Nowy Newsletter Plasterek.pl - Inteligencja serca [2014-04-22]

serce9.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Inteligencja serca - czyli jak myśli nasze serce

  • Zamknięte serce - czyli jak bronimy się przed miłością

  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą


Warto wiedzieć

serce10.jpgInteligencja serca

Serce człowieka kojarzymy najczęściej z uczuciem miłości, troski i czułości. To także siedziba naszej intuicji, którą wyrażamy słowami; „Słuchaj głosu serca", „Rób to, co podpowiada Ci serce". Ale to nie wszystko, najnowsze badania dowodzą, że serce komunikuje się z naszym mózgiem. Czy jest więc możliwe, aby miało swoją własną inteligencję? Naukowcy z Instytutu HeartMath w Kalifornii dowiedli, że tak. Serce posiada zdolność uczenia się, zapamiętywania, przechowywania wspomnień, odczuwania, a nawet podejmowania decyzji, niezależnie od głównej centrali, czyli naszego mózgu. Naukowców z Instytutu HeartMath interesowało dlaczego ludzie doznają uczucia miłości i radości w rejonie fizycznego serca oraz jak stres i negatywne emocje wpływają na układ odpornościowy. Dowiedli, że serce jest organem, który odbiera, wysyła i przetwarza informacje odebrane przez główną centralę, czyli mózg w czaszce. Co ciekawsze, wysyła do mózgu znacznie więcej informacji niż mózg do serca oraz może zignorować pewne informacje od mózgu i podjąć własną decyzję. Wysyłane przez serce do mózgu sygnały wpływają na funkcjonowanie ośrodków związanych z zachowaniem człowieka, percepcją, a nawet emocjami.

Czym zatem jest inteligencja naszego serca?

Zdaniem naukowców inteligencja serca, to wysoki poziom samoświadomości człowieka, związanej z doświadczanymi przez niego emocjami i uczuciami. To zdolność częstego odczuwania miłości, współczucia, empatii i wdzięczności. To słuchanie głosu intuicji, której źródłem jest serce. Rozwinięta inteligencja serca pozwala łatwiej przekształcać emocje destrukcyjne w pozytywne. Rozwijanie inteligencji serca pozwala podążać za jego głosem, doświadczać życia nie z poziomu ego, które dzieli świat i ludzi na dobrych i złych, ale z poziomu serca, czyli świadomości jedności.

Czy słuchasz głosu własnego serca? - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

serce6.jpgZamknięte serce

Jak podkreśla Alexander Lowen, amerykański psychiatra i psychoterapeuta - miłość zawsze kojarzymy z sercem. Otworzyć na kogoś swoje serce, to znaczy wyrazić swoją miłość, natomiast zamknąć serce oznacza odciąć się od naturalnej i spontanicznej ekspresji miłości, od odczuwania jej w sobie, swoim sercu i całym ciele. Bardzo często z lęku przed emocjonalnym bólem wolimy mieć zamknięte serce i chociaż chroni nas to przed zranieniem, to równocześnie odcina od doświadczania miłości i radości oraz zaangażowania się w relacje i z innymi ludźmi. Paradoksem jest to, że całym sercem pragniemy miłości, a jednocześnie tak bardzo się jej boimy. Boimy się zdjąć pancerz, którym okryliśmy własne serce i otworzyć je na innych ludzi. - kliknij, by dowiedzieć się więcej.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Szukam Pomocy

Mam problemy rodzinne . Czuję się jakbym była czarną owcą w rodzinie . Nie czuję sie doceniana, tylko najgorsza. Ostatnio mam takiego pecha i mam wrażenie jakby jakaś klątwa mnie prześladowała. Już chciałam uciec z domu, zabić się. To dlatego, że niedawno możliwe, że przeze mnie samochód taty zjechał i rozbił płot sąsiada ... Nie wiem jak z tym żyć, ponieważ moi sąsiedzi to też moja rodzina. Czuję się jak ostatnia idiotka i debilka. Nie wiem co robić. Teraz mam bardzo trudne zaburzenia psychiczne i w szkole mam gorsze oceny. Pomocy.


grupa.jpgGrupa - Pomagajmy sobie

Zauważyłam, że rozmowy/dyskusje w grupach są raczej "okazjonalne", a przecież każdy z nas chciałby czasami tak po prostu pogadać. Co Wy na to? Zachęcam do wspólnych rozmów! :) Mam nadzieję, że wypali. Pomagajmy sobie choćby zwykłą rozmową :) - kliknij, by dołączyć do grupy.


Dołącz do nas:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów