Newsletter Plasterek.pl - zmiana [2013-04-02]

ścieżka.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Wizja Jeźdźca, motywacja Słonia, łatwa Ścieżka - trzy elementy zmiany

  • Zaplanuj swoją zmianę

  • Katharsis - pomóż jeżeli możesz

  • Agnieszka Janielak , specjalista z Centrum Porad


Warto wiedzieć

Jeździec, Słoń, Ścieżka - trzy elementy udanej zmiany

słoń.jpgMówiąc w uproszczeniu mózg ludzki ma dwa niezależne systemy - tzw. emocjonalny (tu mieści się instynkt, odczuwanie przyjemności, czy bólu) oraz racjonalny (świadomy, analizujący, planujący). Psycholog Jonathan Haidt te dwa współpracujące ze sobą systemy przedstawił za pomocą metafory, w której emocjonalną częścią mózgu jest SŁOŃ, a racjonalną - JEŹDZIEC. Jeździec, siedzący na Słoniu, kieruje nim i prowadzi go określoną ŚCIEŻKĄ. Kontrola Jeźdźca nad słoniem jest jednak złudna, bo ilekroć sześciotonowy Słoń nie zgadza się z Jeźdźcem, ten ostatni przegrywa. Jest po prostu za słaby.

O niezgodę pomiędzy Jeźdźcem, a słoniem bardzo łatwo. Jeździec analizuje i ustala cele, a Słoń ceni sobie natychmiastową gratyfikację. Gdy zatem zaplanowana przez nas zmiana nie wychodzi, zazwyczaj odpowiedzialny jest słoń - sabotażysta długoterminowych zmian i wyrzeczeń.

Aby zaplanowana przez nas zmiana miała szansę się powieść potrzebna jest zgodność pomiędzy Jeźdźcem, a Słoniem, czyli jasny i klarowny cel w połączeniu z silną motywacją. Do tego przydatna jest prosta Ścieżka, czyli warunki wprowadzania zmiany, bo jeżeli Słoń będzie się męczył na nowej drodze, szybko wróci na stary utarty szlak, pomimo że wcześniej „zgodził się" iść nową trasą.  

Czy wprowadzanie zmian przychodzi Ci łatwo? - dołącz do dyskusji na Facebooku.

 


Ćwiczenie w tym tygodniu

tabela.jpgKlarowny, prosty cel i wizja ustalona przez Jeźdźca, silna motywacja Słonia oraz łatwa Ścieżka - to podstawy dobrze przeprowadzonej zmiany. Zmiana zaplanowana według tego klucza ma dużą szansę powodzenia i stania się trwałym elementem naszego życia.

Ćwiczenie

Pomyśl o zmianie czekającej Cię w najbliższym okresie lub takiej, którą warto byłoby do swojego życia wprowadzić. Stwórz w swojej głowie wizję tego, co chcesz osiągnąć. Wyobraź sobie, jak najbardziej plastyczny obraz, bogaty w szczegóły, barwy zapachy... . Następnie weź kartkę papieru, podziel ją na trzy kolumny i wpisz kolejno JEŹDZIEC, SŁOŃ, ŚCIEŻKA. Teraz uzupełnij kolumnę pamiętając, że Jeździec - to wizja, plan, cel, Słoń - motywacja, nagrody, przyjemności, Ścieżka - sposób realizacji, narzędzia, warunki.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Świat mi się zawalił

Tak jak w tytule. Świat mi się zawalił. Nie mam pojęcia jak dłużej dam sobie rade. Ale zacznę od początku. 4,5 roku temu poznałam chłopaka. To była miłość od pierwszego wejrzenia, już po miesiącu bycia razem wiedziałam, że ten właśnie mężczyzna jest mi przeznaczony i chce z nim spędzić resztę życia. Byliśmy ze sobą 4 lata. Czasami było ciężko, były kłótnie, były zdrady, ale zawsze radziliśmy sobie z problemami i najważniejsze kochaliśmy się na zabój, pomimo krzywd, które wyrządzaliśmy sobie nawzajem. Po 3 latach zaręczyliśmy się i zamieszkaliśmy razem. Wszystko było pięknie i ładnie do czasu, kiedy straciliśmy oboje prace (...)


katharsis.pngKatharsis - Dziewczyna z problemem.

Mam 18 lat. Mimo tak młodego wieku nie potrafię poradzić sobie z własnym życiem. 4 lata temu straciłam tatę i nadal to mnie boli, odczuwam ten ból jakby to było wczoraj.... Ale ten post nie o tym. Mam brata 15 lat starszego. On ma swoją rodzinę. Jednak moje relacje z jego żoną wcale nie są najlepsze. Właśnie dzisiaj ona powiadomiła mi, że mam zakaz wstępu do ich domu tylko dlatego, że według jej opinii mój brat inaczej sie przy mnie zachowuje i jej się to nie podoba. To już nie pierwsza akcja z jej strony. Co mnie jeszcze bardziej boli. Ona ma pretensje do mojej mamy, że nas źle wychowała. Nie wiem już co robić, nie potrafię się w tym odnaleźć. Brat to jedyna osoba, która mi została. Nie mogę go stracić... pomóżcie...

 


Pomoc dla Ciebie

Agnieszka Janielak.jpgJestem magistrem pedagogiki specjalnej, osobą, która traktuje towarzyszenie dzieciom i młodzieży w wędrówce po nieznanych tego świata jako swoje powołanie, pasję, a także szansę przeżycia niezapomnianych, wartościowych chwil. Posiadam doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, jak również w prowadzeniu terapii dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie (zwłaszcza dotkniętych autyzmem). Ukończyłam pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą oraz terapię pedagogiczną, zatem posiadam odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do stymulowania rozwoju tych, jakże wymagających Istotek. Otwarta jestem na różne metody i podejścia pedagogiczne, jednak szczególnie bliskie są mi idee krzewione przez Marię Montessorii, dlatego też we wrześniu 2010 roku rozpoczęłam Kurs Pedagogiki Montessorii. Z radością pomogę rodzicom dzieci zdrowych i niepełnosprawnych w rozwiązaniu problemów wychowawczych, czy edukacyjnych. Jeżeli potrzebujesz pomocy zapraszam Cię do kontaktu - Agnieszka Janielak


Dołącz do nas na:

f_logo.jpg    logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów