Newsletter Plasterek.pl - realizacja siebie [2013-07-15]

dystans.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Uchylone drzwi - czyli ciągła gotowość na naukę

  • Cztery rodzaje inteligencji - czyli mechanizmy samorozwoju

  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, pociesz


Warto wiedzieć

drzwi.jpgUchylone drzwi

„Człowiek uczący się podbije świat.

Człowiek nauczony przekona się,

jak doskonale został przygotowany do życia w świecie,

którego już nie ma"

[Erich Hoffer]

Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że jeżeli w jakiejkolwiek dziedzinie uznamy się za „nauczonych" nic nas nie skłoni do dalszej edukacji. Jeżeli jednak chcemy być aktywnymi uczestnikami życia, a nie tylko biernymi obserwatorami powinniśmy zostawić sobie w głowie - mówiąc metaforycznie - choć lekko uchylone drzwi. Mentalne zamknięcie drzwi prowadzi nieuchronnie do utraty motywacji do nauki i pozostanie na wiedzy oraz umiejętnościach przydatnych w świecie, który już nie istnieje. Ciągły rozwój, to konieczność w świecie, w którym przyszło nam żyć. Warto jednak pamiętać, że rozwój i samodoskonalenie jest w większym stopniu kompetencją emocjonalną niż intelektualną. Przede wszystkim, musi nam się chcieć pracować nad sobą, natomiast znalezienie odpowiednich metod i środków jest rzeczą wtórną. Zakres pracy nad samym sobą powinien być uzależniony od naszych życiowych planów. Natomiast kluczowym elementem niezależnie od tego, jaką drogę dla siebie wybierzesz, jest dyscyplina. Powinieneś realizować swoje plany metodą małych kroków, działać często i systematycznie, a nie budować gigantyczne konstrukcje, mające rozwiązać Twoje problemy raz na zawsze. Jeżeli chcesz się rozwijać powinieneś pamiętać o kilku rzeczach:
1. Nie walcz z rzeczywistością, lecz postaraj się do niej dostosować.

2. Bądź otwarty na alternatywne punkty widzenia, niezależnie od ich źródła - niczego z góry nie odrzucaj.

3. Bądź na tyle odważy i skromny, by uznać, że istnieją na świecie ludzie, którzy robią różne rzeczy lepiej od Ciebie i skoncentruj się na pozyskiwaniu od nich przydatnej dla Ciebie wiedzy i doświadczenia, a nie na recenzowaniu ich działania.

4. Nieustannie konfrontuj, to co wiesz z tym, co robisz i wyciągaj z tego wnioski.

5. Wypracuj własny system rozwoju, skupiając się na zdobywaniu umiejętności i wiedzy, którą będziesz mógł wykorzystać już „dzisiaj".

Jaki jest Twój sposób na rozwijanie siebie? - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

inteligencja.jpgCztery rodzaje inteligencji

Kluczową sprawą dla poznania mechanizmów rozwoju jest wiedza, o czterech rodzajach inteligencji, które występują u każdego z nas. Jeśli chcesz być szczęśliwy, mieć poczucie sensu życia, musisz równomiernie dbać i rozwijać owe cztery inteligencje. Każda odpowiedzialna jest za inne sfery życia, ale wszystkie wzajemnie się przenikają i działają, jak system naczyń połączonych. Aby sprawdzić w jaki sposób poszczególne inteligencje wpływają na Twój rozwój - kliknij tutaj.

Celem samorozwoju jest pełna realizacja samego siebie. Wyraża się on w chęci i woli kształtowania własnego charakteru i drogi życiowej. Abraham Maslow uważa, że osoba realizująca siebie posiada osiem charakterystycznych cech. Sprawdź, jak dalece opisują one Ciebie - kliknij tutaj.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - bezradność życiowa, śmierć miłość - odrzucenie

Witam Zarejestrowałem się na portalu ponieważ nie wiem już co mam robić. Moja ciężka sytuacja zaczęła się ok. 2 lat temu. 'Miałem' dziewczynę która jak się okazało, wykorzystała mnie jako obiekt do zazdrości innego faceta, o czym dowiedziałem się czytając archiwa gadu gadu, podesłane przez osoby trzecie. Z nią byłem 4 miesiące, w trakcie gdy się dowiedziałem o tym fakcie byliśmy ze sobą, później ją zostawiłem i znienawidziłem. Na początku czułem się jak zbity pies, poniżony, obdarty z godności, zacząłem dużo pić. Doszło nawet do tego, że po pijaku podciąłem sobie żyłę. Po tym wydarzeniu coś mnie „uderzyło" w głowę, zdałem sobie sprawę że nie było warto chcieć się zabić z tego powodu, jednak stan głębokiego smutku i żalu (pewnie też depresji) trwał około 2 miesięcy (...).


glowa.jpgGrupy - Uzależnieni od alkocholu, narkotyków

Mam na imie Ania, mam 29lat, jestem osoba uzalezniona od alkoholu, narkotykow i lekow nasennych. jestem czysta od 22 miesiecy. zapraszam osoby uzaleznione do wymiany doswiadczen i porad. Kliknij i dołącz do grupy


Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg
« Lista wszystkich biuletynów