Newsletter Plasterek.pl [2011-10-07]

Temat miesiąca

open door.jpgZaproszenie do zmiany

Nic w przyrodzie nie pozostaje takie samo dłużej, niż chwilę. Wszystko jest dynamiczne i nieustannie się zmienia, niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy też nie, czy chcemy w tym uczestniczyć, czy wprost przeciwnie. Ponieważ jesteśmy częścią tego świata, takiemu samemu procesowi zmiany podlega całe nasze życie. Zmiany nie możemy powstrzymać, możemy jednak otworzyć się na to, co przyniesie, wychodząc naprzeciw zaproszeniu lub ją odrzucić, zamykając się na nowe możliwości.


calendar.jpgPodejmij 30 dniową próbę

Nawyk, to zautomatyzowana czynność, którą zdobywamy w wyniku jej częstego powtarzania z odpowiednią częstotliwością i przez określony okres czasu. Psychologowie behawioralni uważają, że wprowadzenie nowego nawyku w życie trwa od 30 do 90 dni. Prawidłowość tę wykorzystał w swojej koncepcji Steve Pavlina opisując ją na swoim blogu. Steve Pavlina zauważył, że wszystkie programy typu „shareware" są zazwyczaj 30 dniowe. Producenci zakładają, że darmowe, 30 dniowe używanie programu wyrobi w nas nawyk, który skłoni do kupna pełnej jego wersji. Steve Pavlina przeniósł tę zasadę do codziennego życia tworząc program „30-day trias" (30 - dniowa próba). Jego zasady są bardzo proste i każdy z łatwością może wprowadzić je w życie.

 


Wieści

hands1.jpgKomu i kiedy bardziej ufamy?

Gdy posiadamy wysoki status społeczny, a nasz partner okazuje zakłopotanie, nasz poziom zaufania do niego będzie statystycznie najwyższy, jeżeli wyniki dwu niedawno opublikowanych badań można na siebie nałożyć. O wpływie pozycji społecznej na naszą wiarę w drugiego piszą na elektronicznych łamach czasopisma „Organizational Behavior and Human Decision Processes" R. Lount z Ohio State University i N. Pettit z New York University. Kwestią zaś zażenowania jako czynnika podnoszącego naszą wiarygodność zajęli się M. Feinberg, R. Willer i D. Ketner z University of California, o czym donoszą oni w ostatnim elektronicznym wydaniu „Journal of Personality and Social Psychology".


parents and children.jpgW jakim wieku najlepiej począć dziecko, by było zdrowe i zdolne?

Wiek rodziców, a zdrowie i stopnie ich dzieci - Dwa niedawno opublikowane badania dają mieszane przesłanie dla planujących późne rodzicielstwo: z jednej strony związku między ocenami pod koniec szkoły podstawowej, a zaawansowanym wiekiem ojca szwedzcy badacze pod kierownictwem Anny Svensson z Karolinska Institutet nie znaleźli (a piszą o tym na elektronicznych łamach czasopisma „PLoS ONE"). Z drugiej jednak strony zespół Judith Pinborough-Zimmerman z University of Utah donosi we wrześniowym wydaniu „Autism Research", że starszy wiek rodziców ma jednak związek z występowaniem zaburzeń ze spektrum autystycznego, choć oczekiwanego połączenie z wysokością dochodów nie potwierdzono.


think.jpgSkąd wiemy co myślą inni?

Większość z nas zakłada, że inni myślą tak samo jak my - O tendencji, by przypisywać innym własne opinie, aby je w ten sposób uprawomocnić, na przykładzie polityki piszą N. Kondenburg, T. Postmes i E. Gordijn z Rijksuniversiteit Groningen na łamach najnowszego numeru czasopisma „Psychological Science".



Grupy

30 dni.jpg30 dniowa próba

Podejmij wyzwanie i opisz swoją 30 dniową próbę. Napisz o swoich sukcesach, podziel się trikami, które pozwalają Ci wytrwać, stań się dla innych inspiracją do wprowadzania zmian!



Katharsis

bez tytułu...

po kilku nieudanych związkach... życiu u boku psychopaty... stałam się wrakiem człowieka... kiedyś ładna dziewczyna na poziomie... z dużym poczuciem własnej wartości... dzisiaj... zamknięta, zakompleksiona...- poczucie własnej wartości zerowe... stres doprowadził mnie do choroby...- udaję codziennie, że mnie już nic nie złamie a tak naprawdę... w głowie natłok myśli, ciągłe rozmyślanie o wszystkim i niczym... w sercu pustka przez co niszczę wszystkich i wszystko co spotykam na swojej drodze... moje małżeństwo i człowieka, który poświęca mi swoje życie...

 



« Lista wszystkich biuletynów