Newsletter Plasterek.pl - zapanuj nad stresem [2013-06-24]

ocean.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Reakcja stresowa - czyli mechanizm walki i ucieczki

  • Eustres i dystres - czyli stres, który mobilizuje i który podcina skrzydła

  • Możesz pomóc - doradź, wesprzyj, pociesz

  • Wakacyjny trening asertywności - zaproszenie na warsztaty


Warto wiedzieć

stres1.jpgReakcja stresowa

Aby pomóc nam w pokonywaniu codziennych trudnych sytuacji, organizm uruchamia specjalny mechanizm przystosowawczy zwany reakcją walki, ucieczki lub udawania martwego. Ta zapisana w naszym DNA reakcja jest spadkiem, który otrzymaliśmy po naszych praprzodkach. W chwili zagrożenia życia to właśnie ona pomagała im przeżyć. W krótkim czasie stawiała organizm w stan gotowości, przygotowując go do podjęcia działania. Ta mobilizacja była zaprogramowana na czas od kilku minut do kilku godzin. Po przeżytym stresie konieczny był odpoczynek i regeneracja. Z ewolucyjnego punktu widzenia tego typu mobilizacja była bardzo przydatna. Jednak obecnie ta reakcja jest traktowana jako pięta achillesowa współczesnego człowieka. pomaga nam wprawdzie w sytuacjach wymagających szybkiej decyzji i działania, ale uruchamia się również, kiedy doświadczamy czegoś nowego, czy  niespodziewanego, o znacznie mniejszym kalibrze niż zagrożenie zdrowia lub życia. Reakcja stresowa może zostać uruchomiona w trakcie zwykłej rozmowy w pracy, podczas jazdy samochodem, czy wizyty w urzędzie. W ciągu jednego dnia możemy doświadczyć wyzwolenia reakcji stresowej kilka, a nawet kilkanaście razy. Jeśli do tego dochodzą poważniejsze problemy, ilość hormonów stresu we krwi utrzymuje się cały czas na bardzo wysokim poziomie. Pod koniec dnia mogą nas wyprowadzić z równowagi odgłosy sąsiadów zza ściany. Dlatego tak bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem.

A jak taką umiejętność posiąść? Najlepiej sięgnąć do własnych wewnętrznych zasobów. Wszyscy nimi dysponujemy, ale różnimy się stopniem dostępu do nich. Zasoby, o których tu mowa, to: energia życiowa, wiara w siebie, silna wola, wytrwałość, optymizm i nadzieja. Często te wewnętrzne skarby zakopane są głęboko w naszej podświadomości, jednakże każdy może je odkopać i korzystać z tego wewnętrznego potencjału, by poprawić jakość swojego życia.

A jak Ty radzisz sobie ze stresem? - dołącz do dyskusji na Facebooku.

Chcesz dowiedzieć się, jak oswoić stres? - kliknij tutaj

 


Ćwiczenie w tym tygodniu

krzywa gaussa.jpgEustres

Umiarkowany poziom stresu jest potrzebny do prawidłowego rozwoju człowieka. Ten pozytywny stres, który powoduje wzrost adrenaliny, mobilizuje nas do działania, dodaje skrzydeł, wprowadza w stan euforii i ekscytacji. Stresująca sytuacja może być zatem doskonałym momentem na wyzwolenie energii życiowej i dokonanie pozytywnych zmian.

Twoje pozytywne stresory

Zastanów się: Jakie bodźce działają na Ciebie pozytywnie i mobilizująco? Kiedy ostatnio doświadczyłeś pozytywnego stresu? Jakiej dziedziny to dotyczyło?

Dystres

Gdy nie możemy sobie poradzić ze stresem na poziomie fizycznym lub psychicznym równowaga naszego ciała i umysłu zostaje zaburzona, a bodźce zewnętrzne przestają nas mobilizować. Mamy niski poziom energii i odporności oraz złe samopoczucie. Stres wysysa z nas radość życia. To sygnał, że powinniśmy popracować nad powrotem do stanu równowagi.

Co Cię najbardziej stresuje?

Jakie bodźce zewnętrzne są dla Ciebie wyjątkowo trudne do zniesienia i powodują dyskomfort fizyczny i psychiczny?

Aby przekonać się, jaki rodzaj stresu dominuje w Twoim życiu rozwiąż test - kliknij tutaj

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Ja czy Ty

Moja historia trwa już 3 lata! poznaliśmy się 3 lata temu koniec listopada początek grudnia ja byłam mężatką mój maż nigdy o mnie nie dbał zawsze byłam sama liczyło się dla mojego męża to co on chce nigdy co my jako rodzina bo mamy dwoje dzieci. Z Rafałem było inaczej zawsze był kiedy go potrzebowałam.(...) Dzisiaj wiem, że zostawiłabym wszystko zabrałabym dzieci i poszła z Rafałem, bo bardzo go kocham, nawet zdradziłam z nim męża, a teraz ja zostałam z mężem, a Rafał facet, którego kocham nie rozumie tego i jest w innym związku...

 

grupa.jpgGrupa - Iskierka nadziei

RZYJACIELE SĄ JAK CICHE ANIOŁY, KTÓRE PODTRZYMUJĄ NAS, GDY NASZE SKRZYDŁA ZAPOMNIAŁY, JAK LATAĆ. - dołącz do grupy

 


Wakacyjny trening asertywności

Asertywność na codzień.jpgSerdecznie zapraszamy na WAKACYJNY TRENING ASERTYWNOŚCI,

który odbędzie sie w Wiśle

Wakacyjny trening asertywności prowadzony przez autorkę książek „Asertywność na co dzień" i „Trudny szef", mgr Agnieszkę Wróbel, trenera I i II stopnia PTP.

Szkolenie odbędzie się w dniach od 18-21.07.2013r.

Więcej informacji na www.ppit.pl.


Dzięki udziałowi w warsztatach:

  • zyskasz świadomości swoich praw i możliwości
  • nabędziesz umiejętności asertywnego reagowania, bez uległości lub agresji i obrony swoich granic psychologicznych
  • wzrośnie  Twoje poczucia własnej wartości i wiary we własne siły
  • rozpoznasz i twórczo wykorzystasz własne „mocne stron" i zasoby psychiczne

Ty też możesz zyskać tę wewnętrzną siłę, polubić siebie i innych!

Zapraszamy!


P.S. Recenzję książki Pani Agnieszki Wróbel "Asertywność na co dzień" znajdziesz na Plasterku - kliknij



« Lista wszystkich biuletynów