Newsletter Plasterek.pl - złap dystans [2013-04-12]

dystans.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Złap dystans, czyli bądź jak Michael Schumacher

  • Być w (asocjacja), czy być obok (dysocjacja)

  • Katharsis - pomóż jeżeli możesz


Warto wiedzieć

bolid.jpgZłap dystans

Zapewne każdy wie kim jest  Michael Schumacher, mistrz świata Formuły I. Jednak nie każdy zna tajemnicę jego sukcesu. W pewnym wywiadzie Michael Schumacher wyjawił dziennikarzowi jeden z sekretów swojego sukcesu. Wielu kierowców wie, że napięcie uwagi w czasie jazdy powoduje przyspieszenie pulsu, serce bije szybciej. Przez pewien czas ten stres (dobry - EUSTRES) pomaga - widzimy ostrzej, słyszymy dokładniej. Jednak efekt ten nie trwa długo. Popularnie mówiąc po chwili zaczynamy się spalać i wówczas pojawia się DYSTRES - zły stres powodujący błędy, drżenie rąk, brak precyzji... .
W wywiadzie dla „Daily Telegraph" Michael Schumacher powiedział dziennikarzowi: „Kiedy się ścigam, moje tętno jest bardzo niskie, prawdopodobnie niższe niż pana tętno w tej chwili, kiedy siedzi pan spokojnie w fotelu". Okazuje się, że Schumacher ma niezwykłą zdolność dystansowania się do sytuacji. Niby siedzi w bolidzie, ale jest tak spokojny, jakby siedział w wygodnym fotelu i wyścigi tylko obserwował.   
Ty też możesz działać podobnie. Jeżeli w sytuacji kryzysowej potrafisz złapać dystans - szansa Twojego zwycięstwa rośnie. Spokój, opanowanie, pewna ręka - przydają się ogromnie.   

Czy umiesz się zdystansować w kryzysowej sytuacji? - dołącz do dyskusji na Facebooku. 

 


Ćwiczenie w tym tygodniu

stop.jpgByć w (asocjacja), czy być obok (dysocjacja)

Przypomnij sobie jakieś ekscytujące wydarzenie, w którym brałeś udział. Jeżeli nadal opowiadasz o tym, jak o sytuacji dziejącej się tu i teraz - to stan asocjacji (bycia w czymś). Natomiast, jeżeli opowiadasz, jak o widzianym filmie - to wydarzenie odchodzi już do wspomnień, nie budzi aż takich emocji - to stan dysocjacji.

Ćwiczenie

1. Jeżeli masz dobre wspomnienia - trzymaj je, wspominaj, odtwarzaj w głowie konkretne słowa, ożywiaj w sobie te dobre emocje - sukces, szczęście, dobre samopoczucie -„bądź w nich"

2. Jeżeli masz złe wspomnienia - zacznij o nich mówić i myśleć (jeżeli w ogóle!!!) tylko w mowie pośredniej, opisuj zdarzenia, jak widz, a nie główny aktor - bądź obok. Możesz także pokusić się o zobaczenie tych zdarzeń w szarych barwach, bez zapachów, kolorów i smaków. Dystansuj się, to co trudne łatwiej wówczas pokonasz.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - uzależniona

(...)Jest moim ideałem, nie zmieniłabym nic, chciałabym tylko żeby mnie kochał. Nigdy sie przed nim nie otworzyłam, nie pokazałam jaka jestem. Ale on powiedział, ze nic do mnie nie czuje i myślę, że to była prawda. Czasem go nienawidzę, przypominam sobie chwile kiedy byłam marionetka w jego rekach i czuje upokorzenie. Chciałabym potrafić sie przy nim otworzyć. Albo znaleźć jakąś szansę, żeby nam wyszło, albo zapomnieć na zawsze. Nie wiem co myśleć o tym wszystkim, ani też co zrobić. Nie chce zabrzmieć melodramatycznie, ale myślę że moje życie nigdy juz nie będzie pełne. Uzależnił mnie od siebie i zostawił po sobie straszydło. Jestem straszydłem i emocjonalnym wrakiem. Chciałabym wałczyć i nawet nie problem w tym, że nie mam siły. Nie wiem jak :)


katharsis.pngKatharsis - rozdygotanie

Rozdygotanie we mnie... Zaglądam na gg i czekam. Może przyjdziesz słowem...może nutkę zostawisz wymowną. Dziwne to. Po ponad dwudziestu latach spotykamy się....... Ty masz żal do mnie...ja do Ciebie... Tyle czasu ucieka nam na wzajemnym obwinianiu i próbie zapomnienia. Dziwisz się moją amnezją. Czemu? Nie potrafiłam inaczej się z tym uporać. Odrzucona, ze wszystkich sił chciałam się poczuć kobietą. A teraz mówisz mi, że to ja Cię odrzuciłam. Jak? Czym? Za nic w świecie nie potrafię sobie przypomnieć. Ani razu nie spróbowałeś rozmowy...potem...Duma przesłoniła Ci oczy....Jak było by teraz, gdyby choć jedna chwila pozwoliła nam spotkać się w słowach?(...)

 

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów