Nowy Newsletter Plasterek.pl - granice odpowiedzialności [2013-09-24]

płot1.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Twoje granice - Twoje terytorium

  • Stereotyp egoisty - czyli, czyj to problem?

  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą


Warto wiedzieć

płot2.jpgGranice odpowiedzialności

Dla zdrowego funkcjonowania bardzo istotna jest nasza świadomość granic jakie istnieją między jednostką, a otoczeniem. Wyobraź sobie, że każdy z nas ma wokół siebie jakieś ogrodzenie, a za tym ogrodzeniem własny ogródek. Niektórzy otaczają się grubym murem, inni płotem z równych, prostych sztachet, a u jeszcze innych sztachety te są połamane i wielu z nich brakuje. To ogrodzenie, to symboliczne granice, które wyznaczają nasze terytorium. Każdy z nas ma własne terytorium psychologiczne, czyli autonomiczny obszar, którego naruszenie budzi dyskomfort. Granice mogą zostać naruszone na wiele sposobów, np. poprzez wywieranie presji i nacisku, naruszanie cielesności, czy nadmierne i nieadekwatne oczekiwania. Trudności w wyznaczeniu i obronie własnych granic są ściśle związane z wewnętrzną presją, by sprostać oczekiwaniom otoczenia. Otoczenie wywiera na nas presję związaną z własnym wyobrażeniem tego, czego może od nas oczekiwać, a my często zupełnie nieświadomie staramy się te oczekiwania spełnić. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy rzeczywiście muszę spełniać wszystkie oczekiwania? W rzeczywistości otoczenie może od Ciebie oczekiwać różnych rzeczy, ma do tego prawo. Ty jednak masz prawo odmówić, masz prawo wyznaczać granice i budować swój płotek z równych sztachet, a nawet i wznosić potężny mur, jeżeli przyjdzie Ci na to ochota. Zadaj sobie pytanie: czy wszystkie moje oczekiwania są spełniane? Oczywiście, że nie! I to jest naturalne, mamy prawo do różnych oczekiwań, ale nie zawsze są one realizowane. Działa to również w drugą stronę: MASZ PRAWO NIE SPEŁNIAĆ OCZEKIWAŃ INNYCH.
Może zabrzmi to dość brutalnie, ale zastanawiając się, czy spełnić cudze oczekiwania, czy też nie, warto zadać sobie pytanie: czyj tak naprawdę to jest problem? Obarczanie się problemami innych jest bardzo obciążające, bo stanowi naruszenie naszych granic. Czym innym jest empatia, współodczuwanie, czy udzielenie pomocy w obliczu problemów, a czym innym świadome stawianie granic i rozdzielanie problemów. Dlaczego zatem tak trudno jest nam przeciwstawić się czyjejś presji, naciskowi, czy manipulacji? Ponieważ za próbą odmowy stoi lęk, a konkretnie - lęk przed odrzuceniem.

Czy umiesz dbać o swoje granice? - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

granice odpowiedzialności.jpgStereotyp egoisty

Dbając o własne granice i prawa, które Ci przysługują czasami możesz się zastanawiać: "Jak to, mam ciągle myśleć o sobie? Mam być egoistą?" W potocznym przekonaniu osoba skoncentrowana na sobie, pozbawiona empatii dla innych, to właśnie egoista. Jeżeli jednak rozdzielenie problemu potraktujesz w kategoriach granic psychologicznych, oddzielenia odpowiedzialności - to poczujesz, jak duży ciężar spada Ci z serca. Dajesz wówczas innym prawo do tego, by sami mogli zająć się swoimi problemami, oczywiście nie wyklucza to udzielenia pomocy, ale odpowiedzialność za końcowy efekt pozostawiasz w rękach drugiej osoby. Warto dać innym możliwość zadbania o siebie, żeby mogli sami uporać się ze swoimi problemami, a tym samym poczuć dumę i satysfakcje z siebie. Dbania o własne granice, a tym samym nie brania odpowiedzialności za innych można się nauczyć, kliknij tutaj i przeczytaj kilka podstawowych wskazówek.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Pasmo nieszczęść

(...) Następna rzecz nie mogę zdać prawa jazdy nie mogę zdać matury nic mi sie nie udaje. W pracy jestem poniżana (w moim odczuciu)...nic mi nie wychodzi. W miłości to samo ciągle kłócę sie ze swoim ''narzeczonym'' nie układa sie nic, twierdzi że jestem chamska i beznadziejna, bo nie mam żadnych planów na przyszłość. On pragnie ślubu ze mną dzieci ale to jeszcze nie ta pora na takie rzeczy trzeba być jakoś ''ustawionym'' i w ogóle... :( sądzę że ja jestem wielką porażką. Tylko płaczę, jak myślę po co ja w ogóle jestem na tym świecie? Nic nie warty człowiek, który chyba tylko szkodzi :( Marzenia mam każdy je ma sądzę, że bez pomocy będzie mi bardzo ciężko i zwariuję(...)


odrodzić się na nowo.jpgGrupa - Odrodzić się na nowo

Jeśli człowiek ma czas zastanowić się nad podjęciem decyzji, najczęściej rezygnuje. Żeby podjąć pewne kroki, potrzeba wielkiej odwagi - kliknij i dołącz do grupy.


Dołącz do nas na:

f_logo.jpg  logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów