Nowy Newsletter Plasterek.pl - pierwsze wrażenie [2014-01-24]

wrażenie.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Pozory mylą? - czyli siła pierwszego wrażenia

  • Czy umiesz zadbać o własne prawo do bycia sobą?

  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą

  • Zaproszenie na konferencję „Barwy Gestalt"


Warto wiedzieć

tutu projekt1.jpgPierwsze wrażenie

Młoda dziewczyna zatacza się na ulicy. Chora, czy pijana? Ktoś uśmiecha się na nasz widok. Rozpoznaje w nas znajomego, czy się naśmiewa? Ktoś potrąca nas na ulicy i odchodzi bez słowa. Nieuprzejmy gbur, czy zafrasowany zmartwieniami człowiek? Oto dylematy, które wciąż musimy rozstrzygać, próbując zrozumieć zachowanie ludzi wokół nas. I wciąż niestety wpadamy przy tym w pułapki.
Na podstawie skąpych informacji o drugiej osobie jesteśmy skorzy do formułowania błyskawicznych wniosków. A wszystko to przez schematy, czyli reprezentacje naszej wiedzy odnoszące się do pewnego fragmentu rzeczywistości, np. ludzi, zdarzeń lub czynności, których głównym celem jest ułatwienie nam życia. Z jednej strony pomagają radzić sobie z zalewem informacji, szybko oceniać sytuacje i w odpowiedni sposób na nią reagować. Pozwalają także przewidzieć zdarzenia, zachowania innych osób. Jednak z drugiej strony z góry przyjęte założenia mogą stać się także źródłem problemów, zwłaszcza gdy chodzi o ocenianie innych ludzi. W spostrzeganiu innych osób kierujemy się zazwyczaj pierwszym wrażeniem. Tymczasem może być ono mylne, gdyż łatwo tu o zniekształcenie. Pierwsze wrażenie opiera się zwykle na niewielu informacjach. Mimo to mamy tendencję do trwania przy nim, nawet wówczas, gdy kolejne informacje go nie potwierdzają. Zwracamy uwagę głównie na te szczegóły, które do naszego wrażenia pasują i lepiej je zapamiętujemy. A wszystko to przez schematy, które wpływają na to, jak będziemy daną osobę spostrzegać i wobec niej się zachowywać. Jeśli rozpoznamy u kogoś jakąś pozytywną cechę, to skłonni jesteśmy dopatrywać się u tej osoby kolejnych pozytywnych cech. Mamy wtedy do czynienia z „efektem aureoli". I odwrotnie, jedna negatywna cecha może sprawić, że przypiszemy komuś wiele innych negatywnych cech.
A wszystko ma początek we własnej osobie. Charakteryzując bowiem innych stosujemy takie same kryteria, jak przy ocenianiu siebie. F. Luthans z University of Nebraska i T. Davis z Clevland State University - psychologowie zajmujący się społecznym spostrzeganiem - twierdzą, iż ci, którzy dobrze znają siebie, precyzyjniej też spostrzegają innych.
Pamiętajmy zatem, niekiedy lepiej nie dać się zwieść pierwszemu wrażeniu, tylko spokojnie poczekać na to, co przyniesie kolejne...

*Ten mężczyzna, to Bob Carney, mąż kobiety chorującej na raka. Robiąc sobie zdjęcia w różowym tutu mężczyzna wspiera, rozśmiesza i dodaje odwagi swojej żonie, a przy tym zbiera pieniądze dla chorych, zmagających się z rakiem.

Czy często oceniasz ludzi na podstawie pierwszego wrażenia? - dołącz do dyskusji na Facebooku.



Ćwiczenie w tym tygodniu

być sobą.jpgCzy umiesz zadbać o własne prawo do bycia sobą?

Oceniamy ludzi przez pryzmat tego jacy sami jesteśmy. Dlatego tak ważne jest abyśmy umieli o siebie zadbać, a czasami i zawalczyć. Asertywne zachowania pomagają nam zachować swoją indywidualność. Dzięki nim jesteśmy naturalni, wyrażamy swoje uczucia i potrzeby, możemy się rozwijać umiemy ochronić swoją wrażliwość, poglądy i interesy. Kierując się asertywnością, dążymy do tworzenia z ludźmi relacji opartych na wzajemnym szacunku i partnerskiej komunikacji. Warto zatem sprawdzić, jak w różnych sytuacjach radzimy sobie z wyrażaniem siebie i dbaniem o własne prawa. Kliknij tutaj, by rozwiązać test i dowiedzieć się, czy potrafisz skorzystać ze swojego prawa do bycia sobą.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Czuję się winny

Znalazłem tą stronę przez przypadek i nie mogłem uwierzyć że akurat teraz tu trafiłem. Nie radzę sobie z poczuciem winy. Pozwolę sobie opowiedzieć wszystko, "wyrzucić" to z siebie może ktoś mi powie co mogę zrobić.. Mam przyjaciółkę, najlepszą przyjaciółkę, bratnią duszę. Zawsze była nieco inna ale mega pozytywna, radosna, zabawna. Miewała czasem dołki i wtedy pomagała jej regularna rozmowa. A potem zepsułem wszystko... Graliśmy razem online i postanowiłem że zapoznam ją z moim całkiem dobrym kolegą którego poznałem w internecie. Graliśmy codziennie, potem rozmawialiśmy w 3 a po paru miesiącach zaczęli być razem. Cieszyłem się ich szczęściem wszystko było dobrze. Przez jakieś pół roku (...)

grupa.jpgGrupa - Samotność

Tak naprawdę to szukam osób tak bardzo osamotnionych jak ja, mimo rodziny....itp. Odkąd przeprowadziłam się z Wrocławia do Włoszczowy za mężem tak moje życie straciło smak, barwę, czucie, ....Nie odbyło się to tak nagle, ale! - dołącz do grupy.

 


Konferencja Barwy Gestalt

konferencja.jpgZapraszamy na pierwsze w Polsce multimedialne spotkanie z Irvinem Yalomem, wybitnym psychoterapeutą, doktorem nauk psychiatrycznych na uniwersytecie Stanforda w USA.

Irvin Yalom będzie gościem honorowym międzynarodowej konferencji „Barwy Gestalt" organizowanej przez Instytut Terapii Gestalt w Krakowie w centrum konferencyjnym hotelu Park Inn w Krakowie w dniu 25.04.2014r.

Konferencja będzie składała się z dwóch części. Pierwsza to warsztaty, treningi, panele dyskusyjne poświęcone właśnie barwom Gestalt, czyli jak wieloaspektowo można wykorzystać ten jeden z najstarszych nurtów psychoterapeutycznych w codziennym życiu zarówno prywatnym, jak i zawodowym. Jeden z warsztatów poprowadzi między innymi prof. dr hab. Krystyna Ablewicz - Dyrektor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Druga część to wykład wybitnego amerykańskiego psychoterapeuty i superwizora Jay'a Lewina, który mówił będzie o Gestalcie jako psychoterapii, ale także o jego zastosowaniu w pedagogice, biznesie i innych dziedzinach.- kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Miło nam także poinformować, że Plasterek objął nad konferencją patronat medialny.

ZAPRASZAMY


Dołącz do nas:

f_logo.jpg    logo-nk.jpg



« Lista wszystkich biuletynów