Nowy Newsletter Plasterek.pl - intuicja [2013-11-12]

intuicja.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Intuicja - czyli siła Twojej nieświadomości
  • Olśnienie poprzedzone wglądem - czyli intuicyjne odkrycie
  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą


Warto wiedzieć

intuicja1.jpgIntuicja

Intuicja, to zdolność bezpośredniego dotarcia do wiedzy, natychmiastowy wgląd bez udziału obserwacji i rozumu. Nasze myślenie i pamięć funkcjonują na dwóch poziomach - świadomym i celowym oraz nieświadomym i automatycznym. Współcześni badacze nazywają to podwójnym przetwarzaniem informacji. Wiemy zatem więcej niż tylko to z czego zdajemy sobie sprawę. Wręcz większa część naszego codziennego myślenia, odczuwania i działania odbywa się bez udziału świadomości. Intuicja obecna jest, gdy sędzia wyrokuje o ludzkim losie, gdy inwestorzy obracają gotówką, w lekarskich diagnozach, taktykach trenerów, o hazardzistach już nie wspominając. Obserwując ludzi, już od pierwszych sekund spontanicznie wnioskujemy i osądzamy. Naszym postępowaniem kierują intuicje społeczne i emocjonalne, które dopiero w następnej kolejności racjonalnie uzasadniamy.
Psycholog kognitywny Gary Klein poświęcił 20 lat, by przyłapać intuicję na gorącym uczynku. Badał ludzi, którzy w swojej pracy muszą błyskawicznie podejmować decyzje przesądzające o życiu i śmierci: strażaków, pilotów, załogi karetek ratunkowych. Teoretycznie powinni częściej przegrywać niż wygrywać. Jest tyle niepewności i tak mało czasu na wybór. A jednak częściej wygrywają. Dlaczego? Klein doszedł do wniosku, iż to za sprawą intuicji złożonej z wielu lat doświadczeń zmienionych w błyskawiczny wgląd - analizę, która stała się nawykiem.
Co zatem robić z intuicją? Można ją potraktować z przymrożeniem oka, ale na pewno nie należy się na nią zupełnie zamykać, gdyż wzbogacona doświadczeniem, potrafi działać cuda. Warto zdawać sobie sprawę, że wiemy więcej niż sobie uświadamiamy i że to co nieświadome w stopniu o wiele większym niż nam się zdaje kieruje naszym działaniem.

Czy często zawierzasz swojej intuicji? - dołącz do dyskusji na Facebooku.

 


Ćwiczenie w tym tygodniu

Archimedes.jpgOlśnienie poprzedzone wglądem

Przebłysk genialnej intuicji często towarzyszy wielkim odkryciom naukowym. Po okresie intensywnej koncentracji przychodzi odprężenie, podświadomość przejmuje kontrolę i wówczas przychodzi wgląd. 72 na 83 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ścisłych przyznało, że intuicja odegrała rolę w ich sukcesie. Jak pisał matematyk Henri Poincaré „Za pomocą logiki dowodzimy. Za pomocą intuicji odkrywamy".

Zjawisko wglądu można badać naukowo np. przy pomocy testu odległych skojarzeń (RAT). Zadanie to polega na znalezieniu wspólnego skojarzenia do trzech słów... - kliknij i dowiedz się więcej.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis  - ja

Jestem młodą kobietą która od dziecka zmaga się z ojcem alkoholikiem i matka, która nie chce być szczęśliwa. Moje dzieciństwo było pełne strachu i niepowodzeń, które to zaburzyło moje poczucie własnej wartości. Przez wiele lat starałam sie walczyć i dotrzeć do swoich rodziców. W wieku gimnazjalnym zdałam sobie sprawę z tego, że mój ojciec nie przestanie pic i nie jest to choroba, a jedynie jego s... . Jest on osobą nie tylko cierpiącą na alkoholizm, ale również samolubną i uważającą sie za najlepsze co mogło nas spotkać. W przerwach w piciu lubi dopieprzać każdemu po kolei, wyzywać od najgorszych, śmiać sie z czyjś wad czy niepowodzeń (...).


katharsis.pngKatharsis  - Jestem, choć mnie naprawdę nie ma...

Cześć. Jestem nastolatką, mam niecałe 16 lat i poważny problem z samą sobą... Mianowicie - moje życie od samego początku jest tylko pasmem nieszczęść i to, że dalej żyję to jest chyba tylko jedno wielkie nieporozumienie. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, do jakiego stanu się doprowadziłam... Ostatnio przejrzałam nieco na oczy - coraz więcej doświadczenia łapię w swoje ręce i coraz więcej rzeczy zauważam; inaczej patrzę na ludzi i na świat i stąd też wszelkie zmiany i przemyślenia. Jest ze mną jedna wielka tragedia. Ciężko mi o tym pisać, bo nigdy czegoś takiego nie robiłam. Ale znalazłam tą stronę i myślę, że wylanie tutaj z siebie wszystkiego to będzie najlepsze wyjście (...).

 

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg    logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów