Newsletter Plasterek.pl [2013-01-03]

woman.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Noworoczne postanowienia - czyli jak chcieć nie pragnąć?
  • Pragnienia kontra decyzje i wybory
  • Coś się kończy, coś się zaczyna - grupa „Odrodzić się na nowo"


Warto wiedzieć

Noworoczne postanowienia

Dr David R Hawkins.jpgPoczątek roku, to czas wielkich marzeń i dalekosiężnych planów. Snujemy wizje tego, co zrobić, by czuć się szczęśliwszym i wieść życie bardziej spełnione. Zgodnie z zaleceniami ekspertów z dzienny planowania sporządzamy listę celów, które chcemy osiągnąć. Ale czy zastanawialiście się, jak taka lista powinna wyglądać, aby udało się zrealizować wszystkie zawarte na niej punkt? I czy w ogóle istnieje lista noworocznych postanowień, które można zrealizować?

Dr David R Hawkins, to bardzo znany ekspert w zakresie psychiatrii w Stanach Zjednoczonych, posiadający własny (i ponoć największy na świecie) instytut psychiatryczny w Nowym Yorku. Zbadał on naturę noworocznych postanowień i odkrył, dlaczego tak trudno je zrealizować. Jednym z powodów niepowodzeń jest sama natura naszych pragnień, a właściwie związane z nimi pułapki. Jak twierdzi Hawkins cały problem leży w samym pragnieniu osiągnięcia celu... Czy można zatem chcieć zamiast pragnąć?

Pragnienie ma to do siebie, że bardzo często przejawia się w przymusowej naturze, co prowadzi do stale utrzymującego się pożądania. Jednak konsekwencją życia w ciągłej pogoni za czymś... i przemożną potrzebą zdobycia czegoś... jest ryzyko pojawienia się strachu przed utratą. A strach przed utratą paraliżuje, odbiera radość i sprawia, że z naszych oczu znika prawdziwy cel, a pojawia się nieodparta pożądanie, które zaczyna napędzać samo siebie. Drugą ważną rzeczą związaną z pragnieniami jest fakt, że po pewnym czasie stają się one przymusem, obsesją. Natomiast „chcenie" ma w sobie pierwiastek decyzji i dokonania wyboru, dlatego zależy tylko od nas i leży w zasięgu naszych możliwości.

Czego chciałbyś sobie życzyć w Nowym 2013 Roku - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

Pragnienia kontra decyzje i wybory

czas2.jpgPragnienia i potrzeby najczęściej powiązane są z zewnętrznym mechanizmem ich zaspokajania. W wyniku czego nigdy nie ma się dość, a nabywanie będące źródłem niezaspokojonego pragnienia, staje się stylem życie polegającym na niekończącej się pogoni. To dlatego noworoczne postanowienia oparte na pragnieniu rzadko kiedy udaje się zrealizować. Wyobraźcie sobie wędrowca, który szykuje się do wielotygodniowej wyprawy przez pustynię. Jedną z najważniejszych rzeczy w jego przygotowaniach jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość wody oraz wyznaczenie na trasie punktów, w których będzie mógł ją uzupełnić. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której podróżnik zamiast zaopatrzyć się w wodę pije przed wyruszeniem w trasę ogromne ilości płynów, wierząc, że jak zaspokoi pragnienie przed podróżą, to ono już do niego nie powróci? Pragnie zawsze wraca, nie da się go raz na zawsze uciszyć, czy zaspokoić. Dlatego też, aby nasze noworoczne postanowienia tym razem udało się zrealizować pragnienia powinny zostać zastąpione wyborem i decyzją, bo tylko świadomy akt naszej woli może uruchomić sekwencję zdążeń prowadzących do oczekiwanego rezultatu.

Ćwiczenie:

Zastanów się co chciałbyś osiągnąć w tym roku, co dla Ciebie jest ważne i co sprawi, że będziesz szczęśliwy. Następnie weź kartkę, coś do pisania i zanotuj... jakie w związku z tym podejmujesz decyzje i jakich dokonasz wyborów?

 


Możesz pomóc

Coś się kończy, coś się zaczyna - Andrzej Sapkowski

odrodzić się....jpgWitam z radością nowy rok, zamknęłam stary rok na dobre. Dużo przeżyć jak na tylko jeden rok, przełomowy w moim życiu, dużo zmian, o których kiedyś nawet bym nie pomyślała. Dużo zmian we mnie na dobre, przestałam być biernym widzem swojego życia, a zaczynam żyć. Są chwile, gdzie mnie te zmiany i to wszystko przerasta i pojawia się hmm... chwila nostalgii i smutku wracając wspomnieniami parę lat wstecz. Zamykam ten stary rok jako moją dużą lekcję życiową, a witam z otwartymi ramionami i uśmiechem na twarzy Nowy Rok [marzenia].

Dołącz do grupy „Odrodzić się na nowo" i przygotuj się na wielkie możliwości Nowego Roku.

Dołącz do nas na:
f_logo.jpg     logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów