Newsletter Plasterek.pl - pewność siebie [2013-02-19]

pewność siebie.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Poczucie własnej wartości, czyli jak docenić i realnie określić swoją wartość

  • Jakim jesteś dla siebie towarzyszem?

  • Pomóż jeśli możesz, poszukaj pomocy jeśli potrzebujesz


Warto wiedzieć

poczucie własnej wartości.jpgPoczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości, to realistyczna, doceniająca opinia o sobie. Realistyczna oznacza, że nie oszukujemy się, jesteśmy uczciwi i szczerzy wobec siebie, mamy pełną świadomość swoich słabych i mocnych stron oraz tego wszystkiego, co mieści się pomiędzy tymi dwoma biegunami. Doceniająca z kolei oznacza, że nasza ogólna opinia o sobie jest dobra.
Poczucie własnej wartości zasadza się na trzech ważnych czynnikach. Dwa pierwsze - bezwarunkowa wartość i bezwarunkowa miłość - stanowią bezpieczny fundament dla trzeciego elementu, jakim jest wzrastanie (rozwój). Wzrastanie, to kierunek i proces, a nie osiąganie celu. Wzrastanie nie zmienia naszej podstawowej wartości, ale pomaga nam doświadczać jej z większą satysfakcją. Wzrastamy, gdy podnosimy siebie i innych, gdy rozwijamy swój charakter lub osobowość i gdy odkrywamy sposoby cieszenia się życiem.
Poczucie własnej wartości można budować i zwiększać poprzez osobisty rozwój, który jest nieprzerwanym i nigdy nie kończącym się procesem. Mówiąc najprościej rozwój osobisty jest otwarciem się na to, kim możemy się stać, to poszukiwanie najlepszej wersji samego siebie.

Czy uważasz, że Twoje poczucie własnej wartości pomaga Ci wieść życie takie, o jakim marzysz? - dołącz do dyskusji na Facebooku.

 


Ćwiczenie w tym tygodniu

pewność siebie.jpgJak oceniasz samego siebie?

Poczucie własnej wartości, to przekonanie, że nadajemy się do życia i spełniamy jego wymagania, że jesteśmy wystarczająco dobrzy. Ze wszystkich ocen, jakich dokonujemy w życiu, żadna nie jest ważniejsza od tego, jak oceniamy siebie. Bo to właśnie dzięki wysokiemu poczuciu własnej wartości jesteśmy w stanie kierować swoim życiem. To dzięki niemu możemy sobie zaufać i polegać na ocenie nadarzających się życiowych okazji i optymalnie je wykorzystać okazji. Dzięki poczuciu własnej wartości możemy nadać własnej przyszłości pozytywny kierunek i spowodować, że marzenia staną się rzeczywistością.

Jakim jesteś dla siebie towarzyszem?

Pomyśl, że Twoje życie jest drogą. Czasem, na różnych jej etapach, towarzyszą Ci inni ludzie, jednak to TY sam wyznaczasz jej kierunek. Pomyśl teraz, jakim jesteś dla sprawdź.jpgsiebie towarzyszem? Czy jesteś tą osobą, która kopie pod sobą dołki, ocenia się krytycznie i odbiera siły, mówiąc: „odpuść sobie i tak nic z tego nie będzie"? Czy też może jesteś dla siebie kimś, kto nawet w sytuacji porażki doda wiary, przebaczy i zachęci do dalszej drogi?

 


Możesz pomóc

katharsis.pngCzy mam zaburzenia odżywiania?!

Cześć wszystkim, nie jestem pewna, czy dobrze trafiłam bo piszecie tu o zupełnie innych problemach, jednak nie wiem gdzie zapytać, do kogo się zwrócić... Całe życie miałam nadwagę, w szkole dokuczali mi, a rodzina wytykała mi mój wygląd i nabijała się ze mnie. Nienawidziłam swojego ciała. Niecały rok temu ważąc 84kg zaczęłam się odchudzać. Najpierw nieznacznie zaczynając od odstawienia słodyczy itd. Sama nie wiem kiedy to przerodziło się w moją obsesję... .


katharsis.pngA nas troje

Nie wiem co mam robić. Pogubiłam się i nie wiem jakie decyzje są dobre, a jakie nie. W przeciągu ostatniego miesiąca wydarzyło się wiele i to mnie przerosło. Jestem młodą mężatka. Od ślubu nie minęło nawet 12 m-c. Zawsze czułam się przez niego kochana i wiedziałam, że jestem dla niego ważna. Jednak zaczęłam zauważać chyba to czego starałam się nie widzieć przez ostatnie 5 lat... .


w psychoterapii.jpgRefleksje oraz pytania na temat psychoterapii

Witajcie, pomyślałam sobie, że warto aby na Plasterku powstała taka właśnie grupa, mająca na celu dzielenie się refleksjami na temat psychoterapii i wiedzy o niej. Na ile oczywiście intymność procesu nam na to pozwala. Myślę, że doświadczenia i refleksje po, czy w trakcie psychoterapii, mogą być bardzo wartościowe dla osób, które właśnie zastanawiają się nad podjęciem terapii i rozważają dostępne możliwości. To może być też dobre miejsce do zastanowienia się czym jest "dobra psychoterapia"... W psychoterapii

 

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów