Nowy Newsletter Plasterek.pl - poczucie własnej wartości [2013-11-26]

kaczuszka.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Poczucie własnej wartości - czyli miej świadomość swojej wartości

  • Odważ się... być SOBĄ

  • Pomoc dla Ciebie - Agnieszka Książek - nowy specjalista w Centrum Porad

  • Zaproszenie na warsztaty online - Poczucie własnej wartości


Warto wiedzieć

Poczucie własnej wartości.jpgPoczucie własnej wartości

Dlaczego warto budować poczucie własnej wartości? Gdyż korzyści płynących z mocnego poczucia własnej wartości nie można przecenić. Doktor Morris Rosenberg, jeden z ważniejszych naukowców zajmujących się tym zagadnieniem zauważył, że nie ma nic bardziej stresującego niż brak podstawowego zakotwiczenia w świecie i poczucia bezpieczeństwa, jakie gwarantuje zdrowe przekonanie o własnej wartości. Jest ono kluczem do dobrego zdrowia, możliwości radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, zdolności przetrwania i ogólnie pojmowanego dobrostanu. Osoby, którym brakuje poczucia własnej wartości, częściej doświadczają depresji, lęku, złości, chronicznego bólu oraz obniżenia odporności organizmu.

Poczucie własnej wartości to realistyczna, doceniająca opinia o sobie. Realistyczna oznacza, że nie oszukujemy się, jesteśmy uczciwi i szczerzy wobec siebie, mamy pełną świadomość swoich słabych i mocnych stron oraz tego wszystkiego, co mieści się pomiędzy tymi dwoma biegunami. Doceniająca z kolei oznacza, że nasza ogólna opinia o sobie jest pozytywna.

Poczucie własnej wartości zasadza się na trzech ważnych składnikach. Dwa pierwsze elementy - bezwarunkowa wartość i bezwarunkowa miłość - stanowią bezpieczny fundament dla trzeciego elementu jakim jest - wzrastanie (rozwój). Wzrastanie zwykle przebiega efektywniej, jeżeli dwa pierwsze elementy są na swoim miejscu. Wszyscy ludzie mają jednakową, niemierzalną i niezmienną wartość wewnętrzną jako osoby - jest to wartość bezwarunkowa, niezależna od jakichkolwiek czynników zewnętrznych. Pomocą w doświadczaniu wartości jest bezwarunkowa miłość. Jeśli nawet nie zawsze jesteśmy obdarzani miłością przez innych, to zawsze możemy kochać siebie. Wzrastanie natomiast, to kierunek i proces (nie osiąganie celów), nie zmienia naszej podstawowej wartości, ale pomaga nam jej doświadczać z większą satysfakcją.

Każdy może odnaleźć w sobie poczucie własnej wartości. Jednakże samo jej odkrycie nie wystarcza, należy nad nią ciągle pracować, pielęgnować jak najwspanialszy ogród, by cieszył oko i nie zarósł chwastami.

Czy troszczysz się o poczucie własnej wartości? - dołącz do dyskusji na Facebooku.

 


Ćwiczenie w tym tygodniu

kaczuszka1.jpgCzy masz odwagę być sobą?

Dawniej odwaga była kojarzona z postawą wojownika - walecznego człowieka, który umie stanąć w obronie siebie i bliskich. Współcześnie nie musimy chwytać za broń, by okazać odwagę, dziś bowiem polem walki człowieka jest codzienne życie, a wyzwaniem - bycie sobą. Odwaga bycia sobą, to umiejętność przebywania wśród ludzi w taki sposób, w jaki chcemy. Zatem bardzo często jest to odwaga obrony swoich racji, wyboru własnej drogi, życia na swój sposób i na własny rachunek.
Czy odwaga to brak lęku? Platon twierdził, że: „Odwaga to wiedza, czego się bać trzeba, a czego nie". A zatem odwaga, to umiejętność współistnienia z lękiem i działania mimo niego. Możemy mówić o wielu aspektach odwagi, jak chociażby odwaga społeczna, która pomaga nam być sobą.

Rozwiąż test i sprawdź, jaki jest poziom Twojej odwagi społecznej - kliknij tutaj, by przejść do testu.

 


Pomoc dla Ciebie

Agnieszka Książek.jpgSerdecznie witamy w Centrum Porad nową specjalistkę Panią Agnieszkę Książek.

Pani Agnieszka z wykształcenia i pasji jest psychologiem, pedagogiem i trenerem. Specjalizuje się głównie w psychoonkologii. Do kontaktu z Panią Agnieszką zapraszamy zwłaszcza osoby, które chorują onkologicznie oraz osoby wspierające.

Pani Agnieszka udziela pomocy w obszarach: psychoonkologia, choroby przewlekłe, zaburzenia psychosomatyczne, stres, wsparcie w kryzysie, depresja, żałoba, relacje z innymi, rozwój osobisty.

Jej fascynacją w życiu zawodowym i prywatnym jest poszukiwanie harmonii, a także kierowanie się zasadą, że lepsze zrozumienie siebie może prowadzić do konstruktywnego rozwoju.

Zapraszamy do Centrum PoradWarsztaty online - Poczucie własnej wartości

wartość własna.jpg"POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI"

czyli

gdzie leży Twoja wartość?

Czyż nie byłoby wspaniale gdybyś...

  • Doceniał siebie zamiast skupiać się na tym co Ci nie wychodzi
  • Koncentrował swoją energię na tym czego naprawdę pragniesz zamiast trwonić ją na działania zastępcze
  • Wykorzystywał swoje mocne strony zamiast w kółko analizować niedoskonałości
  • Żył świadomie zamiast błądzić we mgle
  • Czuł własną godność zamiast ciągłego poczucia winy i niedoskonałości

...i mógł to wszystko odnaleźć w sobie?

Warto popracować i poszukać poczucia własnej wartości, bo to że ono w Tobie drzemie nie ulega wątpliwości. Czasami tylko doskonale się ukrywa pod poczuciem winy, żalem do siebie i innych, złością... Jednakże, nawet najbardziej optymistyczne nastawienie do odnalezienia poczucia własnej wartości i wiara, że możesz to zrobić nic nie przyniesie, jeśli nie zatrudnisz do pracy swojego umysłu. Bez świadomego, odpowiedzialnego, otwartego podejścia do siebie, wyczucia kiedy skorzystać z pomocy, nie doświadczysz swojej wartości.

Dlatego też zapraszamy Cię na warsztaty "Poczucie własnej wartości", na których będziesz pracował nad zbudowaniem solidnego poczucia własnej wartości.

Kliknij, by dowiedzieć się więcej lub zapisać się na warsztaty 

ZAPRASZAMY


Dołącz do nas na:

f_logo.jpg    logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów