Nowy Newsletter Plasterek.pl - metoda na zmiany [2015-06-02]

baner kaizen1.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Filozofia Kaizen - czyli jak mały krok może zmienić Twoje życia

  • Kolorowy ptak - czyli jak reagujesz na zmiany

  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą

  • Mały krok - wielka zmiana - warsztaty oparte na filozofii kaizen


Warto wiedzieć

ścieżka1.jpgFilozofia Kaizen

Kiedy ludzie pragną zmiany, zaczynają zwykle od strategii „innowacji". Strategia ta oznacza zmianę drastyczną, trwającą przez krótki czas, wywołującą jednocześnie ogromne zmiany. Innowacja jest szybka, wielka i widowiskowa, a także może przynieść istotne wyniki w minimalnym czasie. Większość z nas jest w stanie dokonać skutecznych zmian za pomocą drastycznych środków, uzyskując natychmiastowe efekty, jak chociażby rzucenie palenia raz na zawsze... . Innowacja jest techniką niezmiernie pożyteczna, ale tylko wówczas jeżeli działa. Często się zdarza, że ignorujemy dany problem lub wyzwanie tak długo, jak tylko się da, a gdy jesteśmy już zmuszeni do działania, próbujemy dokonać gwałtownej poprawy. Jeżeli działanie to zakończy się sukcesem, gratulujemy sobie i mamy do tego pełne prawo. Kiedy jednak potkniemy się podczas tej próby, ból i zakłopotanie wynikłe z niepowodzenia mogą być bardzo dotkliwe. Problem z innowacją polega głównie na tym, że odnosimy spektakularne ale tymczasowe sukcesy, których nie potrafimy utrzymać, gdy zaniknie początkowy entuzjazm.

Radykalna zmian przypomina szarżowanie pod stromą górę - możesz stracić oddech, zanim dotrzesz na szczyt, albo świadomość tego ile jeszcze zostało do celu, może przedwcześnie zniechęcić Cię do biegu.

Innowacja nie jest jednak jedynym sposobem na zmianę. Istnieje bowiem ścieżka biegnąca tak łagodnie, że prawie nie zauważa się, iż prowadzi ona pod górę. Bardzo łatwo się nią wchodzi i bardzo wygodnie podróżuje. Wystarczy jedynie wysunąć stopę i postawić ją z przodu. Wspomniana strategia nosi nazwę KAIZEN, a jej sens doskonale oddają słowa Lao Cy:

„Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku"

Kaizen, to strategia zmiany za pomocą małych kroków, tak małych, że prawie nieodczuwalnych, a zarazem tak skutecznych, że prowadzą do trwałej zmiany.

Dlaczego kaizen działa? Wszystkie zmiany, także te pozytywne budzą lęk. Próby osiągnięcia celów za pomocą radykalnych lub rewolucyjnych środków często kończą się fiaskiem, gdyż zwiększają poziom lęku. Jednakże małe kroki kaizen wyłączają lękową reakcję mózgu, stymulując racjonalne myślenie i twórcze działanie.

O zmianie według filozofii kaizen możesz przeczytać klikając tutaj.  

Czy lubisz zmiany w swoim życiu? - dołącz do dyskusji na Facebooku.


Ćwiczenie w tym tygodniu

błękitna papuga.jpgKolorowy ptak

Niezależnie od tego czy lubimy zmiany czy też nie one zawsze są częścią naszego życia. Towarzyszą nam na każdym kroku i skłaniają do zmiany swoich przyzwyczajeń. Niektóre zmiany spadają na nas niespodziewanie wprowadzając chaos w nasze poukładane życie. Na inne możemy się przygotować i w miarę możliwości zniwelować negatywne skutki. Jeszcze inne wywołujemy sami, czekamy na nie z utęsknieniem i cieszymy się ich rezultatami. Każdy z nas reaguje na zmiany w inny sposób. Jedni wychodzą im naprzeciw, drudzy unikają ich tak długo jak mogą. Sprawdź zatem jak Ty reagujesz na zmiany - kliknij, by przejść do testu.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Moje smutne Katharsis

Mam 20 lat. Od zawsze czułam się jak piąte koło u wozu. Uczucie to zawsze pojawiało się w towarzystwie innych i jest tak od kiedy tylko pamiętam tj. już od bardzo wczesnego dzieciństwa. Zawsze miałam problemy w kontaktach z innymi ludźmi. Nigdy dobrze się nie dogadywałam z rówieśnikami, przez co moja podstawówka była jednym wielkim koszmarem. Pomimo tego, że przodowałam w ocenach, osiągałam to bez praktycznie żadnego wysiłku. (...)Nigdy nie miałam przyjaciół, takich szczerych na serio. Wszystkie moje "znajomości" były sztuczne. Mam wrażenie, że ludzie zadawali się ze mną z litości. Bo w końcu czemu by nie przygarnąć sieroty do "paczki", przecież nikomu niczego złego nie zrobiła, nie jest chamska i nie wygląda też najgorzej...


katharsis.pngKatharsis - Problemy były są i ...

Miałem już kiedyś nie małego doła. Udało mi się go wtedy przezwyciężyć i zapomnieć o nim. Jednak zauważyłem że niedawno zaczął on do mnie powoli wracać i zapewne szykuje kolejne niemiłe myśli. Pomyślałem że napiszę tutaj co mi leży na sercu i w końcu wyrzucę to z siebie (może pomoże). Jestem ogromnym szczęściarzem i cholernym pechowcem zarazem...Zaproszenie na warsztaty

zdjęcie przewodnie.jpg„Mały krok - wielka zmiana"

warsztaty oparte na filozofii kaizen 

Czujesz, że tkwisz w niedobrej sytuacji po uszy? Nie możesz sobie poradzić z jakimś problemem? Zaczynasz z niechęcią rano wstawać z łóżka? Wiesz, że tak dalej być nie może i pragniesz rewolucyjnej zmiany?

ZACZEKAJ!!!

Zanim wywrócisz swoje życie do góry nogami, zanim strach i brak wiary w powodzenie sparaliżuje Twoje działania, wprowadź do swojego życia filozofię kaizen.

Co może być ważniejsze w życiu niż wykorzystywanie możliwości,

jakie daje Ci każda, najmniejsza chwila?

Zapraszając filozofię kaizen do swojego życia:

  • Wzmocnisz swoje pokłady energii
  • Zyskasz poczucie, że coś robisz, kończąc tym samym z obwinianiem się o brak działania
  • Pozbędziesz się poczucia bezradności
  • Ponieważ wysiłek z Twojej strony będzie prawie niezauważalny, przestaniesz się usprawiedliwiać, że nie masz czasu, środków oraz sił na podjęcie działania.
  • Twój mózg zgodzi się na zmianę, bo jej nie zauważy.
  • Możesz zacząć w każdej chwili, a najlepiej właśnie teraz.

Zapraszamy na warsztaty,

podczas których postawisz pierwszy krok na swojej ścieżce ku zmianie!!!

 

Dołącz do nas:

f_logo.jpg    logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów