Newsletter Plasterek.pl [2011-09-23]

Baza wiedzy

memory2.jpgCzekanie na śmierć - stereotypy o starości cz. 3

Co z tą pamięcią?

Ludzka pamięć została podzielona na kilka odrębnych rodzajów pamięci, które ściśle ze sobą współpracując tworzą złożony system zbierania, gromadzenia, przechowywania, łączenia i wydobywania danych. Ten podział wynika przede wszystkim z zaobserwowanych metodami naukowymi mechanizmów funkcjonowania ludzkiego mózgu.

 


Temat miesiąca

mosaic.jpgA gdyby tak istniał przepis na radosne życie?

Mozaika radości - Czy kiedykolwiek oglądaliście obrazy stworzone przez kalejdoskop? Kolorowe szkiełka znajdujące się w tubie w zależności od ruchu ręki układają się w niesamowite wzory. W niektórych możemy rozpoznać konkretne kształty, a inne tworzą jedynie kolorową mozaikę. Przewijają się w nich piękne jasne barwy, które cieszą nasze oczy, ale czasami trafi się również, jakieś ciemne ponure szkiełko, które nijak nie pasuje do całości i burzy piękny obraz.

 


Wieści

see1.jpgCzy pamiętamy to, czego nie widzieliśmy?

Tradycyjna odpowiedź psychologów, czy możemy zapamiętać to, na co nie zwracamy uwagi, była negatywna. Eksperyment przeprowadzony przez trzech naukowców z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie, A. Marila, Y. Hoffmana i O. Beina, a opisany w ostatnim numerze czasopisma „Psychological Science", zdaje się temu utartemu sposobowi myślenia zaprzeczać. Wszystko bowiem zależy od sposobu zadawania pytań.


eye.jpgW jaki sposób nasza skoncentrowana uwag może zniekształcić rzeczywistość?

Zniekształcający wpływ uwagi - Bardziej intensywna obserwacja może prowadzić do mniej dokładnych rezultatów, i to wcale nie w skali fizyki kwantowej, ale w eksperymentach przeprowadzonych na ekranie komputera przez dwu psychologów z Yale University, B. Liverence'a i B. Scholla, o czym przeczytać możemy w najnowszym numerze czasopisma „Psychological Science".


ill1.jpgW jaki sposób choroba wpływa na naszą uwagę?

O tym że umysł, świadomy i podświadomy, ma wpływ na nasze fizyczne zdrowie nikogo już niemal nie trzeba przekonywać. O zależności w odwrotnym kierunku piszą S. Miller z University of Kentucky i J. Maner z Florida State University na łamach czasopisma „Psychological Science".



Literatura

Żyć każdym dniem.jpgŻyć każdym dniem, czyli jak znaleźć wielką radość w małych rzeczach

Phil Bosmans autor książki „Żyć każdym dniem, czyli jak znaleźć wielką radość w małych rzeczach" sam o sobie mówi, że nie jest cudotwórcą i rzeczywiście cudownego przepisu na szczęście nie znajdziecie w jego książce. Znajdziecie natomiast 365 niezwykłych opowieści przygotowanych na każdy dzień roku. Te niezwykle proste teksty pozwalają w znaczący sposób podnieść jakość naszego życia poprzez skłonienie do refleksji oraz spojrzenia w głąb siebie i  odpowiedzenia sobie na pytania: Jakim jestem człowiekiem? Co robię by z każdym dniem być lepszym?

 


Grupy

reklama.jpgReklama

Jeśli interesuje Cię reklama, psychologia reklamy to zapraszam do grupy. Zapraszam również do zamieszczania reklam, które w sposób szczególny zwróciły Twoją uwagę.

 



« Lista wszystkich biuletynów