Newsletter Plasterek.pl - moc pytań [2013-01-23]

kamera1.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Pytania, jako siła napędowa zmiany
  • Wyłącz autopilota, czyli jak przestawić się z trybu pasywnego na aktywny
  • Katharsis - pomóż znaleźć odpowiedzi
  • Warsztat online - odkryj moc właściwych pytań


Warto wiedzieć

pytania.jpgPytania, jako siła napędowa zmiany

Nasz mózg w każdej minucie przetwarza tysiące informacji. Aby sobie ułatwić nieco zadanie przypisuje znaczenia do konkretnych doświadczeni oraz ustawia filtry, przez które będą przechodzić kolejne. Dzięki temu nasze przekonania sprawiają, że postępujemy w sposób, który przynosi nam oczekiwane rezultaty. Co się jednak dzieje, gdy konsekwencje naszego działania nie są zgodne z naszymi przekonaniami? Niestety, dążymy do zachowania naszego wewnętrznego status quo, więc interpretujemy swoje doświadczenia tak, by jak najlepiej współgrały z naszymi przekonaniami. Innymi słowy, każdy z nas nosi przyciemnione okulary (niektórzy ciemniejsze niż inni), przez które wszystko wydaj się zabarwione tym samym kolorem. Chociaż dzięki mechanizmowi „przekonanie - działanie - konsekwencja - przekonanie", wszystko w naszym świecie jest w miarę przewidywalne, to niestety ogranicza nasze możliwości. Prowadzi to do stworzenia „strefy komfortu", w której działamy na autopilocie. W rezultacie dajemy mózgowi zielone światło, by zachowywał się tak, jak zawsze, czyli przesyłał te same lub podobne myśli po utartych ścieżkach.
Możemy jednak spojrzeć na świat bez przyciemnianych okularów, warunkiem jest aktywowanie nowych połączeń neuronowych, które pozwalają inaczej niż dotychczas interpretować nasze doświadczenia. Jednym ze sposobów, dzięki któremu mamy wpływ na powstawanie nowych połączeń jest stawianie sobie pytań. Pytania mają tę właściwość, że przestawiają nasz mózg z trybu pasywnego na tryb aktywnej pracy umysłowej. Innymi słowy, pytania wyłączają autopilota i zmuszają do wzięcia odpowiedzialności za kierunek jazdy.

Czy w swoim życiu doświadczyłeś/łaś sytuacji, w której postawione pytanie skłoniło Cię do zmiany?  - dołącz do dyskusji na Facebooku.



Ćwiczenie w tym tygodniu

kamera.jpgWyłącz autopilota

Zostań obiektywnym obserwatorem rzeczywistości. Patrz na świat tak ja kamera: nie oceniaj, czy to co widzisz jest „dobre", czy „złe". Przyjmując taką perspektywę zobaczysz świat w nowym świetle i otworzysz się na nowe poglądy. Co więcej zapewni Ci to wewnętrzny spokój, tak trudny do osiągnięcia, gdy nieustannie oceniasz wszystko, co mówisz i robisz - i co mówią i robią inni.

 


Możesz pomóc

Pomóż znaleźć odpowiedzi!

katharsis.pngNadwrażliwość

Zawsze byłam osobą nadwrażliwą starającą się aby to inni byli szczęśliwi(...). Na terapię trafiłam w październiku, bo przez natłok myśli w mojej głowie doprowadziłam do sytuacji, w której chciałam zasnąć i się nie obudzić... Jednak żyję i wiem, że potrzebuję siły, żeby zmienić mój charakter (...). Tylko jak to osiągnąć? Jak być silniejszą, bardziej odporna na stres w czasach, gdy nic nie jest pewne? Jak odbudować swoje życie...?


katharsis.pngZłe życie...

Ech... Nie jest najlepiej. Tak się zastanawiam i zastanawiam nad sobą... I nic dobrego nie potrafię znaleźć, nic dobrego... Moje życie jest całkowicie pozbawione głębszego sensu. Właściwie żyję tylko w przeszłości, rozpamiętując to, co było złe i wspominając ulotne chwile szczęścia. Nie wiem.... Naprawdę nie wiem. Właściwie to zupełnie nie znajduję sensu tego wszystkiego. Nie wiem po co mam się starać. Próbowałem się zawziąć za siebie, próbowałem odnaleźć coś dla siebie...



Warszaty online

DOWIEDZ SIĘ, JAK GO ZDOBYĆ!

obrazek2.jpg

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg



« Lista wszystkich biuletynów