Nowy Newsletter Plasterek.pl [2012-12-12]

dobro i zło.jpgW dzisiejszym newsletterze:

  • Hierarchia dobra, czyli czym się kierujesz dokonując wyboru

  • Sumienie strażnik naszych decyzji

  • Ach ten koniec świata, czyli co zrobić by na nim skorzystać

  • Warsztaty Rozwoju Autoestima Flamenca z Carlosem Sepulveda


Warto wiedzieć

hierarchia dobra.jpgHierarchia dobra

Wszystko do czego człowiek w swoim życiu dąży jest dla niego jakimś dobrem. Czy to chęć posiadania domu, zdobycia dającego satysfakcję zawodu, posiadania przyjaciół, czy może odczuwania szczęścia wyznaczają drogi, jakimi podąża. Nie trzeba być etykiem, by zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili naszego życia stajemy przed koniecznością dokonywania wyboru pomiędzy jednym dobrem, a drugim: odpocząć, czy wziąć się do pracy, poczytać książkę, czy pomóc przyjacielowi, postawić na swoim, czy iść na ustępstwo. Dlatego też dobro posiada swoją hierarchię, która pomaga nam wybierać to, co w danym momencie będzie słuszne:

dobro przyjemne (bonum delectans) - to dobro, którego pożądamy ze względu na samą czynność, która jest przyjemna, np. zjadamy kolejną porcję lodów czekoladowych choć nasz żołądek wyraźnie daje nam znać, że już wystarczy.

dobro użytkowe (bonum utile) - to dobro - środek, służące innemu dobru, np. zamiast kolejnej porcji lodów wybieramy owoc, bo wiemy, że posłuży to naszemu zdrowiu.

dobro godziwe (bonum honestum) - to dobro będące celem samym w sobie w sposób zupełnie obiektywny, a nie na skutek naszego nastawienia, czy poglądów. Dobrem godziwym jest drugi człowiek, który z racji swego człowieczeństwa zasługuje na miłość i szacunek.

A jaka jest Twoja hierarchia dobra? - dołącz do dyskusji na Facebooku.



Ćwiczenie w tym tygodniu

kenteegardin.jpgSumienie strażnik naszych decyzji

Sumienie nie jest jakąś tajemniczą, czy samodzielną władzą. Pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „współwiedzę". A więc sumienie jest pewnym stanem naszego umysłu oceniającego pod kątem dobra i zła każdą podjętą przez nas decyzję, czy wywołany na jej podstawie czyn. Głos sumienia, to nie głos jakiegoś tajemniczego bożka mieszkającego w naszym sercu. Sumienie to potencjał, który każdy z nas posiada do wybierania dobra. Sumienie wymaga ciągłego wychowywania i jak to często w takiej pracy bywa zdarzają się i pomyłki. Na szczęście sumienie szybko się uczy i jeżeli tylko mu na to pozwolić jest bardzo skore do współpracy.

Ćwiczenie

Sumienie, to nasz moralny kompas. Kierowanie się jego głosem z jednej strony jest bardzo przyjemne, a z drugiej bardzo trudne. Przyjemne, gdyż pozwala na podejmowanie suwerennych, zgodnych z sobą decyzji, trudne, bo niesie z sobą odpowiedzialność za dokonane wybory.

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję wsłuchaj się w siebie. Daj sobie chwilę, by usłyszeć co mówi Twoje sumienie, nie zagłuszaj go, nie lekceważ, potraktuj jak przyjaciela, który chce dla Ciebie jak najlepiej.



Warsztaty on line z okazji końca świata :)

arka - Kopia.jpg

Jak wykorzystać koniec świata,

by utworzyć siebie na szczęśliwe lata!

Czyli wykreuj NOWEGO SIEBIE

na

NOWY POCZĄTEK

Jeżeli masz ochotę przyłączyć się

ZAPRASZAMY na

unikatowe, jedyne, niepowtarzalne

warsztaty on line z okazji końca świata!!!



Pomoc dla Ciebie

fflame.jpgWarsztaty Rozwoju Autoestima Flamenca

z Carlosem Sepulveda

Poznaj swoje naturalne możliwości ekspresji, odkryj swoje prawdzie "ja" i otwórz się na drugiego człowieka! Impuls, ekspresja, niespokojne dźwięki gitary, przenikliwe głosy i ten niedający się opisać ładunek emocjonalny... to bardzo uproszczona próba ukazania piękna flamenco. Ta sztuka tańca i śpiewu andaluzyjskich Cyganów, która łączy w sobie tradycje tak wielu kultur, to właśnie sposób na to, aby poradzić sobie z codziennością. Celem warsztatów jest poszerzenie Twojej samoświadomości. Nie nauczymy Cię tańca, ani śpiewu, ale pokażemy ukryty w Tobie potencjał, przypomnimy o radościach życia i uświadomimy, ile jeszcze przed Tobą! Warsztaty prowadzi psychoterapeuta i tancerz flamenco Carlos Sepulveda z Andaluzji.

Miejsce: Warszawa  ul. Wolność 2a

Termin warsztatów: 2.02. - 3.02.2013 oraz 4.02. - 5.02.2103

Informacje: Tel.  501 709 445, 533 446 425 lub na stronie: strefyrozwoju.pl

 



« Lista wszystkich biuletynów