Nowy Newsletter Plasterek.pl - ograniczające schematy [2015-05-05]

ograniczenia.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Wyjdź poza schemat - czyli pokonaj wewnętrzne ograniczenia
  • Trzy perspektywy - czyli zobacz, kim chcesz być i czego pragniesz
  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą


Warto wiedzieć

schematy.jpgCo Cię ogranicza? Co Cię zniewala?

Często żyjemy zamknięci jakby w pudełkach. Powodują to wszystkie nasze schematy, które sprawiają, że nie wychodzimy poza horyzont. Bardzo trudno jest wyjść z bezpiecznego domu własnych przekonań. Oczywiście nie zawsze miejsce, w którym jesteśmy, jest naszą klatką. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z tego, co robimy, nie ma sensu zmieniać swojej sytuacji na siłę. Gdy jednak czujemy, że coś nas ogranicza, że czegoś nam brakuje w miejscu, w którym jesteśmy, że było nam dobrze, a teraz jest źle - trzeb się nad tym zastanowić. Jeśli dom, w którym dotąd dobrze się czuliśmy, staje się dla nas za ciasny, warto zadać sobie pytanie; CZY CHCEMY TO ZMIENIĆ i CZY WIEMY NA CO? Najgorzej, gdy zaczynamy myśleć, że tak jak jest, już być musi. A tymczasem nie musi! Może być inaczej! Pytanie tylko; CZY TEGO NAPRAWDĘ CHCEMY? Musimy także wiedzieć, czego chcemy. Nie musimy od razu sprzedawać domu, możemy go przebudować albo inaczej zagospodarować kawałek ogrodu.
Zabierając się za przebudowę własnego domu warto zacząć od pytania: No dobrze w tym momencie jestem tutaj. A co by było gdybym... ? Postawienie sobie takiego pytania może pomóc odkryć, że właściwie jesteśmy na swoim miejscu, ale możemy też dojść do przekonania, że może lepiej by było gdybyśmy szukali czegoś najlepszego dla siebie gdzie indziej. To ćwiczenie to okazja do rozmowy ze sobą, podczas której możesz odkryć nowy pomysł na samego siebie, który płynie nie z zewnątrz, ale z Twojego wnętrza. Wyjście ze schematów myślenia, sama taka próba nic Cię nie kosztuje, a zawsze może być krokiem w jakimś nowym kierunku, a przynajmniej daje materiał do przemyśleń. Niezależnie od tego, jaki będzie efekt, rozszerzy to Twoją wiedzę o sobie samym i istniejących możliwościach.

Czy zauważasz własne ograniczające schematy? - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

trzy perspektywy.jpgTrzy perspektywy

Nasze ograniczenia bardzo często są tylko naszymi wyobrażeniami ograniczeń. To w naszych głowach istnieje przekonanie, że czegoś nie możemy, coś być musi, a jeszcze coś innego być nie może. Kiedy natomiast skonfrontujemy to z rzeczywistością, okazuje się, że znajdują się sposoby obejścia czegoś, co wydawało się przeszkodą nie do pokonania. Zapraszam Was do zrobienia ćwiczenia, które pozwala spojrzeć na siebie z różnych perspektywy i uzyskać wgląd w to, czego pragniemy i kim chcemy się stać, a tym samym daje możliwość przekonania się, co jest prawdziwym naszym ograniczeniem, a co tylko schematem funkcjonującym w naszej głowie - kliknij tutaj, by przejść do ćwiczenia.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Czuję się nic nie warta.

Nie wiem jak mam opisać mój obecny stan, bo jest to dla mnie naprawdę trudne. Mam dopiero 16 lat, a już czuję jakbym zmarnowała sobie całe życie.. W szkolę uczę się względnie mam w większości 4 i 3, tylko, że to nie wystarcza moim rodzicom. Ogólnie mam bardzo mądrą siostrę, konkursy, stypendia ogólnie geniusz z matmy, tylko, że JA NIE JESTEM NIĄ, a moi rodzice chyba tego nie rozumieją. Przez sytuację w domu i ciągłe porównania mam dość wszystkiego, nie chce mi się uczyć bo wiem, że i tak będę gorsza, a tym bardziej zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo jestem beznadziejna. Mam bardzo niskie mniemanie o sobie, uważam siebie za kolejnego nic niewartego śmiecia i najchętniej przespałabym całe życie (...).


katharsis.pngKatharsis - Ponoszą mnie emocje

Od jakiegoś czasu przestałam sobie radzić z emocjami. Gdzieś tam zacznę od dziwnej strony. Dwa lata temu poznałam mojego obecnego chłopaka. Na początku nie chciałam się z nim wiązać ponieważ poznał mnie od pozytywnej strony gdzie byłam pewna siebie i przebojowa i obawiałam się że nie zaakceptuje mnie z innej strony która ujawnia się znacznie częściej. Mianowicie bardzo często jestem osobą zamkniętą w sobie, spiętą, powstrzymującą swoje słowa, tą która poci na myśl że ma coś powiedzieć przed większą grupą albo kimś nieznajomym, osobą która łatwo daje sie przyćmić silniejszym charakterom i usuwa się przy nich w cień, mam niską samoocenę (wiadomo że samoocena skacze ale głównie w dół). Od czasów podstawówki jestem w towarzystwie zawsze tą "sierotą", osobą której przydarzają się dziwne rzeczy, osobą która obetnie sobie sama krzywo grzywkę i zanim jej odrośnie to przez miesiąc będą się z niej w szkole śmiali, osobą która zawsze wywróci się na prostej drodze (...).

 

Dołącz do nas:

f_logo.jpg     logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów