Newsletter Plasterek.pl - karta OKI [2013-05-05]

baner.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Koszulka "Ofiary", czyli gramy kartą OKI

  • Zdejmij koszulkę ofiary, czyli wyłącz dotychczasowego autopilota

  • Możesz pomóc, czyli dołącz do grupy i udziel wsparcia


Warto wiedzieć

koszulka1.jpgKoszulka „Ofiary"

Kiedy nasze życie nie układa się tak jakbyśmy chcieli, czasami możemy mieć ochotę zagrać kartą OKI - Obwiń Kogoś Innego. A co mam zrobić? - pytamy wówczas - to przecież nie moja wina. To wina kogoś innego. Aby w pełni móc czerpać z karty OKI zakładamy wówczas specjalną koszulkę. Wyobraź sobie, że to, jak się czujesz lub co myślisz o sobie, jest nadrukowane na Twojej koszulce. Może się tam znaleźć napis: „Jestem pewny siebie" „Dobrze mi ze sobą" albo „Jestem do niczego" lub „Nic nie potrafię". Natomiast posiadacze karty OKI noszą koszulkę z napisem „Ofiara". Właściciele takiego wdzianka zazwyczaj myślą, mówią i wierzą w następujące stwierdzenia: „To nie moja wina" „Życie jest niesprawiedliwe" „Nie ma wpływu na sytuację, w której się znajduję" „Wszyscy są przeciwko mnie" itd.
Powodów, dla których zakładamy koszulkę ofiary jest bardzo wiele, wśród nich i taki, że po prostu lubimy ją nosić. Moim zdaniem jednym z najbardziej destrukcyjnych powodów, który sprawia, że rezygnujemy z własnego życia jest fakt, że obwinianie innych zwalnia nas z odpowiedzialności za własne życie.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nosimy koszulkę „Ofiary", lecz częściej bywa tak, iż doskonale o tym wiemy, ale, po prostu żal nam ją porzucić. Kiedy jednak zakładamy koszulkę „Ofiary" stajemy się pasażerami własnego życia i pozwalamy, aby to okoliczności i inni ludzie decydowali dokąd zmierzamy. Jasne taka podróż może być nawet przyjemna, ale nigdy w taki sposób nie dotrzemy tam, gdzie naprawdę pragniemy.

Czy zdarza Ci się nosić koszulkę „Ofiary"? - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

lustro.pngZdejmij koszulkę „Ofiary"

Zacznijmy od tego, że zdjęcie koszulki wymaga odwagi. Przede wszystkim musisz zdecydować, że naprawdę chcesz to zrobić. Zdjęcie koszulki oznacza bowiem, że niezależnie od tego, co życie dawało Ci do tej pory ani co da Ci w przyszłości, to Ty przejmujesz kontrole nad własnymi reakcjami. Nie zawsze jesteś bowiem odpowiedzialny za to co Ci się przytrafia, ale ZAWSZE jesteś odpowiedzialny za to, jak na to reagujesz. Jeżeli chcesz zmienić swoje życie na lepsze musisz zdjąć koszulkę „Ofiary". Zmiana bowiem przychodzi nie wtedy, gdy poprawiają się warunki, ale do zmiany dochodzi wtedy, kiedy to TY decydujesz te warunki poprawić.

Odpowiedz sobie na trzy pytania:

1. Kto ma największy wpływ na moje życie?
2. Kto zasługuje na największe uznanie za to, gdzie teraz jestem w swoim życiu?
3. Z czyich rad i opinii korzystam najchętniej?
Kiedy zdejmiesz koszulkę „Ofiary" na każde z tych pytań odpowiesz - JA.

PowodzeniaMożesz pomóc

grupa.jpgGrupa - Poradzić sobie z trudnym dzieckiem...

Nie ma większego skarbu jak dziecko. Jednak przy małym dziecku, po silnych emocjonalnych przejściach człowiek niejednokrotnie traci siły na dalsze zajmowanie się nieswoim dzieckiem...


przemoc.jpgGrupa - Przemoc psychiczna i fizyczna

Nie muszę się mścić...
Wiem, że czas sam to za mnie zrobi...


Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów