Newsletter Plasterek.pl - harmonia [2013-06-14]

motyle.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Otwarte pętle - czyli co zaprząta Twój umysł?

  • Umysł jak woda - czyli jak osiągnąć stan harmonii?

  • Możesz pomóc - doradź, wesprzyj, pociesz


Warto wiedzieć

pętla1.jpgOtwarte pętle

Nasze życie składa się z umów, które zawieramy sami ze sobą. Z niektórych takich zobowiązań zdajemy sobie sprawę i świadomie nimi zarządzamy, inne tkwią w naszej podświadomości dobijając się stale o naszą uwagę. Takich umów z samym sobą zawieramy na ogół więcej, niż nam się wydaje, a każda z nich - ważna, czy też zupełnie błaha - jest analizowana przez podświadomą część nas samych. Te zobowiązania, to takie „otwarte pętle", czyli niedokończone rzeczy, które zaprzątają naszą uwagę, a które nie powinny znajdować się tam, gdzie są i w takiej formie, w jakiej są. „Otwarte pętle" mogą zawierać dosłownie wszystko od spraw wielkich np. „Jak zapewnić sobie bezpieczną przyszłość?", przez zupełnie codzienne „Gdzie kupić nowy odkurzacz?" po zupełnie prozaiczne „Muszę wymienić spaloną żarówkę". Istniej duże prawdopodobieństwo, że i w Twojej głowie siedzi więcej otwartych zobowiązań z samym sobą, niż jesteś tego świadom. Zastanów się, w stosunku do ilu spraw czujesz się choćby w najmniejszym stopniu odpowiedzialny, by je zmienić, dokończyć, podjąć, czy zrobić cokolwiek innego. Akceptujemy pewien poziom wewnętrznej odpowiedzialności za wszystkie elementy naszego życia, czego efektem są właśnie te „otwarte pętle" o przeróżnej formie". Gdyby tylko te pętle tkwiły w naszych głowach i nic w związku z tym się nie działo, to pewnie moglibyśmy z nimi żyć. Jednak każda taka niedokończona sprawa dział jak odkurzacz, który pochłania naszą energię. Nie dość, że te niedokończone zobowiązania pozbawiają nas energii, to jeszcze wprowadzają nasz umysł w stan ciągłej gotowości, która sprawia, że nie umiemy adekwatnie reagować na pojawiające się sytuacje. To właśnie w zbyt dużej ilości „otwartych pętli" tkwi przyczyna, iż angażujemy się w zupełnie niepotrzebne czynności, a rzeczywiście ważne sprawy spychamy na dno naszej niepamięci.

Czy potrafisz wyrzucić ze swego umysłu wszystko to, co niepotrzebnie go zaśmieca? - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

woda.jpgUmysł jak woda

Gdybyśmy potrafili wprowadzać nasz umysł w stan równowagi całe nasze życie nabrałoby harmonii i spójności. Zabrakłoby w nim spraw naglących, niecierpiących zwłoki, czy wytrącających z równowagi. Chaos w naszych umysłach fundujemy sobie sami, poprzez niewłaściwe zarządzanie własnymi zobowiązaniami - „otwartymi pętlami". Warto zatem poznać technikę, która pomoże nam zapanować nad własnym umysłem, aby stał się naszym sprzymierzeńcem.

Ćwiczenie

1. Zgromadź wszystkie sprawy, które angażują Twój umysł - po prostu wyrzuć wszystko z własnej głowy przelewając to na papier.

2. Przeanalizuj zgromadzone dane pod kątem ich znaczenie i tego, co należy z nim zrobić - przyjrzyj się wszystkim spawom i podejmij decyzję, czy są to rzeczy godne Twojej uwagi, czy może warto o nich zapomnieć.

3. Uporządkuj zebrane informacje - podziel wszystkie pozostałe sprawy na te, które możesz zrobić od razu (ich wykonanie zajmie Ci mniej niż 2 minuty) i te, które wymagają większej ilości czasu.

4. Zaplanuj, jakie pierwsze kroki możesz podjąć, by zrealizować zadania ze swojej listy spraw - przeglądnij listę i do każdej zapisanej sprawy, której realizacja zajmie Ci więcej niż 2 minuty zapisz najbliższe działanie.

5. Zrealizuj zadania, które zajmą Ci mniej niż dwie minut - przejrzyj swoją listę i zrób wszystko to, co po prostu możesz zrobić w danej chwili.

Czujesz jak wolny i lekki jest Twój umysMożesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - problem z matką

(...) Kompletnie nie wiem co mam robić. Nie mogę dać się podporządkować, tak było całe życie, musiałam jej słuchać, z takiego względu że się jej boję, że mogłaby uderzyć albo gorzej. Ale zwyczajnie nie mogę, nie jestem już dzieckiem, mam 20 lat i mam jakieś prawa. Dla niej najważniejsze jest jej dobro i kasa i nic więcej. Chcę od kilku lat się stąd wyrwać. Muszę.

 

grupa.jpgGrupa - problemy z sobą samym

Kiedy w Twoim życiu dzieje się coś, co nie do końca zgadza się z tym, co myślisz że się dzieje, jakby w Tobie "był" ktoś "drugi" - dołącz do grupy i podziel się swoim doświadczeniem.


Dołącz do nas na:

f_logo.jpg    logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów