Nowy Newsletter Plasterek.pl - codzienne decyzje [2014-10-15]

myśleć2.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Procesy myślowe - czyli możliwość dokonywania wyborów
  • Test kształtów - czyli nauka skutecznej komunikacji
  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą
  • Kampania społeczna „ty decydujesz" - czyli zawsze masz wybór

Warto wiedzieć

Wybór: myśleć czy nie myśleć

myśleć.jpgAby produkować żywność, konstruować mosty, wykorzystywać elektryczność, przeprowadzać eksperymenty naukowe czy tworzyć - konieczne są procesy myślowe. Do tego by odpowiednio zareagować na skargę dziecka czy partnera, rozpoznać rozbieżności pomiędzy naszym zachowaniem a doświadczanymi uczuciami, odkryć, jak radzić sobie ze zranieniami i złością, w sposób, który raczej uzdrowi niż zniszczy - niezbędne są procesy myślowe. Nawet wiedza związana z tym, kiedy porzucić świadomy wysiłek rozwiązania problemów i przekazać to zadanie podświadomości, kiedy zatrzymać świadome myślenie czy kiedy odwołać się do uczuć i intuicji, wymaga procesów myślowych, procesów racjonalnych skojarzeń. Chociaż myślenie jest warunkiem powodzenia w życiu, nie zostaliśmy zaprogramowani, by myśleć automatycznie. Umysł nie „pompuje" - na podobieństwo pomp przetaczających krew - wiedzy wtedy, gdy jest nam ona potrzebna. Nie skłania nas też automatycznie do najlepszych zachowań. Świadomość nie rozwija się odruchowo w obliczu nowego i nieznanego; czasami dzieje się wręcz przeciwnie - kurczy się. Natura obdarzyła nas nadzwyczajną odpowiedzialnością: możliwością rozjaśniania i ściemniania reflektora świadomości. Jest to wybór między poszukiwaniem świadomości a niezajmowaniem się jej szukaniem lub wręcz jej aktywnym unikaniem, wybór między myśleniem a niemyśleniem. To właśnie ten wybór stanowi źródło naszej wolności i świadomości. Jesteśmy jedynym gatunkiem, który po stwierdzeniu, do jakich wartości dąży, dąży niekiedy do wartości przeciwnych. Możemy zdecydować, że obrany przez nas kierunek postępowania jest racjonalny, moralny i mądry, a potem „zawiesić" świadomość i zmierzać w zupełnie inną stronę. Potrafimy kontrolować swoje zachowanie i pytać, czy jest zgodne z naszą wiedzą, przekonaniami i ideałami - i umiemy też unikać zadawania tych pytań. To jest właśnie wybór między myśleniem i niemyśleniem.

Czy masz świadomość ciągłego dokonywania wyborów pomiędzy myśleniem, a jego brakiem? - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

Test kształtów

figury.jpgTen pozornie prosty, zabawowy test pozwala na charakterystykę i opisanie typowych zachowań w pracy. Jaki kształt wybierasz - koło, trójkąt, prostokąt czy linię falistą? Autorką testu jest Susan Dellinger. Celem badań psycho-geometrycznych, zdaniem autorki, nie jest poznanie samego siebie raczej - nauczenie skutecznej komunikacji z ludźmi o innym typie osobowości. Rzadko zdarza się, żebyśmy byli, tzw. „czystym typem" zazwyczaj nasza osobowość to kombinacja dwóch różnych "kształtów' i co ważne - nasze wybory ulubionych kształtów nie są stałe. Zmieniają się zależnie od sytuacji życiowej. Kliknij tutaj, by przejść do testu.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - winna?

Witam.. Czy można czuć się winnym śmierci innego człowieka, jeśli nie przyczyniliśmy się do tego ani fizycznie, ani słowem a brakiem słowa? Wielokrotne słyszałam od mojego przyjaciela, że niedługo już go nie będzie, jednak po pewnym czasie przestałam zawracać sobie tym głowę. Był to chłopak mojej siostry i jak dzisiaj pamiętam moment kiedy moja siostra weszła do domu i oznajmiła, że Marcin się powiesił. Nigdy nie myślałam, że na prawdę to zrobi... To było prawie 2 lata temu, a ja wciąż nie mogę przestać o tym myśleć... Nie mogę wyprzeć z głowy momentu, w którym powiadomiono mnie o jego śmierci, jego zimnych dłoni, pręgi na szyi i tego, że już nigdy go nie zobaczę, a wszystko przez to, że zostawiliśmy go samego...

pomagajmy.jpgGrupa - Pomagajmy sobie :)

Zauważyłam, że rozmowy/dyskusje w grupach są raczej "okazjonalne", a przecież każdy z nas chciałby czasami tak po prostu pogadać. Co Wy na to? Zachęcam do wspólnych rozmów! :) Mam nadzieję, że wypali. Pomagajmy sobie choćby zwykłą rozmową :) - kliknij, by dołączyć do grupy.

 


Kampania społeczna „ty decydujesz"

Kampania społeczna „ty decydujesz"

plakat przemoc web.pngKażdy z nas jest odpowiedzialny za swoje wybory, chociaż bardzo często o tym zapominamy lub pamiętać nie chcemy. A przecież to my sami ponosimy konsekwencję własnych decyzji i zawsze mamy możliwość dokonania zmiany swojego życia. „ty decydujesz", to hasło przewodnie kampanii społecznej, która kładzie szczególny nacisk na świadomość własnych wyborów. Kampania ma na celu ograniczanie występowania zjawiska przemocy oraz problemu alkoholowego w rodzinie.
Organizatorem Kampanii jest Urząd Miasta i Gminy Niepołomice, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niepołomicach oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice objął kampanię patronatem honorowym, a medialnie wspierają ją Gazeta Niepołomicka, Dziennik Polski, Panorama Wielicka oraz portal pomocy psychologicznej online Plasterek.pl. - KLIKNIJ, by dowiedzieć się więcej.


Dołącz do nas:

f_logo.jpg    logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów