Nowy Newsletter Plasterek.pl - towarzyskość i ugodowość [2013-07-24]

ludzie.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Zainteresowanie innymi oraz stosunek do innych

  • Towarzyskość i ugodowość - czyli jakim jesteś towarzyszem

  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, pociesz


Warto wiedzieć

ludzie1.jpgZainteresowanie i stosunek do innych

O naszym powodzeniu zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym w dużej mierze decyduje to, w jaki sposób układają się nasze stosunki z innymi ludźmi. Bywają tu jednak mylone dwie, różne z punktu widzenia badań nad osobowością, kwestie: zainteresowanie innymi oraz stosunek do innych. Cechą, która określa zainteresowanie innymi, czyli stopień towarzyskości jest ekstrawersja. To nic innego, jak nasze dążenie do tego, aby jak najczęściej znajdować się, w jak największej grupie osób. Typowi ekstrawertycy, to osoby bardzo towarzyskie, które chętnie poznają nowych ludzi i śmiało inicjują znajomości. Skrajny ekstrawertyk, choć niezwykle towarzyski wcale nie musi być osobą powszechnie lubianą. Może być postrzegany jako nadmiernie dominujący, zbyt hałaśliwy, niecierpliwy i nie poświęcający zbyt wiele uwagi swoim rozmówcom. Z kolei nasz stosunek do innych wyraża się ugodowością. Osoby o dużym nasileniu ugodowości są skupione na potrzebach innych, łatwo się dla innych poświęcają, ale też z trudnością przychodzi im zachowanie asertywne, na przykład odmówienie jakiejś prośbie. Towarzyskość i ugodowość, to w świetle psychologii dwie różne cechy, które nie muszą chodzić ze sobą w parze. I chociaż każdą z tych cech możemy posiadać w różnym stopniu warto nad nimi pracować, bo to właśnie one decydują o naszym powodzeniu w kontaktach z innymi ludźmi. Należy jednak pamiętać także o własnych granicach i potrzebach. Miejmy świadomość, że możemy ofiarować drugiej osobie tylko to, co sami posiadamy. Tak więc budując dobre relacje z innymi ludźmi zacznijmy od polubienia i szanowania samego siebie.

Która z dwóch cech: towarzyskość, czy ugodowość dominuje w Twoich kontaktach z ludźmi? - dołącz do dyskusji na Facebooku.

 


Ćwiczenie w tym tygodniu

towarzysz.jpgTowarzyskość i ugodowość

Towarzyskość i ugodowość, to dwie różne cechy, które wpływają na nasze stosunki z innymi ludźmi. O towarzyskości decyduje wysoki lub niski poziom ekstrawersji, czyli skłonności do poszukiwania stymulacji z otoczenia. Im jest on wyższy tym chętniej poznajemy nowych ludzi i wchodzimy z nimi w interakcje. Poziom ugodowości decyduje z kolei o naszej empatii i sposobie wychodzenie naprzeciw drugiemu człowiekowi. Im mamy wyższy poziom empatii tym bardziej jesteśmy skłonni do ulegania innym. Warto zatem zastanowić się, jaki poziom towarzyskości i ugodowości cechuje naszą osobę, a pomoże Wam w tym przygotowany test - kliknij tutaj.Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - nie potrafię tego ogarnąć...

Mój problem jest nieco skomplikowany. Żyję z żonatym facetem. Rozwodu na razie nie chce wziąć ponieważ tłumaczy, że nie stać go na adwokata. Mieszkamy za granica oboje zarobkujemy ja obecnie siedzę w domu, bo jestem w ciąży. Bardzo sie z tego oboje cieszymy po za jednym, kiedy pytam o rozwód mój facet atakuje mnie problemami finansowymi. Ja zarabiam 3 krotnie mniej niż on i potrafię opłacić swoje części mieszkaniowe i jeszcze mi zostaje natomiast od jakiegoś czasu przeraża mnie to, że wciąż mu brakuje pieniędzy, 7 dni po wypłacie, a on jedzie na minusie (..) Jestem w 4 miesiącu ciąży z bliźniakami próbowałam już rozmowy na ten temat ale bez rezultatu. Wciąż przychodzą jakieś rachunki zalegle, o których nie miałam wcześniej zielonego pojęcia. Nie dam rady tego sama ciągnąć, jestem załamana nie mam juz sił. Proszę pomóżcie mi.


grupa.jpgGrupa - uzależnieni od alkoholu, narkotyków

Mam na imię  Ania, mam 29lat,jestem osobą uzależniona od alkoholu, narkotyków i leków nasennych. Jestem czysta od 22 miesięcy. Zapraszam osoby uzależnione do wymiany doświadczeń i porad.


Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów