Centrum Porad Cytat

Psychokoktajl

 • Wydarzenia (118 artykułów)

 • Inspiracje (182 artykuły)

  Echo

  góryOjciec z synem chodzili po górach. Nagle chłopiec potknął się i upadł krzycząc: - Aaach!!!

  Ku swemu zdziwieniu usłyszał głos powtarzający gdzieś wśród gór: - Aaach!!!

  Zaciekawiony zapytał: - Kim jesteś?...

  Brak komentarzy | więcej

  Ewa Foley: mój krótki esej o szczęściu...

  happinessMotto 1: „Większość ludzi ma tyle szczęścia, na ile sobie pozwoli".

  O naszym szczęściu nie decyduje to, co nam się w życiu przydarza, ale jak na to reagujemy. Jeden człowiek w utracie związku czy pracy widzi tragedię, a drugi dostrzega otwierające się możliwości.

  Bycie szczęśliwym to być może jedno z największych wyzwań, jakie stawia przed nami życie. Bycie szczęśliwym wymaga od nas ogromnej determinacji, wytrwałości i samodyscypliny.

   

  Brak komentarzy | więcej

  Myślnik

  myślnikKamieniarz oderwał dłuto od nagrobka i oznajmił:

  - Skończyłem - Człowiek obejrzał kamień: fotografia ojca i dwie daty 1916 - 2000 oddzielone kilkucentymetrowym myślnikiem.

  Następnie, przechylając głowę powiedział:

  - Nie wiem, jak to ująć, ale wydaje mi się, że to za mało. Widzi pan, mój ojciec przeżył swoje życie w pełni - długie i pełne wydarzeń. Chciałbym, aby intuicyjnie można było ujrzeć jego dzieciństwo w licznej rodzinie, pola obfitujące w zieleń i zwierzęta, ciężką pracę, satysfakcję z dobrych plonów, troskę z powodu letnich burz, suszy... 

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Psychogratka (88 artykułów)

  Wzmacnianie siebie

  wzmacnianieZawsze warto coś zrobić z własnym życiem. Pociąga nas model zmiany życia, ale często okazuje się, że zmieniamy życie, a nasze problemy pozostają. Wpadamy w pułapkę „bo tam gdzie nas nie ma jest lepiej". Nowe miejsce, nowa praca, nowy związek... . Wierzymy, że zewnętrzna zmiana uczyni nas szczęśliwszymi. Przewracamy swoje życie do górny nogami, pełni energii i nadziei na lepsze jutro, a po wszystkim okazuje się, że jest tak samo. Dzieje się tak, gdyż problemy nie są generowane z zewnątrz ale nosimy je w sobie. Sama zmiana nie jest receptą na lepsze. Receptą jest plan, że ta zmiana będzie w nas i wysiłek, który włożymy, by do tej zmiany się przygotować.

  Brak komentarzy | więcej

  Odpowiedzialność za własne porażki

  porażkaCzłowiek ma taką skłonność, że kiedy przegrywa, tłumaczy przed otoczeniem, że to nie jego wina. Zrzuca odpowiedzialność za porażkę na czynniki zewnętrzne i tam szuka przyczyn swojego niepowadzenia. A najważniejsze jest nie to, żeby analizować świat, tylko żeby analizować samego siebie. Wzięcie odpowiedzialność za porażkę pomaga uniknąć przyszłych klęsk, ponieważ przywraca wiarę w to, że mamy jakiś wpływ na rzeczywistość. To jak się sprawy potoczą zależy jednak od mnie, a nie od jakiś ciemnych sił na które nie mam wpływu. Porażka to nauczyciel, który ma za zadanie nauczyć nas czegoś o nas samych i o świecie. Czegoś czego brakuje nam do pełni. Zastanów się, jak podchodzisz do swoich porażki, czy są dla ciebie lekcją czy też przegraną?

   

  Brak komentarzy | więcej

  Góra

  góraNatura, jak kochanka, pociąga nas i wabi, zresztą wszyscy jesteśmy jej dziećmi i żywimy się jej darami. Niezależnie od cudów nowoczesnej techniki dopiero powrót na łono natury przywraca nam siły witalne. Choćby medycyna dokonała nieprawdopodobnych postępów, moc lecznicza przyrody w dalszym ciągu jest najlepszym lekarstwem. Twoja następna podróż zawiedzie cię w świat przyrody. Czyż nie jest to idealna sceneria, aby udać się na spotkanie naszego prawdziwego ja?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Literatura (177 artykułów)

  Grupowa terapia schematów w leczeniu borderline

  Grupowa terapia schematów w leczeniu borderlineGrupowa terapia schematów w leczeniu borderline to efekt dwudziestopięcioletniej pracy autorek nad skuteczną i wielostronną metodą psychoterapii osób dotkniętych tym zaburzeniem osobowości. To pierwszy tego typu podręcznik dla specjalistów, powstały na podstawie przeprowadzonych badań i wyników pracy praktycznej. Joan M. Farrell i Ida A. Shaw nie tylko dokładnie opisują stworzony przez siebie model terapii, ale również prezentują zestaw materiałów informacyjno-ćwiczeniowych dla pacjentów, które idealnie uzupełniają i wzbogacają prowadzony proces terapeutyczny.

  Brak komentarzy | więcej

  Terapia schematów w zaburzeniu osobowości typu borderline

  terapia schematówZaburzenie osobowości typu borderline często uznaje się za nieuleczalne. Jednak najnowsze badania w przekonujący sposób wykazują, że pacjenci świetnie reagują na terapię schematów, która ma wysokie wskaźniki wyzdrowienia. Wskazuje na to również doświadczenie Arnouda Arntza i Hannie van Genderen, którym autorzy dzielą się w tej książce. Omawiają oni model pojęciowy borderline, metody leczenia, a także wiele praktycznych technik terapeutycznych. Poruszają zagadnienia związane z planowaniem terapii, budowaniem relacji terapeutycznej, wyborem i zastosowaniem technik poznawczych i behawioralnych, a także przełamywaniem wzorców zachowań i zakończeniem procesu terapeutycznego.

  Brak komentarzy | więcej

  PRZEDŁUŻONA EKSPOZYCJA W TERAPII PTSD

  Przedłużona ekspozycja w leczeniu PTSD„Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD" to przewodnik dla specjalistów pracujących z osobami wykazującymi objawy stresu pourazowego. Przedłużona ekspozycja jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia skutków traumy. Publikacja zawiera zasady i założenia metody, dokładny plan terapii, jej cele i strategie oraz załączone kwestionariusze diagnostyczne.

  Przedłużona ekspozycja pomaga osobom, które doznały traumatycznego wydarzenia, przetworzyć emocjonalnie to, co je spotkało. Jednocześnie eliminuje zespół stresu pourazowego i inne problemy wywołane przez traumę. W terapii opartej na ekspozycji klient otrzymuje pomoc w konfrontowaniu się z bezpiecznymi sytuacjami, które budzą lęk i w ten sposób dochodzi do ustąpienia nadmiernego strachu czy lęku.

  Brak komentarzy | więcej
siegnijpopomoc