Nowy Newsletter Plasterek.pl - komunikacja [2014-05-11]

komunikacja.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Odsłaniająca siebie komunikacja

  • Jak budować wypowiedzi odsłaniające nasze JA

  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą


Warto wiedzieć

komunikacja1.jpgOsłaniająca siebie komunikacja

Złożona sztuka komunikacji werbalnej, to wyuczona umiejętność, która jest w stanie zwiększyć intymność i wzajemne zrozumienie. Umiejętność wypowiadania naszego doświadczenia w prosty, bezpośredni i niewymuszony sposób może służyć dwojakiemu celowi: zakomunikowaniu tego, co dzieje się w naszym wewnętrznym świecie z jednoczesnym uznaniem prawa innych osób do reagowania w sposób, który zagwarantuje integralność ich własnych odczuwanych doświadczeń. „Komunikacja ujawniająca siebie" to taki sposób wypowiedzi, który pozwala na odkrywanie przed innymi naszych doświadczeń, bez atakowania ich, bagatelizowania ich uczuć oraz krytykowania ich za to, że nie spełniają naszych oczekiwań lub nie przystosowują się do naszego punktu widzenia. Komunikacja odkrywająca nasze JA zaprasza innych do wejścia w kruchy świat naszych uczuć i znaczeń. Wyraża ona raczej gotowość do podjęcia ryzyka stania się bezbronnym niż do odwoływania się do strategii kontroli i manipulacji w celu uzyskania tego, czego chcemy. Komunikacja ujawniająca nasze JA wyraża mądrą gotowość do wzięcia odpowiedzialności za to, jak się czujemy nie zaś do przerzucania winy na kogoś, czy do wydawania sądów, które naruszają podstawę człowieczeństwa innych ludzi. Skupiając naszą uwagę na odsłanianiu naszych uczuć, zamiast na niemal niemożliwym do wykonania zadaniu próbowania zmiany zachowania drugiej osoby, możemy doprowadzić do zasadniczej zmiany typowego scenariusza interakcyjnego. Przez proste dzielenie się tym, jak się czujemy, w odpowiedzi na słowa i czyny ludzi, wyjawiamy urazy, lęki, złość i inne bezbronne uczucia, które pojawiły się w nas jako rezultat ich słów lub czynów. Komunikowanie się w ten sposób staje się dla innych zaproszeniem do reagowania z wyczuciem na nasze uczucia i troski, a także być może do dobrowolnej zmiany ich własnego zachowania.

Czy jasno wyrażasz swoje uczucia w kontakcie z drugą osobą? - dołącz do dyskusji na Facebooku.



Ćwiczenie w tym tygodniu

Jak komunikacja2.jpgujawniać siebie w komunikacji?

Naukę „komunikacji ujawniającej siebie" można rozpocząć w każdej chwili. Nie musimy od razu wprowadzać w nasze życie wszystkich jej elementów. Możemy wybrać kilka i stopniowo, krok po kroku stosować je w naszej komunikacji. Taka komunikacja pozwala porozumiewać się w bardziej refleksyjny, odkrywający siebie sposób, a tym samym powstrzymuje napięcie interpersonalne przez eliminowanie tego, co podsyca konflikt. Istnieje wówczas szansa, że wzajemna wrogość i brak zrozumienia ustaną na wystarczająco długą chwilę, by zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje - kliknij, by dowiedzieć się więcej.



Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Czy można tak absurdalnie bać się własnej matki i nie ufać jej?

(...)Nie umiem wyznaczyć granicy swojej matce, nie umiem się jej postawić. Czuję się jak dodatek do niej, jak zamiennik męża, który ma po prostu przynosić kasę, robić, co żona każe i się nie odzywać. Przeraża mnie, że moja matka potrafi mnie zamienić z 22-latka w przerażone, zaciukane, bojące się reakcji matki trzyletnie dziecko. To matnia, z której nie potrafię się wyrwać. Jeżeli się z tego nie wyrwę, zawsze w głębi ducha będę małoletnim synkiem mamusi, patrzącym na nią z dołu. Ani praca, ani dyplom, ani nawet osobne mieszkanie nie potrafią tego rozwiązać. Powiedzenie czy zrobienie czegokolwiek sprzecznego (choćby potencjalnie) z jej wolą, jest dla mnie ogromną i paraliżującą traumą. Zawsze.


toksyczne związki1.jpgGrupa - Toksyczne związki

O związkach, które niszczą...
i potem jest ciężko się z nich uwolnić - kliknij, by dołączyć do grupy

 

 

Dołącz do nas:

f_logo.jpg    logo-nk.jpg



« Lista wszystkich biuletynów