Nowy Newsletter Plasterek.pl - zmiany [2014-02-07]

baner kaizen.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

 • Filozofia Kaizen - czyli jak przechytrzyć zmianę

 • Jak reagujesz na zmiany? - rozwiąż test

 • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą

 • Zaproszenie na warsztaty

 • Kalendarz warsztatów na Plasterku na rok 2014


Warto wiedzieć

Filozofia kaizen.jpgFilozofia Kaizen

Wszystkie zmiany, również te pozytywne, mogą budzić w nas lęk. Jest to stwierdzenie, które sprawdza się zarówno wtedy , gdy zmiana wydaje się nieistotna (pójście do nowego sklepu), a także, gdy znacząco zmienia życie (rozpoczęcie nowej pracy), czy wręcz radykalnie na nie wpływa (urodzenie dziecka). Lęk przed zmianą jest zakorzeniony w fizjologii naszego mózgu i gdy zaczyna przejmować kontrolę, blokuje pomysłowość i sukces. Kiedy pragniemy zmiany, lecz doświadczamy blokady, możemy przyjąć, że za tym sabotażem kryje się ciało migdałowate, odgrywające kluczową rolę dla naszego przetrwania. Kontroluje ono bowiem reakcję „walki lub ucieczki", czyli mechanizmu alarmowego, który dzielimy z innymi ssakami. Jednakże oprócz ewidentnych zalet mechanizm ten ma też jedną wielka wadę. Uruchamia się za każdym razem, gdy chcemy zerwać ze starymi, znanymi i bezpiecznymi metodami. Mózg jest tak skonstruowany, że każde nowe wyzwanie wiąże się z pewną dozą strachu. Nieważne czy wyzwanie polega na rozpoczęciu nowej pracy, czy spotkaniu nowej osoby, ciało migdałowate przygotowuje nasz organizm do działania ograniczając, a czasami blokując, nasz dostęp do kory stanowiącej „myślącą" część naszego mózgu.

Któż z nas nie chciał choć raz w życiu wprowadzi jakąś radykalną zmianę: rzucić palenie, schudnąć 10 kilogramów, zacząć regularnie ćwiczyć, poświęcać sobie więcej czasu... . Jednakże radykalna zmiana przypomina szarżowanie pod stromą górę - można stracić oddech, zanim dotrze się na szczyt, a świadomość tego, ile jeszcze zostało do celu, może przedwcześnie zniechęcić do dalszej wspinaczki. Jednakże radykalne działanie, to nie jedyny sposób na wprowadzenie zmiany. Istnieje także ścieżka biegnąca tak łagodnie, że prawie się nie zauważa, że biegnie pod górę. Bardzo łatwo się nią wchodzi i bardzo wygodnie podróżuje. Wystarczy jedynie wysunąć stopę i postawić jeden mały krok.

„Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku" (Lao Cy)

Ta łagodna, a zarazem bardzo skuteczna metoda wprowadzania zmian nosi nazwę „Filozofii Kaizen". Pozwala ona pokonać lęk przed zmianą usuwając blokady twórczego myślenia, omijając reakcję „walki lub ucieczki" i tworząc nowe połączenia między neuronami, dzięki czemu nasz mózg ochoczo włącza się w proces zmiany. Tajemnica filozofii kaizen tkwi w małych krokach, tak małych, że nasz mózg nie „zauważa" zmiany, a kiedy ona już nastąpi przyjmuje ją jako coś zupełnie naturalnego.

Czy łatwo przychodzi Ci wprowadzanie zmian? - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

change1.jpgJak reagujesz na zmiany?

Życie jest pełne zmian. Nowa praca, zmiana miejsca zamieszkania, nowy związek, powiększenie rodziny.... Na stałość w naszym życiu nie mamy co liczyć. To jak na zmiany reagujemy zależy od naszej zdolności adaptacyjnej. Kliknij tutaj i rozwiąż test, aby odpowiedzieć sobie na pytanie; jak reagujesz na zmiany?

 

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - nienawidzę siebie

Nie akceptuje siebie. Chciałabym być inną osobą o innym charakterze. Chciałabym jeszcze raz się urodzić. Nie potrafię już się cieszyć z rzeczy, które powinny mnie cieszyć, nie potrafię się już uśmiechać, wolę być w cieniu na uboczu od wszystkim. BOJĘ SIE KRYTYKI innych, gdy coś zrobię albo powiem.. staram się być lepsza, ale jestem zła, zagniewana, krytykuję również innych, sprawiając przykrość żartami. Nikt już nie chce ze mną się zadawać nie dziwie się... ciągle boli mnie głowa i nie mogę spać po nocach bo przejmuję się najmniejszymi rzeczami nawet tym co pomyślą o mnie inni.. Kiedyś ciągle się śmiałam, dzisiaj dla mnie życie jest szare i ponure .. Nie chce mi się żyć, nie czuję takiej potrzeby, czuję się niepotrzebna każdemu. Chce się zmienić ale jak ??!!!! ;(((((


alkohol.jpgGrupa - Alkohol

Piję często. Kiedy się uzależniam? Jak temu zapobiec? - dołącz do grupyZaproszenie na warsztaty

Filozofia kaizen.jpg„Mały krok - wielka zmiana" 

warsztaty oparte na filozofii kaizen

Zapraszając filozofię kaizen do swojego życia:

 • Wzmocnisz swoje pokłady energii
 • Zyskasz poczucie, że coś robisz, kończąc tym samym z obwinianiem się o brak działania
 • Pozbędziesz się poczucia bezradności
 • Ponieważ wysiłek z Twojej strony będzie prawie niezauważalny, przestaniesz się usprawiedliwiać, że nie masz czasu, środków oraz sił na podjęcie działania.
 • Twój mózg zgodzi się na zmianę, bo jej nie zauważy.
 • Możesz zacząć w każdej chwili, a najlepiej właśnie teraz.

Zapraszamy na warsztaty, podczas których postawisz pierwszy krok na swojej ścieżce ku zmianie!!! - kliknij tutaj i dowiedz się wiecej

 


Kalendarz warsztatów na Plasterku na rok 2014

latarnia.jpg

Kalendarz warsztatów na Plasterku na rok 2014

O swój własny rozwój warto się zatroszczyć i z góry go zaplanować. Aby pomóc Wam w zadbaniu o siebie przygotowaliśmy harmonogram warsztatów, które odbędą się na Plasterku w roku 2014. Zapoznajcie się z naszą ofertą, wybierzcie coś dla siebie dając sobie wyjątkowy prezent i cieszcie się każda chwilą która pozwala Wam wzrastać.   

Serdecznie zapraszamy

 

 

Dołącz do nas:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów