Newsletter Plasterek.pl - sabotażysta [2013-04-22]

newsletter.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Strażnik zmiany, czyli poznaj swojego sabotażystę  

  • Zmierz się ze swoim sabotażystą

  • Katharsis - pomóż jeżeli możesz


Warto wiedzieć

strefy.jpgStrażnik zmiany

Sabotażystę, strażnika zmiany, gremlina... ma każdy z nas. Może on przyjmować różne formy i postacie (głosu rodziców, złośliwej koleżanki, przychylnej cioci...). Najczęściej słyszymy ten głos w tle własnych myśli, ale bywa też tak, że utożsamiamy się z nim całkowicie. Uznajemy wówczas za prawdę absolutną roztaczane przez wewnętrznego krytyka obawy i czarne scenariusze, zapominając tym samym o innych ważnych dla siebie perspektywach. Pod wpływem sabotażysty podejmujemy decyzje i dokonujemy wyborów, które pozostawiają nas w sferze komfortu, czyli tam, gdzie robimy to, co już znamy, umiemy, potrafimy, ale nie koniecznie lubimy i doceniamy.

Każda zmiana, nawet najmniejsza, uruchamia sabotażystę, który dba o nasze bezpieczeństwo i broni np. przed wysiłkiem potrzebnym do zmiany lub rozczarowaniem, gdy zmiana się nie powiedzie. Skutkiem ubocznym takiej „troski" jest fakt, że najczęściej sabotażysta powstrzymuje nas przed działaniem i braniem z życia tego, czego najbardziej pragniemy.

Zawsze kiedy chcemy coś zmienić musimy opuścić naszą strefę komfortu, a kiedy to czynimy od razu pojawia się nasz strażnik zmiany. Niestety, zazwyczaj tak jest, że większość tego czego pragniemy, co służy naszemu rozwojowi leży poza strefą naszego komfortu. A zatem, aby to osiągnąć trzeba zmierzyć się z własnym sabotażystą.

Kim jest Twój sabotażysta, strażnik zmiany, gremlin, ... ? - dołącz do dyskusji na Facebooku.

 


Ćwiczenie w tym tygodniu

zmiana.jpgZmierz się ze swoim sabotażystą

Głos wewnętrznego sabotażysty towarzyszy nam prawie zawsze. Im więcej o nim wiemy, jego sposobach działania, nawykach, tym skuteczniej możemy go pokonać.
Specjalista od pracy z sabotażystą, twórca metody „poskramiania swojego gremlina" Rick Carson, proponuje radzić sobie z sabotażysta w następujący sposób:

• Usłysz ten głos, zauważ co się dziej tu i teraz, gdzie się kończysz Ty, a zaczyna wszystko inne.

• Baw się możliwościami, czyli próbuj nowych rzeczy, nowych emocji, staraj się radzić sobie z sabotażystą na różne sposoby.

• Podejmuj zmiany, czyli przyjmij postawę, w której jesteś świadomy, że Twoje życie, to ciągły rozwój, a przyszłość niesie z sobą mnóstwo możliwości. To także świadomość, że głos gremlina będzie się pojawiał, ale Ty nie musisz go słuchać.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis -  związek na odległość i samotność

Witam wszystkich serdecznie. Borykam się z przeogromnym problemem i mam nadzieję, że znajdę pomoc właśnie tutaj, wśród was. Będzie długo, ale mam nadzieję, że ktoś przeczyta i pomoże... Mam 19 lat, ze swoim chłopakiem jestem od 3 lat. Ogólnie to bardzo udany związek, poświęciłam dla niego wszystko, mniej lub bardziej, zaniedbałam przyjaciół. Stał się dla mnie najważniejszą osobą i po prostu wszystkim. Ciężko było mi się zaangażować, dlatego tym bardziej teraz cierpię. Najszczęśliwsze chwile to te, które spędzamy razem, sekundy, minuty, godziny, dnie i noce. Tak przynajmniej było...


katharsis.pngKatharsis - Nienawidzę w sobie przesadności i schematyczności myślenia. Czy słusznie?

Budząc się rankiem, nie mogę znieść faktu, że zaraz wstanę i wezmę się ostro do roboty, do tej szarej codzienności, którą zsyła mi codzienny los. Z jednej strony drażni mnie to, zaś z drugiej cieszę się z tego, że mam schematyczne podejście do świata. Sama choroba zwana encefalopatią, powoduje, że życie opiera się na pewnych nierozerwalnie ze sobą połączonych schematach, bez których moje życie zamieniłoby się w jedną ogromną pustkę, nicość ze szczyptą beznadziejności. Nie chcę tego, a jednak z drugiej strony wiem, że nie jest to normalne odczuwanie emocji. Muszę chyba zaakceptować siebie takiego jakim jestem, a nie próbować się na siłę zmienić.

 

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów