Nowy Newsletter Plasterek.pl [2012-11-20]

koło.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Stres szczęścia - czy szczęście może być obowiązkiem?  

  • Znajdź w sobie „flow"

  • Szczęście - co to takiego? - dołącz do grupy i sprawdź

  • Każdy całym sobą zasługuje na dobro i miłość


Warto wiedzieć

stres szczęścia.jpgStres szczęścia

Optymizm, to w dzisiejszych czasach bardzo pożądana postawa, świadczy o pewności siebie i sukcesie zarówno społecznym, jak i zawodowym. Zdarza się jednak, że w pogoni za radością życia zapominamy, że szczęście jest dobrem samym w sobie, daną ludziom możliwością, zamiast tego staje się ono dla nas społecznym obowiązkiem. Socjologowie coraz częściej mówią o nowym zjawisku zwanym stresem szczęścia. Zaczęliśmy stresować się tym, że powinniśmy mieć dobre samopoczucie, najlepiej zawsze o każdej porze dnia i w każdej sytuacji. Zaczynamy się nawet zastanawiać, czy wszystko jest z nami w porządku, jeśli takiego stanu nie udaje się nam osiągnąć. Tymczasem standardy tego, co należy uważać za stan dobrego samopoczucia coraz bardziej się podwyższają. Szczęście rozumiane jako maksimum zdrowia i psychofizycznej wydolności organizmu stało się więc towarem. W miejscu tym rodzi się jednak pytanie: Czy szczęście osiągane po to, by sprostać społecznym oczekiwaniom, jest jeszcze w ogóle tym szczęściem, o które nam chodzi?

Czym dla Ciebie jest szczęście, kiedy możesz powiedzieć, że jesteś szczęśliwym człowiekiem? - dołącz do dyskusji na Facebooku.



Ćwiczenie w tym tygodniu

flow (2).jpgZnajdź w sobie „flow"

W 1998 roku kilkuletnia córka profesora Martina Seligmana z University of Pennsylvania nie mogąc znieś jego gderania i ciągłego narzekania, zażądała od taty, by ten zaczął nad sobą pracować i trochę pozytywnej spojrzał na świat. Do tego czasu zawodową specjalnością Seligmana była depresja i wyuczona bezradność, lecz odpowiadając na wyzwanie dziewczynki zmienił swą badawczą tematykę na dokładnie przeciwną, stając się specjalistą od optymizmu i tworząc koncepcję „optymalnego doznania" zwaną także „flow". Zgodnie z nią warunkiem sprzyjającym osiągnięciu trwałego zadowolenia z życia jest zaangażowanie się w działania, które są dostatecznie trudne, by nas nie nudzić, ale leżące w naszym zasięgu, by nie frustrować. Szczęście jest wówczas nie celem samym w sobie, tylko niejako ubocznym produktem twórczego działania.

Ćwiczenie:

Zastanów się jakie działanie może obudzić w Tobie stan „flow". Przeanalizuj je pod kątem wyzwania jakie stanowi dla Ciebie, a następnie wprowadź w życie.

 


Możesz pomóc

Szczęście - co to takiego?

szczęście.jpgA zatem czy jestem szczęśliwa? Tak, jestem! Powiem Wam więcej-Wy wszyscy jesteście, tylko nie zdajecie sobie z tego sprawy! Czym jest szczęście? Nie dążeniem do osiągania czegokolwiek, do nabywania, nie czekaniem, nie zdobywaniem, to stan tu i teraz, stan Naszych myśli, umysłu, a nie osiągnięć, możliwości, umiejętności, majątku...Przekonanie, że będę szczęśliwa jutro, jak wygram w totka, jak kupię wielką willę, jak się zakocham, jak będę zarabiać górę kasy, jak będę szczupła niczym modelka z wybiegu można śmiało wyrzucić do kosza, bo nie będę i Ty też nie będziesz, bo to jest tylko oczekiwanie...[Jola 76]

Dołącz do grupy SZCZĘŚCIE i podziel się szczęściem, które mieszka w Tobie.

 


Pomoc dla Ciebie

Katarzyna Matejczyk.pngCzy wiesz, że każdy całym sobą zasługuje na dobro i miłość?

Przeżywasz niezrozumiałe napięcie, uczucie złości lub niepokoju, niekontrolowane wybuchy emocji, rozpacz i żal. Masz wrażenie, że życie Ci ucieka, jakbyś utknął w obcym sobie miejscu, w ślepej uliczce. Często godzisz się na coś wbrew sobie. Towarzyszy Ci fizyczne wyczerpanie, uczucie nadużycia, poczucie winy i niskie poczucie własnej wartości.

Katarzyna Matejczyk  zaprasza Cię do kontaktu  wierząc, że psychoterapia pomaga przejść kryzys i jest sprawdzoną drogą do dobrych zmian w życiu. Warto po nią sięgnąć.

Dołącz do nas na:

                                                           f_logo.jpg     logo-nk.jpg



« Lista wszystkich biuletynów