Newsletter Plasterek.pl [2011-08-05]

Temat miesiąca

batterflay.jpgA gdyby tak zacząć od nowa?

Budujemy nasze życie wykorzystując dostępne nam środki i zasoby. Nie jest to praca łatwa. Wymaga wiele wysiłku, czasami wręcz nadludzkiej siły, samozaparcia i wiary, że to co tworzymy ma sens i jest dla nas dobre. Jeżeli odkryliśmy sens naszego istnienia, nasze powołanie, to pomimo trudów, kreowanie własnego życia sprawia nam przyjemność i daje mnóstwo satysfakcji, a każdy nowy dzień jest dla nas potwierdzeniem właściwie dokonanego wyboru. Jednak czasami pomimo tego, że staramy się żyć tak, aby realizować siebie, gdzieś na dnie naszej duszy budzi się tęsknota i żal.

 


Wieści

Jchild.jpgak efektywnie wspierać rozwój malucha?

O wychowaniu słów kilka - Być może z powodu bardzo wczesnej specjalizacji naszego mózgu (nowy tego aspekt odkrył właśnie zespół kierowany przez Declana Murphy'ego z King's College London, o czym czytamy w elektronicznej wersji czasopisma „Current Biology") sposób w jaki porozumiewamy się z dziećmi do lat dwu ma decydujący wpływ na ich zdolności językowe, gdy mają one iść do szkoły kilka lat później (co ustalił zespół prof. Sue Roulstone z University of the West of England na podstawie analizy danych dotyczących dzieci urodzonych od kwietnia 1991 do grudnia 1992).


happines.jpgCzy sens naszego życia można zmierzyć?

Sprawdzili Test Sensu Życia - Badacze katowickiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przeprowadzili analizę psychometryczną najczęściej stosowanego w badaniach narzędzia do pomiaru poczucia sensu życia. Podjęli też próbę oceny jego zastosowania w badaniach psychologii pozytywnej nad mechanizmami dobrego życia.


memorias.jpgCzy przechowywane przez nas wspomnienia zawsze są prawdziwe?  

Jak się tworzą fałszywe wspomnienia - Mechanizm tworzenia się fałszywych wspomnień eksperymentalnie odkrył zespół kierowany przez prof. Yadina Dudai'a z University College London, o czym przeczytać możemy w najnowszym wydaniu czasopisma „Science". Dudai opracował czteroetapowy eksperyment, dzięki któremu dokonał swojego odkrycia.

 


Literatura

Larry Crowne.jpgLarry Crowne - uśmiech losu

W rolach głównych: Tom Hanks, Julia Roberts

Lato w pełni, a słońce nareszcie przypomniało sobie, że powinno mocniej świecić. Zarówno pora roku, jak i piękna pogoda sprzyjają lenistwu umysłowemu, tak więc zamiast „trudnej lektury" zmuszającej do myślenia dziś proponuję Wam wieczorny seans w kinie. A film, do którego obejrzenia zachęcam, to Larry Crowne - uśmiech losu. To lekka komedia romantyczna i chociaż trudno doszukiwać się w niej wzniosłych idei, to idealnie pasuje do sierpniowego tematu miesiąca.

 


Wydarzenia

spotkania dla kobiet.jpg

 

 

 

Spotkania dla kobiet po poronieniu

 

 

 

 

 « Lista wszystkich biuletynów