Nowy Newsletter Plasterek.pl - sztuka wyznaczania celów [2014-06-20]

cel.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Wyznaczanie i realizacja celów - kluczowy element sukcesu

  • Źródła poczucia Twojej kontroli

  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą

  • Zaproszenie na warsztaty „Sztuka wyznaczania celów"


Warto wiedzieć

cel1.jpgJasne cele, to podstawa

Wyznaczając swoje cele, kreujesz własną przyszłość. Nazywając i zapisując cele, angażujesz swój umysł, by pokazać mu, że miejsce, w którym jesteś teraz nie jest tym, w którym chcesz być. Weź kartkę papieru i zapisz na niej wszystkie swoje dotychczasowe sukcesy. Jak skończysz spójrz na zrobioną listę i zastanów się, ile z wypisanych przez Ciebie sukcesów zależało od Twoich działań, a ile było tak naprawdę wynikiem wpływu lub działań innych osób, które zaplanowały je dla Ciebie wierząc, że musisz je osiągnąć, aby doświadczyć szczęścia, radości czy sukcesu. Nauczyli Cię marzyć, ale w ramy Twojej wyobraźni wsadzili swoje marzenia.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego w naszym życiu realizujemy cudze marzenia zupełnie ignorując własne?

Z jednego prostego powodu, nie potrafimy jasno i precyzyjnie określać tego, co chcielibyśmy w swoim życiu osiągnąć. O wiele prościej jest podpiąć się pod cudze pragnienia, chęci czy wizje sukcesu. Nie wymaga to wysiłku, a i droga znana i wytyczona, jest o wiele prostsza. Boimy się własnych pragnień, gdyż rządzi nami strach przed porażką i lęk przed krytyką.

Wyznaczanie celów zaczynamy od wyrażenia swojego pragnienia, a więc stanu, który chcielibyśmy osiągnąć. Połowa z osób, które przejdą ten etap, swoje cele zapisuje na kartce. 25% z nich, pod zapisanymi celami, rozpisuje zadania i układa plan ich realizacji.

Więc dlaczego tylko 3% osób realizuje swoje cele osiągając tym samym sukces?!

Ponieważ zrealizować własne cele można tylko w jeden sposób - przejmując odpowiedzialność. Samodzielnie tworzyć własne marzenia, rządzić tym procesem i dzień po dniu, krok po kroku zmierzać do ich realizacji. A umiejętność wyznaczania celów jest niezbędna, aby stan taki osiągnąć.
Cel, to klarowny obraz tego kim jesteś (lub możesz się stać), w co wierzysz i co chcesz osiągnąć. To kluczowy element sukcesu w każdej dziedzinie życia, zawodowej, rodzinnej czy społecznej.
Skupianie się na celach, to cecha wszystkich wybitnych ludzi. Realizacja wyznaczonych sobie zadań jest dla nich nadrzędnym priorytetem, który stanowi zarówno wyzwanie, jak i nagrodę. Każdy, kto cokolwiek w swoim życiu osiągnął, zaczynał od wyznaczenia sobie celów. Jesteśmy niejako zaprogramowany na realizację celów. Dzieje się tak ponieważ za każdym razem, kiedy uda nam się zrealizować jakiś cel, w naszym organizmie zostaje uwolniony zastrzyk energii oraz wzrasta nasze poczucie wartości.

Czy potrafisz jasno określić czego tak naprawdę pragniesz? - dołącz do dyskusji na Facebooku.


Ćwiczenie w tym tygodniu

kontrola2.jpgŹródła poczucia Twojej kontroli

Ludzie silni psychicznie mają wewnętrzne poczucie kontroli. Wierzą, że kontrolują swoje życie. Natomiast ludzie z zewnętrznym poczuciem kontroli są przekonani o tym, że nie można zapanować nad własnym losem. Od tego, gdzie umiejscowimy poczucie własnej kontroli zależy to, czy bierzemy los we własne ręce, czy też pozwalamy życiu przeciekać przez palce. Biorąc odpowiedzialność za własne życie stajemy się jego autorami, kreujemy rzeczywistość taką, jakiej pragniemy doświadczać. Możesz sprawdzić, czy masz wewnętrzne, czy też zewnętrzne poczucie kontroli, wypełniając kwestionariusz stworzony przez Nowickiego i Stricklanda - kliknij tutaj, by przejść do testu.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Toksyczni rodzice

(...) Zawsze byłam pod ostrą krytyką mamy, wszystko co robiłam było nie tak, trzeba było po mnie wszystko poprawić. Słyszałam co rusz, że mam adhd, teraz już wiem, że nie mam. Zawsze wybierali za mnie, nauczyłam się pytać ich o zdanie i przyjmować tylko ich punkt widzenia. Bo starsi, bo więcej przeżyli, bo chcieli mnie chronić. Zasugerowali mi wybór studiów i kierunek. Podążyłam za ich radą. Gdy z mamą wybierałam się na zakupy, już jako 18 latka kupowała mi to co jej się podobało, gdy pokazywałam bluzki, które nie były w jej guście mówiła, że są złe i ich nie kupi (...). Zrozumiałam dziś, że mam toksycznych rodziców. Nie umiem podjąć decyzji, nie mam życiowego celu.


katharsis.pngKatharsis - Wyjście na prostą

Ja matka trójki dzieci i mąż osoba, która mnie kocha taką jaką jestem. A jednak dwa lata temu miałam silną depresję przez osoby, którym zaufałam i głęboko mnie zranili. Przebaczyłam ale nie rozmawiam już z nimi nie chcę żeby po raz kolejny sytuacja się powtórzyła. Atmosfera nie sprzyja zamieszkiwaniu tutaj więc się wyprowadzamy. Żyłam wśród obłudy zazdrości i mściwości, chcę to wszystko zostawić za sobą i zacząć od nowa. Pytanie które sobie codziennie zadaję czy damy radę? Czy spotkam na swojej drodze osoby, które nie wbijają noża w plecy. Powinnam być twarda ale nie jestem, dzieci mąż to wszystko.Zaproszenie na warsztaty online

cel1.jpgSztuka wyznaczania celów

czyli

jak ustawić żagle swojego okrętu

Weź udział w warsztatach, dzięki którym:

  • Odkryjesz sposób na zwiększenie swojej efektywności
  • Poznasz zasadę określania celów.
  • Zdecydujesz, czego chcesz od życia.
  • Obudzisz w sobie zasoby, których potrzebujesz.
  • Przestaniesz wątpić w siebie i zbudujesz wytrwałość w dążeniu do celów.

Potencjał przeciętnego człowieka jest jak niezbadany ocean, dziewiczy kontynent, cały wszechświat możliwości - które czekają na uwolnienie i zastosowanie do jakiegoś ważnego, dobrego celu.

"Wygrywa ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć".

- Napoleon Hill -

Termin warsztaów: 23.VI - 27.VI.2014

 zapisz się.jpg       zobacz.jpg

Dołącz do nas:

f_logo.jpg  logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów