Newsletter Plasterek.pl [2011-10-21]

Aktualności

listopadowa sonda.jpgZagłosuj na listopadowy "Temat miesiąca"

Jeszcze tylko przez pięć dni masz możliwość zagłosowania na listopadowy „temat miesiąca". Jeżeli chcesz przeczytać o tym co naprawdę Cię interesuje, dowiedzieć się, jak znaleźć rozwiązanie swoich problemów i mieć swój udział w tworzeniu Plasterka - jeszcze dziś weź udział w sondzie. Zapraszamy.Baza wiedzy

old boat.jpgCzekanie na śmierć - stereotypy o starości cz. 4 (otępienie - depresja - pamięć)

 Jeśli masz kłopoty z pamięcią, to znaczy, że zaczyna się demencja! - to kolejny stereotyp na temat starości. Chcąc precyzyjnie potraktować takie twierdzenie, to należy zaznaczyć, że kłopoty z pamięcią pojawiające się z wiekiem, a tym bardziej nasilające się w szybkim tempie mogą być jednym z pierwszych symptomów demencji. Mogą jednak być symptomem również innych problemów psychofizycznych. Ten stereotyp zatem to częściowa prawda i częściowy fałsz.

 


Temat miesiąca

Ewa Błaszyk1.jpgŻycie pisze przeróżne scenariusze

Dla jednych zmiana jest prawdziwym trzęsieniem ziemi, dla drugich chwilową niedogodnością, dla jeszcze innych okazją do wspaniałego rozwoju. Dla Pani Ewy Błaszczyk zmiana, to „musik", który wymaga od nas podjęcia decyzji, czy chcemy żyć dalej, czy wprost przeciwnie, poddajemy się. Pani Ewa w zmianie widzi szansę na budowanie siebie, jest otwarta na to, co przynosi życie, chociaż jak sama przyznaje, takiej postawy musiała się nauczyć. Zapraszam do spojrzenia na zmianę oczami Pani Ewy.Wieści

hate.jpgJak przerwać „obwód nienawiści"?

Depresja wyłącza nienawiść - Odkryty w 2008 roku przez grupę prof. Semira Zeki'ego „obwód nienawiści" w mózgu najczęściej jest wyłączony w przypadku depresji, co właśnie stwierdził zespół kierowany przez prof. Jianfeng Feng z University of Warwick, a o czym donosi najnowsze wydanie czasopisma „Molecular Psychiatry".


okładka - Kopia.jpgCzy pilot samolotu ma dobrą orientację przestrzenną?  

Piloci ulegają złudzeniom wzrokowym - Piloci nie są odporni na złudzenia percepcyjne - wynika z raportu naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Uniwersytetu Łódzkiego, którzy zbadali psychologiczne mechanizmy sprawnej orientacji przestrzennej pilotów wojskowych. Gdy orientacja przestrzenna pilotów jest zagrożona, spada efektywność wykonywania przez nich innych czynności realizowanych w tym samym czasie.


laguage.jpgJak ćwiczyć umysł, by cieszyć się nim, jak najdłużej?

Nauka języków przeciwko chorobie Alzheimera - Pierwszą fizyczną demonstrację, że znajomość dwu języków opóźnia pojawienie się symptomów choroby Alzheimera opisuje w najnowszym numerze czasopisma „Cortex" zespół Dr Toma Schweizera z St. Michael's Hospital w Toronto. To kolejna już na łamach Plasterka zachęta do nauki języków obcych w celach zdrowotnych.Literatura

Marzenia - Kopia.jpgA gdyby marzenia można było spełnić?

27 października nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego ukaże się książka, która ma moc spełniania marzeń. Właściwie użyta może być dla Ciebie tym, czym różdżka w rękach maga. Sama różdżka bez „zaklęcia" i mocy właściciela niewiele jest w stanie zdziałać, ale w rękach właściwej osoby... . Już wkrótce na portalu Plasterek.pl zaprezentujemy Wam tę niezwykła pozycję, a od Was będzie zależeć, czy wykorzystacie drzemiący w niej potencjał.


Wszystko jest takie kruche.jpgWszystko jest takie kruche

Autor:  Błaszczyk Ewa, Górnicka-Zdziech Izabela

Z Ewą Błaszczyk o mierzeniu się z przeszłością i rozpoczęciu nowego rozdziału życia rozmawia Izabela Górnicka-Zdziech. Po dziesięciu latach od chwili, kiedy dla Ewy Błaszczyk zatrzymał się czas - najpierw po krótkiej chorobie zmarł jej mąż, a sto dni później córka Ola zakrztusiła się tabletką i zapadła w śpiączkę - aktorka decyduje się opowiedzieć o tym, jak każdego dnia zmaga się z codziennością, towarzysząc w dorastaniu drugiej córce, Mani, i trwając przy Oli, oraz jakie miejsce w jej życiu zajmuje Fundacja „Akogo?", a jakie intensywna praca zawodowa.
« Lista wszystkich biuletynów