisty na psychoterapeutyczne przygody Paulo Coelho?

 


Grupy

grupa.jpgZwiązkowe rozmijanie

dwa światy. dwa języki. dwa życia. Kiedy Kobieta nie rozumie Mężczyzny a Mężczyzna nie słucha Kobiety. Kiedy jest dom, pieniądze, dzieci miłość a nie ma zrozumienia i wzroku skierowanego w tym samym kierunku... Utworzona: 21.05.2010, 10:44

 

przyszłość.jpgPrzyszłość Plasterka

W konkursie urodzinowym przekazaliście nam sporo pomysłów o rzeczach, które mogą wzbogacić Plasterka. W tej grupie przedstawiamy niektóre z nich prosząc Was o swoje komentarze.

Utworzona: 22.05.2010, 16:02 przez Plasterek.pl

 « Lista wszystkich biuletynów