Newsletter Plasterek.pl - maski [2013-02-28]

maski2.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Za jakimi maskami skrywasz samego siebie?

  • Nie zakładaj maski - bądź po prostu sobą!

  • Możesz pomóc - poradź, wesprzyj, podpowiedz

  • Warsztaty online - Podróż do wewnętrznego źródła

  • Polecamy nowości wydawnicze


Warto wiedzieć

Jim Carrey.jpgMaski

W antycznym teatrze jedyną charakteryzacją aktorów były maski, tak wyraziste, iż każdy bez trudu zgadywał co przedstawiają. Wykrzywione w okrutnym grymasie usta prezentowały złość, rozciągnięte do granic możliwości - radość, wielkie łzy płynące z oczu - smutek. Bohater dobry, nosił jasną, pogodną maskę o miłym i ciepłym spojrzeniu. Maska złego bohatera miała wąskie szparki zamiast oczu, a jej usta były jedynie cienką linią. My choć nie gramy w antycznej sztuce bardzo często przywdziewamy maski. Zadaniem maski jest zakrycie naszego własnego JA, jednak nie zauważamy, że przy okazji taka maska rzuca cień na naszą duszę. Zakrywamy JA ze strachu, z przyzwyczajenia, z poczucia wyższości, z braku szacunku, z braku własnej wartości, a nawet i  z głupoty. I chociaż czasami może się nam wydawać, że takie noszenie maski służy nam, to bardzo często nie zauważamy, że za jej noszenie płacimy wysoką cenę. 

Pamiętacie film „Maska" z Jimem Carreyem w roli głównej. Kiedy założył na twarz zieloną maskę po raz pierwszy, sprawiła że stał się przesympatycznym, zabawnym i uwodzicielskim człowiekiem. Tak było za drugi i trzecim razem. Ale później, maska zaczęła żyć własnym życiem, albo to Jim zaczął żyć, życiem maski. Tak, to tylko zabawna komedia, ale pokazuje co dzieje się z nami, kiedy za długo nosimy jakąś maskę - możemy zatracić w niej prawdziwego siebie.

Skrycie się za maską bywa kuszące, wabi łatwością, bezpieczeństwem i przyjemnością. Ale pamiętajcie, jej ściągnięcie po pewnym czasie może okazać się niezmiernie trudne, a niektóre części nas samych możemy pod maską utracić na zawsze. Kiedy zatem stajesz przed decyzją, założyć maskę, czy pozostać przy własnym obliczu, odpowiedz sobie wówczas na pytanie: czy chcesz odegrać rolę w przedstawieniu na temat własnego życia, czy może wolisz po prostu nim żyć?

Za jakimi maskami skrywasz samego siebie? - dołącz do dyskusji na Facebooku.

 


Ćwiczenie w tym tygodniu

maska1.jpgNie zakładaj maski

Leo F. Buscaglia w swojej książce „Radość życia" przytacza taką anegdotę. Kiedy umrzesz i staniesz przed swoim stwórcą nie będziesz musiał wyjaśniać, dlaczego nie stałeś się mesjaszem, ani dlaczego nie odkryłeś lekarstwa na raka. Jedyne pytanie na jakie przyjdzie Ci odpowiedzieć, będzie brzmiało: Dlaczego nie stałeś się sobą? Dlaczego nie stałeś się w pełni tym, kim jesteś"

I co wówczas odpowiesz?

Pomyśl o chwilach, gdy zakładasz maski, gdy dopasowujesz się do innych - starasz się zrobić wrażenie inteligentnego, wrażliwego, delikatnego, lub mało delikatnego, uważasz na wypowiadane przez siebie słowa, robisz to, co Ci inni każą... Dlaczego? Jak myślisz, co by się stało, gdybyś był/a w pełni sobą, gdybyś odrzucił/a wszystkie maski? Co byś stracił/a? Co byś zyskał/a?

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Czy to już zdrada?

Jestem mężatką od 17 lat... różnie miedzy nami bywało...teraz to juz dno...ostatnio sie dowiedziałam że mój mąż ma niby koleżankę do której sie zwraca ze wszystkimi problemami nawet opowiada jej o nas...ta koleżanka to 20 letnia dziewczyna..pisał też z nią smsy typu...dobrze że jesteś, daj znać to przyjadę itp. Bardzo mnie to zabolało ...on twierdzi że sie czepiam i to wszystko moja wina bo ze mną nie można o niczym pogadać..nie wiem co mam o tym sądzić ...co mam robić?


katharsis.pngKatharsis - Zawód na człowieku

Jestem studentką 3 roku. Na początku studiów weszłam w relacje z dzieckiem alkoholika. Pierwszy rok naszej relacji wspominam bardzo miło. Pomagałam temu człowiekowi na każdym kroku. On za każdym razem chciał mieć plan zajęć razem ze mną. Ja miałam chłopaka, a on dziewczynę choć na uczelni ludzie mówili, że to my akurat mamy się „ku sobie". Następny rok był nieco gorszy zamieszkaliśmy ze swoimi partnerami i nasze relacje się popsuły. ten człowiek ciągle wykorzystywał mnie jako pionek -by wywołać zazdrość u swojej dziewczyny (...) Przeżyłam ogromny zawód na tym człowieku, bo na tyle dobrego co dla niego zrobiłam nie dostałam nic w zamian oprócz zszarganej opinii wśród towarzystwa. Nie potrafię, mu wybaczyć.

 


Warsztaty online

kropla wody1.jpgZa kilkanaście dni nadejdzie wiosna, słońce zacznie mocniej przygrzewać, topiąc pozostałości śniegu i lodu.

Czy nie sądzisz, że to bardzo dobry czas na przebudzenie własnej życiowej siły?

Zapraszamy Cię zatem w 7 - dniową podróż śladami wody. Odkryjesz jej siedem wcieleń, które drzemią w Tobie. Będzie to podróż niezwykle przyjemna, bo poprowadzą Cię oczy i wyobraźnia.

Weź udział w siedmiodniowych, darmowych warsztatach Podróż do wewnętrznego źródła i przygotuj się do wiosennego przebudzenia.

ZAPRASZAMY

 


Polecane nowości wydawnicze

Już wkrótce (połowa marca) na rynku wydawniczym ukażą się dwie nowe książki, które gorąco polecamy Waszej uwadze.

borderline1.jpgPierwsza książka BORDERLINE. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach skierowana jest do osób, które w swoim najbliższym otoczeniu mają osobę dotkniętą zaburzeniem osobowości typu borderline. Wyjaśnia, czym charakteryzuje się zachowanie wywołane borderline i w jaki sposób wpływa na osobę tym zaburzeniem dotkniętą oraz najbliższych ludzi z jej otoczeniu. Pokazuje mechanizmy, jakie rządzą wewnętrznym światem osoby z tym zaburzeniem i wyjaśnia dlaczego zachowuje się ona tak, a nie inaczej. Jest to poradnik uczący w jaki sposób odzyskać kontrolę nad własnym życiem, jeżeli w wyniku kontaktu z osobą z borderline masz wrażenie, iż zostało Ci ono odebrane.

Ja nie chcę pić1.jpgDruga pozycja Ja nie chcę pić ukazuje emocjonalne podłoże choroby, jaką jest alkoholizm. To próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie w sytuacjach trudnych sięgają po alkohol, jako szybki i prosty środek dający chwilowe zapomnienie o problemach, stresie czy smutku. Autor ostrzega przed nieprzewidywalnym i podstępnym alkoholem, przez który łatwo można wkroczyć na ścieżkę „pijanego", zakłamanego życia; przez który wiele można stracić - rodzinę, znajomych, pracę, majątek, a także wartości bardziej abstrakcyjne, jak poczucie własnej godności, życiowe szanse, plany i marzenia. Książka ta powinna się znaleźć w bibliotece każdej osoby, która zmaga się z problemem alkoholizmu.


Dołącz do nas na:

f_logo.jpg  logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów