Newsletter Plasterek.pl - tu i teraz [2013-03-21]

wiosna1.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Tu i teraz, czyli świadomość chwili obecnej

  • Co to znaczy żyć chwilą obecną?

  • Możesz pomóc - podziel się swoim doświadczeniem i wiedzą

  • Wydarzenia w świecie nauki - „Psychodebiuty"


Warto wiedzieć

tu i teraz1.jpgTu i teraz

„Ten dzień nie istniał w przeszłości i już nigdy nie powtórzy się w przyszłości. Przeszłość minęła, a przyszłości jeszcze nie ma. Jest tylko tu i teraz, ten właśnie moment".

/Ewa Foley/

Jaki jest cel mojego dzisiejszego dnia? Jaki jest cel obecnej chwili? Czy zadajesz sobie takie pytania? Czy raczej rozważasz to, co już minęło, lub roztrząsasz to, co dopiero ma nadejść. Poświęcając nasz czas na myślenie o przeszłości lub przyszłości ryzykujemy, że zabraknie nam go na teraźniejszość. Dlaczego tak dużo energii poświęcamy temu co było, choć zmienić już tego nie możemy? Dlaczego tak wiele myśli wysyłamy w przyszłość, choć dopiero czas pokaże jaka ona będzie? A w tym czasie teraźniejszość mija nam niepostrzeżenie, na zawsze zmieniając się w przeszłość.

Życie teraźniejszością, to zaakceptowanie danej chwil takiej, jaka ona jest. Jeżeli poddamy się rzeczywistości takiej, jaką jest w danej chwili, kiedy zamiast opierania się i zmagania z jakąś sytuacją, czy okolicznościami - po prostu ją zaakceptujemy, to jak mówi Ewa Foley - nasza dusza odpoczywa z ulgą. Akceptacja danej chwili sprawia, że otwieramy się na całe dobro i obfitość dla nas przeznaczone.

Bez względu na to w jakiej znajdujemy się sytuacji, jej akceptacja zmienia nasze spojrzenie na rzeczywistość. Tak -  to jest moje grube odbicie w lustrze, tak - to jest mój nieudany związek, tak - to jest mój ból, tak - to jest moja chwila radości, tak - to jest mój stan posiadania, tak - to jest moja miłość... . Właśnie taka jest moja rzeczywistość w tym punkcie czasu i przestrzeni. To jest moje życie teraz.

Umiesz żyć chwilą obecną i czerpać z niej, to co najlepsze? - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

medytacja (2).jpgCo to znaczy żyć chwilą obecną?

Jeżeli wyrzucasz sobie, że rano nie powiedziałeś „kocham Cię" osobie, do której to czujesz, zadzwoń do niej natychmiast, choćby była 12 w nocy. Jeżeli  przypomniałeś sobie, że nie powiedziałeś dziękuję za drobną przyjemność sprawioną Ci przez kogoś bliskiego, biegnij do niego natychmiast. Jeżeli myślisz, że jutro przeprosisz mamę za brak szacunku w Twoich słowach, nie czekaj, skontaktuj się z nią teraz. Jeżeli uważasz, że na pomoc sąsiadce będzie czas w święta, jeszcze dzisiaj zapytaj co możesz dla niej zrobić. Jeżeli strach paraliżuje Cię przed zrobieniem czegoś, co zrobić musisz, zrób to od razu, a strach minie. Jeżeli rozpacz przenika Cię na wylot, zaakceptuj ją teraz, a jej intensywność zelżeje. Jeżeli nienawiść zżera Cię jak robak, wybacz w tym momencie, a świat uśmiechnie się do Ciebie.

Ćwiczenie

Znajdź czas i spokojne miejsce, usiądź wygodnie i zamknij oczy. Oddychaj głęboko, przeponowo, tak, by Twój brzuch unosił się miarowo. Pozostań w tej pozycji co najmniej 10 min. Pozwól, aby myśli płynęły przez Ciebie swobodnie. Pozwól sobie na to, by usłyszeć wszystkie otaczające Cię dźwięki i poczuć docierające do Ciebie zapachy. Bądź tu i teraz. Poczuj, że istniejesz.

Już nie ma tego co było, jeszcze nie ma tego co będzie,

ale TERAZ jest całe dla Ciebie.

 


Możesz pomóc

Katharsis - Pomocy

katharsis.pngDziś zawalił mi się cały świat. Straciłam osobę, którą kochałam nad życie...tak kochałam bo moja miłość do niego zmieniła się w nienawiść. Zaczęło się to 3 lata temu. Poznałam go na jednym z kursów, ja mężatka w rozwalającym się związku, on żonaty z dzieckiem. Od samego początku ciągnęło nas do siebie. I tak się zaczęło. Był dla mnie wszystkim, z nikim tak dobrze nie czułam się. Oczywiście nikt o nas nie wiedział, tylko moja przyjaciółka...


Grupa - Poddać się, czy walczyć

Poddać się....jpgMam kryzys w zdobywaniu nowych umiejętności. Postawiłam sobie cel, ale chyba zbyt ciężki do osiągnięcia dla kompletnego laika. Moja motywacja jest podszyta złością i chęcią udowodnienia ile jestem warta i że nie jestem gorsza, że też potrafię osiągnąć to co chcę. Ostatnio zupełnie mi nie idzie i kipi we mnie złość. Nie cieszą nawet dotychczasowe osiągnięcia. Czy macie podobne doświadczenia i jak sobie radzicie z kryzysem (Albertyna). Dołącz do grupy Poddać się, czy walczyć i podziel się swoim doświadczeniem.

 


Wydarzenia

psychodebiuty.jpgKoło Nauk Psychologicznych „PRAGMA" oraz Plasterek.pl zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Studencko-Doktorancką - Psychodebiuty 2013, która odbędzie się 13 kwietnia 2013 roku w Krakowie.

Główną ideą konferencji jest umożliwienie studentom i doktorantom prezentacji własnych projektów badawczych oraz równocześnie szeroko pojęta integracja środowiska naukowego. Psychodebiuty to wspaniała okazja, aby zaprezentować się na forum młodych naukowców, zorientować się w aktualnych kierunkach eksperymentów oraz wymienić spostrzeżenia i nawiązać współpracę. III Edycja Konferencji stanowi też znakomitą okazję do integracji krakowskiego i ogólnopolskiego środowiska naukowego, skupiającego się wokół dziedziny Psychologii. Ogromną zaletą tej konferencji jest promowanie wczesnej aktywności badawczej i poprzez to zachęcanie studentów do podejmowania wyzwań, jakie stawia przed nami nauka oraz wymagająca nieustannych interwencji rzeczywistość.

Szczegółowe informacje: psychodebiuty.wzks.uj.edu.pl  oraz www.facebook.coPolecana literatura

borderline-okladka.jpgJUŻ JEST! Już możecie szukać w księgarniach nowej książki wydawnictwa GWP pt. "Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach"

Książka skierowana jest głównie do tych, którzy w swoim najbliższym otoczeniu mają osobę dotkniętą zaburzeniem osobowości typu borderline. Wyjaśnia, czym charakteryzuje się zachowanie wywołane borderline i w jaki sposób wpływa na osobę tym zaburzeniem dotkniętą oraz najbliższych ludzi z jej otoczeniu. Pokazuje mechanizmy, jakie rządzą wewnętrznym światem osoby z tym zaburzeniem i wyjaśnia dlaczego zachowuje się ona tak, a nie inaczej.

 

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów