Newsletter Plasterek.pl - samoocena [2013-08-29]

kwiat.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Samoocena - czy znasz swoją wartość?

  • Twoja wartość podstawowa - czyli świadomość własnych pozytywów

  •  Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą

  • Zaproszenie na bezpłatne warsztaty w ramach Europejskiego Festiwalu Smaku


Warto wiedzieć

spojrzenie.jpgSamoocena

Samoocena, to poczucie własnej wartości, niezwykle trafnie określona przez Anglików słowami self-esteem, czyli estyma jaką darzymy siebie. Samoocena jest naszym wyposażeniem biologicznym, niejako instrumentem pomiarowym. Wyłapuje on z zewnątrz sygnały, dzięki którym znamy swoje miejsce w grupie społecznej. Nasza samoocena ma dwa oblicza, pierwsze dostępne nam na co dzień, które świadomie prezentujemy światu i drugie ukryte głęboko, które kieruje naszymi nieświadomymi wyborami. Bardzo często samoocena jawna i utajona nie są tożsame, dlatego też odpowiedź na pytanie: Czy uważasz siebie za kogoś wartościowego? nie zawsze będzie spójna z wewnętrznym poczuciem własnej wartości. Według psychologów nasza samoświadomość najintensywniej rozwija się do trzeciego roku życia. Już w wieku niemowlęcym kształtują się tzw. skrypty poznawcze człowieka. To jakby scenariusze naszych interakcji z innymi osobami. Są one, można powiedzieć, bazą dla dorosłego człowieka. I chociaż to, jak kształtowały się nasze kontakty z najbliższymi osobami w dzieciństwie, wpływa na sposób w jaki w dorosłym życiu będziemy oceniać samych siebie, to nie należy zapominać, że każdy człowiek ma możliwość samorozwoju. Skrypty, które zostały zapisane w dzieciństwie można porównać do plików w komputerze. Kiedy otwieramy daną aplikację ona przetwarza dane według własnego schematu - to co współgra ze skryptem jest przetwarzane, a to co nie odrzucane. Na szczęście dzięki świadomej pracy nad swoimi skryptami możemy pewne aplikacje uruchamiać i modyfikować, a inne usypiać. Aby jednak móc świadomie zarządzać swoją samooceną musimy najpierw odrzucić wszelkie mechanizmy obronne, które choć mają nas chronić, w rzeczywistości tworzą miraże. Zazwyczaj budujemy zewnętrzny, fałszywy obraz siebie, aby nie mieć kontaktu z samooceną utajoną. Człowiek fałszujący swoją samoocenę prezentuje na zewnątrz zupełnie co innego niż to, z czym nie może sobie poradzić, a ponadto, aby potwierdzić swój fałszywy osąd wyłapuje z otoczenie tylko te sygnały, które świadczą o jego prawdziwości.

Jaka jest Twoja samoocena, czyli na ile świadomie oceniasz swoją wartość? - dołącz do dyskusji na Facebooku.



Ćwiczenie w tym tygodniu

kryształ.jpgTwoja wartość podstawowa

Ludzie o wysokiej samoocenie niekoniecznie są bystrzejsi, czy atrakcyjniejsi od tych, którym jej brakuje. Różnica polega przede wszystkim na sposobie postrzegania siebie. Jeśli skupimy się na roztrząsaniu swoich negatywnych cech, to nie będziemy potrafili cieszyć się swoją podstawową wartością i tym, co w danej chwili jest w nas pozytywne. Myślenie typu „Nie mogę lubić siebie, bo ... (wpisz dowolną negatywną cechę)" blokuje naszą samoakceptację, gdyż docenienie własnej wartości uzależniamy wówczas od uprzedniego wyeliminowania własnych wad. A umiejętność dokonywania przeglądu swoich mocnych stron pozwala z większą precyzją ujrzeć swoją wartość. Kliknij tutaj i przekonaj się, jaka jest Twoja wartość podstawowa.



Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - sama nie wiem jaka

Mam dosyć swojej niezdecydowanej postawy, nigdy nie wiem czy rozmawiając z ludźmi nie palnęłam coś głupiego, nie wiem czy nie będą się ze mnie śmiać, zawsze bardzo się stresuje żeby dobrze wypaść, jestem niezdecydowana nigdy nie wiem czy to co robie jest dobre, potrzebuje kogoś kto mną kieruje, nie mam swojego zdania, mimo że jestem grubo po trzydziestce, pomóżcie jak nabrać pewności siebie, nie pracuje zajmuje się domem i dziećmi, nie mam koleżanek ani przyjaciół, może tutaj znajdę jakąś bratnią duszę.


grupa.jpgGrupa - choroby przewlekłe

Zapraszam wszystkich, którzy nie mają już siły walczyć i tych którzy się nie załamali - dołącz do grupy.

 


Zaproszenie na warsztaty

plakat.jpgSmakuj życie wszystkimi zmysłami

W dniach 6-8 września w Lublinie odbędzie się Europejski Festiwal Smaku. W ramach imprezy organizowane będą koncerty, wystawy, konkursy i pokazy kulinarne oraz bezpłatne warsztaty „Smakuj życie wszystkimi zmysłami", których współorganizatorem jest Unlimited Group Polska. Wydarzenia będą miały miejsce w centrum Lublina, m.in. na Zamku Lubelskim, Starym Mieście oraz na Błoniach pod Zamkiem. Warsztaty mają pomóc znaleźć  odpowiedź na pytanie: Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu?  Przez trzy kolejne dni najlepsi trenerzy, dietetycy oraz lekarze z Polski i ze Świata poprowadzą otwarte wykłady, warsztaty i spotkania indywidualne, prezentując różne rozwiązania, techniki i najnowsze światowe trendy pomagające w osiągnięciu świadomego, radosnego, pełnego miłości życia.

Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.

ZAPRASZAMY

 



« Lista wszystkich biuletynów